هنر نیوز - حمایت حوزه هنری از برگزاری سوگواره هنر عاشورایی / ایران هر هفته یک جوایز اصلی در حوزه تجسمی را تصاحب می کند
حمایت حوزه هنری از برگزاری سوگواره هنر عاشورایی / ایران هر هفته یک جوایز اصلی در حوزه تجسمی را تصاحب می کند
در نشست سوگواره بین‌المللی هنر عاشورایی مطرح شد؛
حمایت حوزه هنری از برگزاری سوگواره هنر عاشورایی / ایران هر هفته یک جوایز اصلی در حوزه تجسمی را تصاحب می کند
مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در پاسخ به هنرنیوز خبر داد ایران در کارتون و کاریکاتور در دنیا حرف اول را می زند و برگزاری سوگواره هایی مثل هنر عاشورایی در ارتقای هنرهای تجسمی بسیار موثر بودند.
 
تاريخ : سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۲
به گزارش خبرنگار هنرنیوز ، نشست خبری یازدهمین سوگواره بین‌المللی هنر عاشورایی با حضور مسعود شجاعی طباطبایی، مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و حامد رهنما مدیر عامل سپهر سوره هنر ۱۵ آبان ماه در حوزه هنری برگزار گردید.

شجاعی طباطبایی با بیان اینکه برگزاری سوگواره هنر عاشورایی جز اولویت های ماست گفت : حوزه هنری به عنوان نهادی انقلابی همیشه سعی کرده با حمایت خود از این قبیل رویدادها به برگزاری بهتر آنها کمک کند.

وی خبر داد از کاظم چلیپا در مراسم اختتامیه این سوگواره به پاس 40 سال هنر انقلابی و فعالیت در عرصه دفاع مقدس تقدیر خواهد شد.

شجاعی طباطبایی بابیان اینکه در 3 ماه اخیر در حوزه هنری 15 اتفاق و رویداد مهم رخ داده که 9 اتفاق در نگارخانه حوزه هنری و با رویکرد دفاع مقدس و مدافعان حرم و شهید حججی در شکل‌های خاص هنرهای تجسمی بازمی‌گردد، تصریح کرد: تلاش داریم تا نگاه ویژه‌تری به هنرهای تجسمی داشته باشیم.


وی خاطرنشان کرد: قرار است از 5 نفر از هنرمندان طراح پوستر میانمار که شایسته تقدیر شناخته شده‌اند در اختتامیه سوگواره عاشورایی از آنها تجلیل به‌عمل آیند ضمن اینکه به دنبال این هستیم که کتاب سال را با عنوان تصویرگری دینی منتشر کنیم.

مدیر مرکز هنر‌های تجسمی در پاسخ به سوال خبرنگار هنرنیوز که پرسید وضعیت هنرهای تجسمی کشور چگونه است گفت: خوشبختانه ایران در کارتون و کاریکاتور در دنیا حرف اول را می زند. کشور بلژیک که زمانی مهد کاریکاتور بود، از تعداد آثار ارسال‌شده هنرمندان ایرانی به یکی از جشنواره‌هایش شگفت‌زده شده بود بطوری که آثار ایرانی دو برابر آثار کل ارسالی بود. ضمن اینکه هنرمندان گرافیک‌کار ایرانی نیز در دنیا بسیار خوش درخشیدند.

وی با بیان اینکه هنرمندان ایرانی به طور متوسط هر هفته یک جوایز اصلی در حوزه تجسمی را تصاحب می کنند یادآور شد: در بخش پوستر و نقاشی در ایران اتفاقات خوبی را شاهد بودیم که معمولا متعلق به هنرمندان جوان شهرستانی بوده است.

شجاعی طباطبایی در پاسخ به سوال دوم خبرنگار هنرنیوز که سوال کرد « برگزاری سوگواره هایی مثل هنر عاشورایی چقدر در ارتقای هنرهای تجسمی موثر بودند تصریح کرد: بحث هنر و رسانه جایگاه ویژه ای دارند و بعد از برپایی سوگواره های هنر عاشورایی در حوزه هنری یا مکان های دیگر، نمود این اتفاق در فضاهای مذهبی و هیات بتدریج ظهور و بروز داشته است و شاهد الگو برداری و جریان سازی در این زمینه بودیم.

حامد رهنما مدیرعامل سپهر سوره هنر در ادامه با بیان اینکه کمیت برای ما دارای اهمیت است یاد آور شد : ۱۱ دوره از برگزاری این سوگواره می‌گذرد و این تداوم نشان می‌دهد که سوگواره راه خود را به درستی پیموده است.

رهنما بابیان اینکه مجموع آثار ثبت‌شده در یازدهمین سوگواره هنر عاشورایی 1235 اثر از 431 هنرمند است، گفت: 131 اثر در بخش پرچم، 698 اثر در بخش پوستر، 199 اثر در بخش تصویرسازی، 177 اثر در بخش نقاشی و همچنین در بخش جدید پوستر مدافعان هنر 30 اثر به دبیرخانه ارسال شده است.

وی خبر داد بخش ویژه‌ای در این سوگواره با محوریت مدافعان حرم با ۳۰ اثر به نمایش در خواهد آمد.

مدیرعامل سپهر سوره هنر تاکید کرد: فرهنگسرا‌های تهران آثار این سوگواره را به نمایش درخواهند آورد اما تلاش ما این است که زمینه‌ای فراهم کنیم تا در شهرستان‌ها نیز کارهای مورد نظر به نمایش در آید. این رویداد اگر بتواند از همکاری مناسب هنرمندان و رسانه‌ها سود ببرد اتفاقات خوبی را در عالم هنر در پی خواهد داشت.

رهنما گفت: رشد 30 درصدی در آثار ارسال‌ شده به یازدهمین سوگواره هنر عاشورایی نسبت به دوره قبل بسیار قابل‌توجه است. ضمن اینکه برنامه‌ریزی لازم صورت گرفت تا برگزیده‌های آثار سال گذشته قبل از جشنواره سال جاری دعوت شده و کلاس‌های آموزشی نظیر کارگاه تصویرسازی و پوستر برای آنها برگزار شده است.

به گفته وی ، در 10 نقطه در عراق شامل موکب‌ها و فرودگاه‌های این کشور، کلیه آثار راه‌یافته به نمایش در دید عموم قرار گرفته است.

وی همچنین خبر داد مراسم اختتامیه یازدهمین سوگواره بین‌المللی هنر عاشورایی از ۲۲ تا 30 آبان‌ماه در گالری ابوالفضل عالی و خانه شماره یک عکاسی برگزار و آثار برتر به نمایش گذاشته خواهد شد.

یادآوری می شود که در انتهای این مراسم سید مسعود شجاعی طباطبایی و حامد رهنما از پوستر این سوگواره رونمایی به عمل آوردند.

گزارش از : مجید معافی
کد خبر: 95584
Share/Save/Bookmark