حضور 10 شبکه تلویزیونی در طرح بشارت 1452 / حفظ قرآن کریم یک موضوع راهبردی و اساسی
در نشست خبری آغاز طرح ملی حفظ قرآن کریم "بشارت ۱۴۵۲"مطرح شد؛
حضور 10 شبکه تلویزیونی در طرح بشارت 1452 / حفظ قرآن کریم یک موضوع راهبردی و اساسی
حجت‌الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی معتقد است حفظ قرآن کریم یک موضوع راهبردی و اساسی و دارای سند در عالی‌ترین سطح کشور قرار دارد .
 
تاريخ : سه شنبه ۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۰۹
به گزارش خبرنگار هنرنیوز ، عصر دوشنبه چهارم تیرماه ، نشست خبری آغاز طرح ملی حفظ قرآن کریم "بشارت ۱۴۵۲\" با حضور حجت‌الاسلام والمسلیمین حمید محمدی رئیس توسعه فرهنگ قرآنی، محمدحسین محمدزاده مدیر شبکه قرآن، مهدی قره شیخل رئیس سازمان دارالقرآن کریم، احمد عبدالقاسمی مدیر شبکه رادیو قرآن، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام والمسلمین گنابادی‌نژاد رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، مصیب‌زاده مدیرکل قرآن و عترت نماز وزارت آموزش و پرورش، حجت‌الاسلام والمسلمین رحیمی نماینده نیروهای مسلح و بسیج، حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، صادقی‌فر سرپرست فرهنگی و اجتماعی وزارت رفاه و تعاون، حجت‌الاسلام والمسلمین جیحونی معاون تعلیم و تربیت بسیج مستضعفین، حجت‌الاسلام والمسلمین ارزانی دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد عصر دوشنبه (چهارم تیرماه) در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

بنا به این گزارش بعد از اینکه در ابتدای این نشست از پوستر طرح ملی حفظ قرآن کریم بشارت ۱۴۵۲ با حضور مسئولان رونمایی شد. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی در این نشست ، با اشاره به سخن رهبر معظم انقلاب ،پیرامون ۱۰ میلیون حافظ قرآن اظهار کرد:‌ این جمله راهبردی و کلیدی از مقام معظم رهبری در چند سال گذشته به عنوان راهبرد اصلی همه فعالان و دستگاه‌های قرآنی مد نظر قرار گرفت.

وی افزود:همه دستگاه‌ها باید به سمت اجرایی شدن این راهبرد اصلی حرکت کنند و سندی که در شورای توسعه فرهنگی قرآن که بالاترین مرکز تعیین سیاست‌های برنامه‌های قرآنی کشور است و با همکاری همه دستگاه‌ها به تصویب رسیده است، اجرا شود، گفت: حفظ قرآن کریم یک موضوع راهبردی و اساسی و دارای سند در عالی‌ترین سطح کشور قرار دارد و بعد از بحث سند، راه‌اندازی قرارگاه‌های حفظ و تعیین تکلیف دستگاه‌ها نسبت به تحقق ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم مطرح است.

رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه علیرغم اقدامات پراکنده‌ای که همه دستگاه‌ها در سال‌های گذشته داشتند اما به نکات خوبی در اجرایی سازی امر تربیت ۱۰ میلیون حافظ رسیده‌ایم، یادآور شد: در سال ۹۷ باید از تمام ظرفیت‌ها بهره ببریم. در همین برنامه «بشارت ۱۴۵۲» که ۱۴۵۲ سال از نزول قرآن کریم تا به امسال گذشته است باید تمام ظرفیت‌های صداوسیما تمام قد در اختیار این طرح باشد و تمام دستگاه‌ها با ظرفیت‌های بودجه‌ای و نیروهای انسانی برای تحقق این موضوع باید ورود پیدا کنند.

وی گفت:در ماه‌های گذشته برنامه‌ریزی‌های فشرده‌ای داشتیم و امروز که مراسم آغازین این طرح را داریم در تلاشیم از آخر جزء ۳۰ به سمت آغاز این جزء حرکت کنیم و در گام نخست در تابستان سوره «ناس» تا «زلزال» و در گام دوم سوره «طارق» تا «البینه» مربوط به فصل پاییز است و گام سوم سوره «نبأ» تا «البروج» را برای فصل زمستان خواهیم داشت.

او در ادامه با بیان اینکه ما سه مرحله آزمونی خواهیم داشت و نهایتا آزمون نهایی در هفته اول اسفند ۹۷ برگزار خواهد شد، اظهار کرد: پیش‌بینی ما حداقل مشارکت پنج میلیون نفر در طرح ملی حفظ قرآن کریم است. اگر بتوانیم با تبلیغات شایسته و گسترده و اهتمام دستگاه‌ها و آحاد جامعه این عدد را به دوبرابر می‌رسانیم. تلاش شده است در این طرح از نهایت ظرفیت و امکانات برای تشویق مردم بهره ببریم. بر همین اساس برنامه‌های متعدد زیادی در شبکه‌های مختلف رسانه‌ای پخش خواهد شد.

