کتابخانه عمومی شهدای لواسانات بازگشایی شد
کتابخانه عمومی شهدای لواسانات بازگشایی شد
کتابخانه عمومی شهدای لواسانات پس از تعمیرات و نوسازی با حضور نماینده مجلس بازگشایی شد.
 
تاريخ : چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۰
به گزارش هنرنیوز ، با اتمام عملیات تعمیر و نوسازی،‌ کتابخانه عمومی شهدای لواسانات در شهرستان شمیرانات، 15 آذر برای خدمت رسانی به عموم مردم بازگشایی شد.

آیین بازگشایی این کتابخانه توسط عزیزالله یقین علی پدر شهید و عضو کتابخانه عمومی شهدای لواسانات و با حضور سیده فاطمه ذوالقدر نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی ؛علی نیکنام مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ عزت الله خان محمدی فرماندار شمیرانات؛ مهردخت وزیرپور مشاور دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ حجت الاسلام والمسلمین سید سعیدلواسانی ‌امام جمعه شهرستان شمیرانات؛ فرید حمدحیدری بخشدارلواسان؛ علی محسنی رئیس اداره شهرستان شمیرانات؛کتابداران و جمعی از مسئولین تهران در محل کتابخانه عمومی شهدای لواسانات برگزار شد.

در ابتدای مراسم علی نیکنام گفت:کتابخانه لواسان از سال1370 تاسیس شده وتا به الان تعمیرات جدی در این کتابخانه صورت نگرفته بود.

علی نیکنام ضمن تشکر و قدردانی از حمایت های فرماندار و دیگر اعضای انجمن شهرستان و بخش ،اعضای شورای شهر و شهردار که تلاش کردند و در جلسات انجمن پیگیر مسائل ، مشکلات و بحث های این کتابخانه بودند گفت :با تمامی این احوال ما در حوزه کتابخانه در این شهرستان آنچه باید و شایسته است نتوانستیم ادای وظیفه کنیم ؛ که مادر شهرستان شمیرانات 8 باب کتابخانه عمومی داریم که با توجه به جمعیت بین 400 تا 500 هزار نفر شهرستان این تعداد کتابخانه ،جوابگوی نیازها در شهرستان نیست ؛ از 52 روستا در شهرستان فقط سه روستا دارای کتابخانه هستندکه جا دارد برای بقیه روستاها فکری شود.

وی افزود : اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران تمام تلاش خود را جهت محقق شدن مصوبات انجمن می کند و در راستای خدمت رسانی به مردم در حوزه کتاب و کتابخوانی از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

در ادامه سیده فاطمه ذوالقدر ضمن ابراز خرسندی از حضور در این آیین بیان کرد: حضور من از دو حیث واجب بود اول اینکه در جمع مردم و مسئولین شهر باشم و دوم به عنوان نماینده شهر تهران بزرگ در این امر بزرگ فرهنگی شرکت داشته باشم.

وی در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از اداره کل کتابخانه های عمومی استان گفت:جای بسی خوشحالی است که استمرار این فعالیتها و بازگشایی کتابخانه ها فقط مختص به گرامیداشت روز کتاب ،کتابخوان و کتابدار نبوده و این امر نشان دهنده اهمیت دادن مسئولان و دست اندرکاران به کتاب و کتابخوانی است واینکه تمام سعی و تلاششان را در این زمینه انجام دادند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود :توجه به کتاب و کتابخوانی یکی از نشانه های توسعه یافتگی یک جامعه است . ما باید در این زمینه به عزیزانمان یاد دهیم که از کتاب دور نشوند و همیشه با کتاب دوست باشند تا بتوانیم سرانه کتاب و کتابخوانی را به سطح کشورهای توسعه یافته برسانیم .

