تلاش برای ایجاد فضای مجازی ایمن ، سالم و مفید / برنامه های آموزش و پرورش برای ارتقاء فرهنگ دانش آموزان برای حضور در عصرفناوری
در همایش فعالان سواد فضای مجازی سراسر کشور مطرح شد؛
تلاش برای ایجاد فضای مجازی ایمن ، سالم و مفید / برنامه های آموزش و پرورش برای ارتقاء فرهنگ دانش آموزان برای حضور در عصرفناوری
رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال معتقد است همه کاربران جهان به طور متوسط یک ساعت و 49 دقیقه زمان در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند.
 
تاريخ : سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۱۷
به گزارش هنرنیوز، عصر روز گذشته ببستم شهریور، سید مرتضی موسویان رییس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد در همایش فعالان سواد فضای مجازی سراسر کشور اظهار داشت: هم اکنون 2 میلیارد و 55 میلیون کاربر موبایلی و رشد سالانه 10 درصدی کاربران را هم شاهدیم در صورتیکه این رشد در شبکه‌های اجتماعی 21 درصد است.

وی ادامه داد: هم اکنون کاربران یوتیوپ به یک میلیارد نفر رسیده و هر دقیقه 300 ویدئو در این شبکه مبادله می‌شود. هر روز پنج میلیارد ویدئو در یوتیوب بارگذاری شده که برابر 115 میلیارد ساعت تماشای تلویزیون سنتی می باشد.

این مسئول در عین حال گفت: 52 درصد از بازیکنان بازی‌های آنلاین زن و 48 درصد مرد هستند و 58 درصد بازیکنان بیش از 40 سال سن دارند که درآمدهایشان بالا است.

موسویان با بیان اینکه ویکی‌پدیا پنجمین سایت پر بازدید جهان است که 28 میلیارد بازدید در ژانویه 2016 داشته است و ویراستار آن به 73 هزار نفر افزایش یافته است گفت : 40 میلیون مقاله در ویکی‌پدیا قابل دسترسی است.

او ادامه داد: تعداد کاربران فیسبوک به دومیلیارد نفر رسیده و یک میلیارد و 400 میلیون نفر کاربر روزانه دارد که 26 درصد آن از آمریکا است. برخی از کشورها همچون کنیا در آفریقا اینترنت را به نام فیسبوک می‌شناسند همچنین تعداد کاربران اینستگرام به 400 میلیون نفر رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: همه کاربران جهان به طور متوسط یک ساعت و 49 دقیقه زمان در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند. 10 و نیم میلیارد دقیقه زمان صرف شده روزانه کاربران در فیسبوک و 50 دقیقه زمان صرف شده برای هر کاربر است و 15.8 درصد کل زمان صرف شدن کاربران در فیسبوک است.

رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد با اشاره به بروز و ظهور وب های مختلف در فضای مجازی گفت: تغییرات رادیکالی در راه است بطوریکه تا سال 2020 انسانها 50 درصد درگیر فضای مجازی و 50 درصد درگیر فضای واقعی خواهند بود و در سال 2030 شبیه سازی حواس پنجگانه انسان در این فضا صورت خواهد گرفت.

موسویان طرح شامد یعنی شناسنامه الکترونیکی محیط دیجیتال را طرحی در جهت ساماندهی سایت ها و کانالهای تلگرامی دانست و گفت تا کنون 49 هزار وب سایت دارای لوگو و 53 هزار نرم افزار نیز قابلیت استعلام پیدا کرده اند. تمامی این موارد دائم بصورت سیستمی ارزیابی و رصد می شوند.

مشاور وزیر ارشاد تاکید کرد: اگر بتوانیم فضای سالم و بدون دغدغه در فضای مجازی ایجاد کنیم شاهد کسب و کارهای پر رونق در این فضا خواهیم بود.

موسویات تصریح کرد که باید گفتمان و فرهنگ ایجاد فضای مجازی ایمن و سالم و مفید را در جامعه نهادینه کنیم و به فرزندان خود بیاموزیم که در فضای دوم که مجازی است چگونه زیست کنند.