محمدی افزود: شبکه رادیویی قرآن و شبکه سیمای قرآن دو راهبردی اصلی در این طرح خواهند بود. همان طور که سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و سایر دستگاه‌ها هر کدام می‌توانند به نوعی نقش‌آفرینی داشته باشند. تلاش ما بر این است که بتوانیم در سه قالب مشارکت‌های عمومی، دولتی و مردمی را با هم همراه کنیم. علاقه‌مندان می‌توانند به صورت انفرادی، خانوادگی، سازمانی و دستگاهی ورود کنند و هر کدام امتیاز ویژه‌ای دارد.

در ادامه محمدحسین محمدزاده، مدیر شبکه قرآن و معارف سیما گفت: طی تأمین اعتبار به عمل آمده جوایز برگزیدگان باقی مانده سه دوره گذشته این طرح یعنی از طرح ۱۴۴۹ تا ۱۴۵۱ به آنها طی روزهای آینده اهدا می‌شود و امیدواریم تا چند هفته آینده تمامی برگزیدگان دوره‌های گذشته جوایز خود را دریافت کنند.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما نیز در ادامه با اشاره به جوایز ارزنده این طرح ملی برای تشویق و ترغیب خانواده‌ها و جوانان برای حضور در این پویش بزرگ، تصریح کرد: سال ۹۷، به نوعی تبلور اوج همکاری‌ها و تعاملات مؤسسات بین تمام نهادهای فرهنگی و قرآنی به ویژه اعضای شورای توسعه فرهنگ قرآنی است و برگزاری موفق و با تلاش همه جانبه همکاران می‌تواند تبلور این نکته باشد که بلوغ و به اوج رسیدگی این تعاملات مختلف فرهنگی و قرآنی برای اقدام مشترک در سال ۹۷ که همان کمک به حفظ جزء سی‌ام قرآن خواهند داشت.

وی ادامه داد: این مربوط به افرادی می‌شود که حافظ جزء سی‌ام قرآن باشند اما گروندگان به این طرح بزرگ و بهره‌مندی از بخشی از آموزه‌های جزء سی‌ام قرآن قاعدتا عددی بیش از ۵، ۱۰ و ۲۰ میلیون خواهد بود و امیدواریم با تلاشی که در دستگاه‌های مختلف می‌شود، بتوانیم به گروندگان به این طرح بزرگ به نسبت شرکت‌کنندگان در طرح‌های قبلی بفزاییم.

محمدزاده بیان کرد: بیش از ۹ شبکه تلویزیونی دیگر علاوه بر شبکه قرآن و معارف سیما در این طرح حضور دارند و بالغ بر هفت ساعت برنامه تلویزیونی در رابطه با این طرح برنامه‌سازی و پخش خواهند داشت و زمان برپایی و اجرای این طرح از لحاظ رسانه‌ای ابتدای هفته آینده، ۹ تیرماه خواهد بود.

مهدی قره‌شیخ‌لو رییس سازمان دارالقرآن الکریم نیز در ادامه این نشست با اشاره به این که امسال نیز عدد 200 هزار نفری برای این طرح از سوی سازمان دارالقرآن در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: اصل اجرای این تعداد بسته به تامین اعتبار است. این تعداد را در نظر داریم از سوی موسسات و خانه‌های قرآن سراسر کشور اجرایی کنیم و بنابر این است که فضایی برای حضور اساتید و مربیانی که در حوزه حفظ قرآن صاحب نظر و تجربه هستند فراهم شود. این طرح هزینه‌هایی دارد که حداقل آن از سوی سازمان به موسسات و خانه‌های قرآن پرداخت می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف نیز در ادامه این نشست خبری با اشاره به برگزاری نشست ستاد راهبردی حفظ قرآن کریم در شورای توسعه ، گفت: امروز هر دستگاه قرآنی اقداماتی که در ذیل این راهبردها برای تحقق طرح ملی حفظ قرآن کریم در سال 97 دارد را اعلام می‌کنیم و وظایف و رسالت‌ها به صورت خلاصه بیان می‌شود. پس از فرمان مقام معظم رهبری در سال 90 مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن، سازمان اوقاف در کنار سایر دستگاه‌های قرآنی فعالیت خود را آغاز کرد و امسال شورای توسعه فرهنگ قرآنی برای تحقق بیانات رهبری اهتمام ویژه‌ای داشته است.

