حضور گردشگران خارجی در ایران ۵۲ درصد افزایش یافت
رئیس سازمان میراث فرهنگی:
حضور گردشگران خارجی در ایران ۵۲ درصد افزایش یافت
معاون رئیس جمهور گفت: علیرغم همه تهدیدها و تبلیغات منفی خارجی در مورد ایران با ورود ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر خارجی شاهد رشد ۵۲ درصدی در این بخش هستیم.
 
تاريخ : سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۱۰
به گزارش هنرنیوز ، علی اصغر مونسان در حاشیه بازدید از دهکده طبیعت در بوستان ملی باراجین در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سرعت ایجاد شغل در گردشگری ۲.۵ برابر سایر بخش هاست و با حداقل ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان قادریم در بخش گردشگری شغل ایجاد کنیم که این رقم در صنعت تا ۱۰ برابر هزینه دارد و در کشاورزی هم هزینه‌ها بالاست.

وی افزود: در دنیا به ازای هر ۱۰ شغل یک شغل در بخش گردشگری ایجاد می‌شود و ما توانسته‌ایم در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیش از ۲۰۳ هزار شغل ایجاد کنیم.

مونسان تصریح کرد: در هر جای کشور جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و دیدنی زیادی داریم و خوشحالیم اعلام کنیم علیرغم همه تهدیدات و تبلیغات منفی خارجی انجام شده که روی گردشگری تأثیر می‌گذارد آمار گردشگران خارجی ورودی به ایران از ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در سال ۹۶ به تعداد ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده که ۵۲ درصد افزایش داشته است.

معاون رئیس جمهور یادآور شد: اقدامات خوبی را در سال‌های اخیر برای رونق گردشگری آغاز کرده‌ایم که سال قبل لغو روادید یک طرفه با کشور چین از آن جمله بود.

وی گفت: کشور چین در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۵۰ میلیون گردشگر از این کشور خارج شده و به سایر نقاط جهان سفر کرده‌اند و با توجه به رابطه سیاسی خوبی که بین دو کشور ایران و چین وجود دارد ما هم باید سهم بیشتری از این گردشگران داشته باشیم که هدف گذاری ما در سال جاری حدود یک میلیون نفر و برای سال‌های آینده جذب دو میلیون گردشگر از کشور چین است.

لغو روادید با کشورهای هدف

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: در سال ۹۷ لغو روادید با کشور عمان اجرا شد و در سه ماهه امسال ۳۴۰ درصد رشد گردشگر از این کشور داشتیم و امیدواریم این اتفاق در مورد چین هم رخ دهد و تعداد گردشگران بیشتری از این کشور وارد ایران شوند.

مونسان اظهار داشت: مهمترین موانع گردشگری نبود عزم همگانی و همراهی همه جانبه با سازمان است و ما باید بتوانیم جاذبه‌ها را بالا ببریم که در این راستا با امضای تفاهم نامه با دستگاه‌های اجرایی در حال رایزنی و افزایش تعامل هستیم تا کارها روان شود.

مونسان افزود: اخیراً با وزارت نیرو تفاهم نامه مهمی امضا شده تا بتوانیم از فضای زیبای منابع آبی و سدها بهره بگیریم و با وزارت جهاد کشاورزی و محیط زیست و راه و شهرسازی هم همکاری خواهیم کرد تا گردشگری رونق بگیرد.

وی گفت. گردشگری در اقتصاد کشور می‌تواند نقش مهمی ایفا کند اگر چه در سال گذشته سهم ما در G D P حدود ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بود که اگر این بخش را جدی بگیریم و به آن بپردازیم و به میزانی که از صنعت و کشاورزی حمایت می‌کنیم یک پنجم و یک دهم آن از این بخش حمایت کنیم این بخش متحول می‌شود و یک اقتصاد نوظهور در کشور شکل خواهد گرفت.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت. در حال حاضر با اکثر کشورهای دنیا ویزای الکترونیک داریم و با کمترین زمان و کمترین مراجعه گردشگران از ما ویزا دریافت می‌کنند و با کشورهای هدف هم لغو ویزای یک طرفه اجرایی شده تا به رونق گردشگری کمک کنیم.

شهر گردشگری عملیاتی می‌شود

مونسان در ادامه گفت: برای اینکه پتانسیل شهرداری‌ها استفاده کنیم طرح شهر گردشگر با تعیین شاخصه‌های ویژه مطرح شده که استانداران و شهرداران فعال شده‌اند و چند شهر این آمادگی را در خود ایجاد کرده‌اند و به شدت مسئولان پیگیر هستند و بزودی چند شهر برند گردشگری در کشور معرفی خواهد شد.

قزوین می‌تواند مقصد گردشگری شود

وی افزود: استان قزوین به دلیل نزدیکی به تهران و داشتن آثار تاریخی و چشم اندازهای طبیعی و منطقه ۱۴۰۰ هکتاری باراجین یک ظرفیت بی نظیر گردشگری است و توصیه می‌کنم مردم کشور از این منطقه حتماً دیدن کرده و از فضای طبیعی و مفرح بسیار زیبا و پارک بازی آن بویژه دهکده طبیعت که گونه‌های مختلف جانوری متعددی را در فضایی طبیعی جای داده است دیدن کنند و لذت ببرند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تصریح کرد: این ظرفیت‌ها بسیار ارزشمند است و در بوستان باراجین فضای اقامتی بسیار خوبی ایجاد شده که باید توسعه پیدا کند زیرا منطقه باراجین با نزدیکی به شهر قزوین یک ظرفیت بی نظیر است که از گردشگران ایرانی و خارجی دعوت می‌کنیم حتماً از استان قزوین و دهکده طبیعت و بوستان باراجین دیدن کنند.

وی گفت: باید تلاش شود تورهای یک روزه و چند روزه قزوین گردی دایر شود زیرا این منطقه آنقدر جاذبه دارد که گردشگر می‌تواند چند روز تا یک هفته در این استان اقامت و گردش کند البته ما باید هتل چند ستاره هم احداث کنیم تا نیاز اقامتی هم برطرف شود.
کد خبر: 97485
Share/Save/Bookmark