دربخشی دیگری از این همایش ، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش تغییر در فرهنگ مطالعه و نشر از سوی دانش آموزان را دو چالش پیش روی این وزارتخانه عنوان کرد.

علی زرافشان نیز در همایش فعالان سواد مجازی کشور با اشاره به بروز و ظهور تکنولوژیهای نوین و شبکه های اجتماعی گفت : از دو دهه پیش که فناوری اطلاعات وارد کشور شد آموزش و پرورش با چالش عدم آشنایی دانش آموزان با این فناوریها عنوان کرد.

وی اظهار داشت ما در آموزش و پرورش دو سیاست و راهکار وجه سلبی و رویکرد یادگیری را دنبال می کنیم بدین صورت که در رویکرد سلبی با استفاده از فیلترها و پاک کردن محیطی که دانش آموزان برای یادگیری وارد آن می شوند و در رویکرد یادگیری با ایجاد فضای مفید و آموزشی ، یادگیری تقویت می شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد : در این وزارتخانه دو رویکرد مهم با جدیت دنبال شد و به دنبال آن شبکه های دانش آموزی و تبیان نیز مورد توجه قرار گرفت. در واقع این شبکه ها ناظر برتولید محتوای غنی برای دانش آموزان بوده و در کنار بهره برداری و چگونگی آن سواد دیجیتالی و اطلاعاتی را نیز مطرح می‌کنند.

زرافشان گفت : در برنامه های رئیس جمهوری برای دولت دوازدهم چند مسئله مهم برای ارائه در آموزش و پرورش مورد تاکید قرار گرفت که می توان به موضوع مدرسه آینده ساز اشاره کرد. بر پایه آن آموزش و پرورش نیز طرح ها و برنامه های مهمی را برای ارتقاء سطح فرهنگ دانش آموزان برای زیست در عصرفناوری اطلاعات در بخش پرورشی سرلوحه کارهای خود قرار داد.

او اضافه کرد: در سند تحول آمده است که باید آموزش و پرورش از فناوری های نوین استفاده کند لذا تربیت فناورانه در دستور کار ما قرار گرفت و دانش آموزان آماده زیست در دنیای مجازی شوند در رویکرد جدید برای اینکه دانش آموزان برای زیست در دنیای فناورانه آماده باشند، تربیت فناورانه مورد تاکید و توجه قرار گرفته است. به این شکل یک گام از سواد رسانه ای و مجازی بالاتر رفته و توانسته ایم تربیت فناورانه را در دانش‌آموزان نهادینه کنیم.

زرفشان تاکید کرد: معتقدیم دانش‌آموزان باید آمادگی و توانایی تحلیل و نقد کردن در رسانه‌ها را داشته باشند. برای دستیابی به این هدف چند کار مهم در سالهای گذشته صورت گرفته است مانند اضافه شدن درس سواد رسانه ای از پایه ابتدایی تا پایه ششم و تفکر و پژوهش همراه سبک زندگی ایرانی اسلامی در درسهای دانش‌آموزان به نوعی گنجانده شده است .

معاون متوسطه آموزش و پرورش ادامه داد: دانش آموزان برای زندگی در دنیای رسانه های دیجیتال و مجازی باید یک سری آموزش های دیجیتال را در نظر بگیرند. سال گذشته نیز سواد رسانه ای را از پایه دهم به دروس دانش‌آموزان اضافه کردیم تا آنها شایستگی های خود را به کار گرفته و بتوانند در رویارویی با رسانه‌ها ظاهر شوند.

زرافشان تأکید کرد: این برنامه ها البته با چالش هایی هم روبرو شد اما برخی صاحبنظران انتقادهایی داشتند که ما تلاش خود را برای مرتفع کردن مسائل و مشکلات مدنظر آنها به کار بستیم .

معاون وزیر آموزش و پرورش به شب بیداری برخی دانش آموزان برای حضور و مطالعه شبکه های اجتماعی اشاره کردو گفت: متاسفانه امروز جای خواب و تحصیل درحال تغییر است و باید در این زمینه فکری اساسی کرد.
کد خبر: 95233
Share/Save/Bookmark