در ادامه، حجت‌الاسلام و المسلمین حبیب‌الله ارزانی دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با بیان اینکه از طرح قرآنی 1452، 12 سال می‌گذرد و به نظرم طرح ارزشمند و گران‌سنگی است، گفت: ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد نیز با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد درصدد احیای این امر برآمده است و در حدود 14 هزار کانون در کل کشور داریم که تاکنون 2000 کانون در این طرح مشارکت داشته‌اند، همچنین در طرح «سجا» نیز کانون فرهنگی هنری مساجد به صورت مجزا در این امر فعالیت می‌کند. در راستای این امر فقط حفظ مدنظر نیست بلکه از طریق حفظ است که می‌توانیم به ترویج مفاهیم قرآنی برسیم. وقتی فرزندان ما با قرآن مانوس شوند شاهد کاهش‌ آسیب‌های اجتماعی در سطح کشور خواهیم بود.

در ادامه احمد ابوالقاسمی مدیر شبکه رادیویی قرآن از تولید و پخش ویژه برنامه در طول برگزاری این طرح از این شبکه خبرداد و افزود: روزانه 4 آیتم به این طرح اختصاص یافته است. پنجشنبه‌ها از ساعت 17 تا 18:30 از بقاع متبرکه این طرح به‌صورت زنده پخش خواهد شد.شبکه‌های دیگر معاونت صدا نیز در اجرای این طرح همراه هستند و برنامه‌هایی را به این موضوع اختصاص خواهند داد.

مرتضی خدمتکار ، مدیر آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه برای اجرای طرح‌های قرآنی نیازمند اراده جمعی نهادهای قرآنی هستیم، گفت: حمایت از انیمیشین‌ها و فیلم‌های قرآنی در ذیل برنامه‌های معاونت قرآن و عترت قرار دارد، همچنین درصدد هستیم که این فعالیت‌های قرآنی را در بین ادارات دولتی بیشتر از گذشته ترویج بدهیم و توجه ویژه‌ای به موضوع حفظ قرآن در فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی در قالب نمایشگاه‌های قرآن، جشنواره‌های قرآنی و هفته‌های قرآنی داریم و از سایر گروه‌ها و نهادهای مردمی نیز می‌خواهیم که در جهت حفظ قرآن کریم و ترویج مفاهیم قرآنی در جامعه تلاش کنند.

سرهنگ میدانی ، معاون تربیت و آموزش ستاد کل نیروهای مسلح ـ با بیان اینکه نیروهای مسلح از آغازین روزهای این طرح مشارکت بسیار زیادی با مسئولین قرآنی داشته‌اند، گفت: نیروهای مسلح از زمان تدوین برنامه رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن کریم اقدامات بسیار زیادی را داشته است و در سپاه پاسداران توانستیم تعداد خوبی را در راستای حفظ قرآن کریم پرورش بدهیم. همچنین در ارتش جمهوری اسلامی نیز 6000 حافظ قرآن را تربیت کردیم و در نیروی انتظامی نیز چندین هزار نفر از نیروهای انتظامی در این طرح شرکت داشتند. برنامه ما این است که به سقف 10 میلیون حافظ قرآن برسیم و بر همین اساس یک راهبرد و برنامه 10 ساله تدوین کرده‌ایم.

حجت‌الاسلام رجبی هم گفت: فعالیت‌های قرآنی متعددی از سوی حوزه در کنار طرح ملی بشارت ۵۲ انجام می‌شود، امسال نیز دو طرح با دو گروه مخاطب مجزا یکی با عنوان نهصت قرآنی ویژه دانش‌آموختگان قرآنی برای فارغ‌التحصیلان حوزه علمیه در جلسات خانگی، بقاع متبرکه و .. و همچنین طرح نور هدایت با هدف جزء سی‌ام قرآن که با جامعه هدف طلاب و در حال تحصیل برگزار می‌شود

در ادامه حسن محمدی رییس اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت ـ با بیان اینکه بخش بزرگی از آموزش‌های قرآن به وسیله تشکل‌های مردمی انجام می‌شود و 5000 موسسه مردم‌نهاد در این طرح شرکت می‌کنند، گفت: برای اولین سال‌ در استان‌ها یک اتحادیه واحد خواهیم داشت و این انسجام و حضور حداکثری نهادهای قرآنی می‌تواند باعث ایجاد باشکوه‌تر شدن این طرح شود. در هماهنگی که با ستاد اربعین داشته‌ایم درصدد هستیم با سازوکار مشابهی این طرح را ادامه بدهیم و برنامه‌های مختلفی در تشکل‌های قرآن و عترت برای حفظ قرآن در نظر داریم.
کد خبر: 96559
Share/Save/Bookmark