فضای رقابت یکسان بین چاپخانه‌های تهران و استان‎های دیگر ایجاد شود
فضای رقابت یکسان بین چاپخانه‌های تهران و استان‎های دیگر ایجاد شود
رییس اتحادیه چاپخانه‌داران گلستان گفت: جشنواره صنعت چاپ اقدام و رویکرد بسیار خوبی است که موجب ایجاد رقابت بین چاپخانه‌داران و فعالان این حوزه می‌شود و کیفیت محصولات چاپی نیز در این رقابت رشد و ارتقا پیدا می‌کند.
 
تاريخ : شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۳
به گزارش هنرنیوز و به نقل از ستاد خبری بیستمین جشنواره ملی چاپ، حمید سلیمانی رییس اتحادیه چاپخانه‌داران استان گلستان یکی از مشکلات این حوزه را نبود شرایط رقابت میان شهرها برای تولید محصولات چاپی با کیفیت دانست و گفت: یکی از دلایل این موضوع این است که دستورالعمل‌هایی که در ادارت استانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دریافت مجوز چاپخانه اجرا می‎شود چندان سخت‎گیر نیستند.

وی افزود: زمانی که فردی بخواهد پروانه فعالیت چاپخانه‌ای را از یکی از استان‏ها دریافت کند ضروری است که از ماشین‏آلات به روز این صنعت در چاپخانه‏اش استفاده کند. همچنین این دستورالعمل باید استان‌ها را موظف کند که دستگاه‌ها و ماشین‌های خود را ارتقا بدهند ولی متاسفانه چنین چیزی نیست و همین موضوع سبب شده است که استان‌های دیگر در رقابت با استان‌های پیشرو نتوانند کار خوب و حرفه‌ای ارایه کنند.

وی در ادامه صحبت‌های خود عنوان کرد: به دلیل اینکه بسیاری از همکاران ما در استان‌ها ماشین‌های به‌روز و مدرن ندارند موجب می‎شود نمی‌توانند رقابت زیادی در جشنواره چاپ داشته باشند و باید برای این موضوع راهکاری اندیشیده شود.

سلیمانی با بیان اینکه اغلب یک چاپخانه‌دار در شهرستان دستگاه چاپ ۱۵ سال قبل یک چاپخانه در تهران را نصب می‌کند، گفت: هر چاپخانه‏داری هر اندازه هم که حرفه‌ای و با مهارت باشد از آنجا که در یک رقابت نابرابر قرار دارد قادر به رقابت نیست. همچنین نباید از تسهیلات مالی و اعتباری نیز غافل شد.

وی یادآور شد: جشنواره صنعت چاپ یک اقدام و رویکرد بسیار خوبی است که موجب ایجاد رقابت در بین چاپخانه‌داران و فعالان این حوزه می‌شود و کیفیت محصولات چاپی نیز در این رقابت رشد و ارتقا پیدا می‌کنند.

سلیمانی در بخش پایانی صحبت‌های خود تاکید کرد:‌ معتقدم باید یک فضای رقابت یکسان بین چاپخانه‌های تهران و شهرهای دیگر ایجاد شود زیرا حتی اگر بهترین اپراتور را هم داشته باشیم اما ماشین خوب و مناسب نداشته باشیم نمی‌توانیم کار خیلی خوبی ارایه کنیم.

بیستمین جشنواره ملی چاپ در زمستان 1399 برگزار می‌شود و متقاضیان حضور در بخش مسابقات چاپی می‎توانند برای شرایط حضور در رقابت و ثبت‎نام در بخش مسابقات به پایگاه جشنواره ملی چاپ به آدرس https://nppf.farhang.gov.ir/ مراجعه کنند.

کد خبر: 98359
Share/Save/Bookmark