وی توجه به فرمایشات مقام رهبری (مدظله العالی) در بخش فرهنگ و به خصوص حوزه کتاب خوانی را امری ضروری عنوان کرد و گفت :با توجه به جمعیت500 هزار نفری این شهرستان امیدواریم توجه خاصی به مسائل فرهنگی شود که این خود می تواند خیلی از معضلات و مشکلات اجتماعی را حل کند .امیدوارم بتوانیم با نظارت مستمر؛کتابخانه های برتر را به عموم مردم معرفی کرده و کتابداران را در جهت پیشرفت و تلاش تشویق نمائیم .
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین سعید لواسانی امام جمعه بخش شمیرانات ضمن تشکر از مسئولینی که این کتابخانه را بازگشایی و به این شکل به ثمر رسانده اند گفت: حق این است ،دینی که معجزه اش کتاب است (ذلک الکتاب ) مردمش هم باید کتابخوان باشنداگر ما بتوانیم مواردی که ناهنجار است را از یک نفر بگیریم و کتابخانه های ما از افراد کتابخوان پر شوند؛ من یقین دارم دادگاه های ما خالی می شوند. کتاب فیه نفسه ارزشمند است و ما باید نسبت به این امر و ارزش اهتمام ورزیم.

وی ترویج و گسترش فرهنگ کتاب و ایجاد کتابخانه های جدید را امری مهم دانست و گفت :بایدکاری کنیم نوجوانان ما وارد این محیط ها شوند ما باید در مترو ،تاکسی ،مسافرت و ... کتاب بخوانیم و فرهنگ کتابخوانی را گسترش دهیم.
وی افزود : مراکز مذهبی ما باید مراکز کتابخوانی باشند باید کمک کرد تا نونهالان و میانسال های ما اهل کتاب و کتابخوانی شوند بسیاری از جوانان ما به شبکه های مجازی معتاد هستند کاش این جوان ها به کتاب معتاد می شدند من امیدوارم نماینده مجلس در جهت کیفی کمک کنند تا این امر ترویج شود.

سپس عزت الله خان محمدی فرماندار شمیرانات ضمن تشکر ویژه از مسئولین ،بخشدار واعضای انجمن گفت: مردم فرهیخته لواسانات افرادی دین باور و با ادب هستند در شان این مردم است که این اقدامات برای آن ها انجام شود.
در بحث نهضت کتابخوانی مقام معظم رهبری (مدظلله العالی )از شخصیت های کم نظیری است که بیشترین اهتمام را در امر فرهنگ کتابخوان دارند.

وی در ادامه توجه جدی به تکریم افراد اندیشمند ،اهل قلم و شعر در شهرستان را امری ضروری عنوان کرد و گفت:ما از همین شهرستان بومی شروع کنیم و نسبت به معرفی و قدردانی افراد اندیشمند،اهل شعر و قلم برنامه ریزی کنیم در همین راستا نیز ما در انجمن شهرستان مصوب کردیم برنامه ای با مناطق 4 گانه، هماهنگ کنیم که بنر وعکس نویسندگان را در سطح شهر چاپ و در میادین ،مساجد و مصلای نماز جمعه جهت تبلیغ نصب کنیم.

وی افزود: در بحث توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در انجمن شهرستان ؛ بحث نیم را مصوب کرده و مقرر شد تا این سهم در سبد کتابخانه قرار بگیرد و عزیزان دهیاری که بیشترین همت رابرای ایجاد زمینه سخت افزاری داشته اند، تقدیر و تشکر شوند.

سخنران پایانی مراسم وزیر پور مشاور دبیر کل نهاد کتابخانه ها بودکه ضمن تشکر از تمامی کتابداران زحمتکش که همیشه خدمات ارزشمندی را برای جامعه و مردم داشته اند گفت :ما امسال همزمان با آیین گرامیداشت روز کتاب در تالار وحدت تمامی کتابخانه ها و کتابداران را ارزیابی و امتیاز داده ایم؛ امتیاز برای برتر بودن کتابدار ،امتیاز برای نماینده کتابخانه ،اعضای آن هاو کسانیکه بیشترین کتاب را در کتابخانه خوانده اند و با اهدای لوح از آن ها قدر دانی کرده ایم .

در پایان این مراسم مسئولین در جشن امضاء یادبود کتابخانه شرکت کردند و با نگارش یادداشتی از خود؛ مطالب ارزنده ای را به یادگار گذاشتند.

گفتنی است این کتابخانه با داشتن بخش‌های مرجع، کودک، سالن مطالعه و... در شهرستان شمیرانات، ، آماده خدمات کتابخانه‌ای به شهروندان می‌باشد.

کد خبر: 93598
Share/Save/Bookmark