هنر نیوز - حرف اصلی کنگره کنار رفتن تحجر و دگماتیسم است / بی‌اعتنایی دولت‌ها به علوم انسانی ـ اسلامی
حرف اصلی کنگره کنار رفتن تحجر و دگماتیسم است / بی‌اعتنایی دولت‌ها به علوم انسانی ـ اسلامی
در نشست چهارمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی مطرح شد؛
حرف اصلی کنگره کنار رفتن تحجر و دگماتیسم است / بی‌اعتنایی دولت‌ها به علوم انسانی ـ اسلامی
رئیس شورای سیاستگذاری کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی معتقد است هم اکنون اندیشه سکولار ، دانشگاه‌های ما را به بند کشیده است.
 
تاريخ : دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۹
به گزارش خبرنگار هنرنیوز ، صبح امروز نشست خبری چهارمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین رضا غلامی رئیس شورای سیاستگذاری کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی، عطاءالله رفیعی آتانی دبیر علمی کنگره و فرزاد جهان‌بین دبیر شورای سیاستگذاری این کنگره در محل مؤسسه پژوهشگاه علوم انسانی ـ اسلامی صدرا برگزار شد.

در ابتدا حجت‌الاسلام غلامی با اشاره به اینکه معرفت و آگاهی، پایه و اساس یک جامعه پیشرو خواهد بود یاد آور شد: جوامعی که به معرفت و آگاهی بها نمی‌دهند، درهای پیشرفت به روی آنها باز نخواهد شد. این درحالی است که علوم انسانی زمانی به رشد و بالندگی می‌رسد که آزادی فکر و اندیشه و فرهنگ نقد به سکه رایج تبدیل شود.

رئیس شورای سیاستگذاری کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی با بیان اینکه حرف اصلی این کنگره کنار رفتن تحجر و دگماتیسم است و می بایست واقعیت‌های اجتماعی را اصل قرار دهیم افزود: هم اکنون اندیشه سکولار دانشگاه‌های ما را به بند کشیده است.

غلامی با اشاره به اینکه نباید مقابل غرق شدن جامعه در نیهیلیسم بی‌تفاوت باشیم، تصریح کرد: البته شکل‌گیری علوم انسانی اسلامی به طور سهل و آسان میسّر نخواهد شد و میوه‌دهی این علوم به چند دهه کوشش خستگی‌ناپذیر نیازمند است.

غلامی با بیان اینکه جریان علوم انسانی اسلامی علی‌رغم تمام گرفتاری‌ها و سختی‌ها به راه خود ادامه می‌دهد، تصریح کرد: باید در مسیر علم و نوآوری در عرصه علوم انسانی طوری قرار بگیریم که دیوارهای تحجر در دانشگاه‌ها باعث نشود این اندیشه در دانشگاه‌های ما رسوب کند.

وی با اشاره به اینکه نمی‌توانیم از بی‌اعتنایی دولت‌ها به علوم انسانی اسلامی بگذریم، عنوان کرد: در برگزاری چهارمین کنگره علوم انسانی اسلامی به صورت خودجوش عمل شد و اساتید و محققین ما بر اساس انگیزه‌های دینی و تعهد به کشور، پا به این عرصه گذاشته‌اند.

رئیس شورای سیاستگذاری کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی افزود: مظلومیت جمهوری اسلامی این است که اعتبارات و توجهات در اختیار جریان روشنفکری سکولار است و توجهات لازم به بحث علوم انسانی ـ اسلامی مبذول نمی‌شود.

به گفته وی در برپایی این کنگره حدود ۴۰ مجموعه و دانشگاه همکاری و مساعدت داشته‌اند.

فرزاد جهان‌بین دبیر شورای سیاستگذاری کنگره بین‌المللی انسانی اسلامی نیز با بیان اینکه کمیسیون‌های تخصصی این کنگره توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و حوزه‌ها اداره می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این کنگره از هر گونه کار نمایشی پرهیز دارد، افزود: اساس کار بر پایه علوم علمی است و بحمدالله سطح مقالات در این زمینه بسیار بالاست.

جهان‌بین با اشاره به اینکه نگاه در بحث تحول علوم انسانی اسلامی، پروسه‌ای و فرآیندی است، ادامه داد: معتقدیم همه دیدگاه‌ها در این مسیر می‌بایست مطرح شوند و در نهایت دیدگاهی که قوت بیشتری دارد، منجر به گفتمان قالب شود.

دبیر شورای سیاستگذاری کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی تصریح کرد: نسبت به کنگره اول سطح مشارکت اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها افزایش چشمگیری داشته است.

وی با اشاره به اینکه این کنگره در صدد برگزاری نشست‌های جدی و واقعی در عرصه علم و پژوهش است، خاطرنشان کرد: آخرین نشستی که در این زمینه برگزار شد، نشست ارزیابی سند آموزشی ۲۰۳۰ در کمیسیون تعلیم و تربیت کنگره علوم انسانی اسلامی است.

عطاالله رفیعی آتانی دبیر علمی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی هم با اشاره به اینکه برگزاری این کنگره در سه سطح است خبر داد که در کنگره پیش‌رو حدود ۴۷۰ مقاله دریافت شده است که حدود ۸۰ مقاله برای ارائه در این کنگره انتخاب شده است و برای انتشار در مجلات مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

رفیعی آتانی با اشاره به اینکه نقش‌آفرینی اعضای هیأت علمی در این دوره افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: به علت کمرنگ شدن نقش جوانان، در صدد تشکیل مجمعی برای ارائه نظریات نخبگان جوان در حوزه علوم انسانی اسلامی هستیم تا نقش جوانان تضعیف نشود.

وی به اعطای جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی اشاره کرد و خاطر نشان کرد : در دو دوره گذشته، این جایزه اعطاء شد و این دوره سوم اعطای جایزه جهانی همزمان با برگزاری اختتامیه کنگره در شهر مقدس قم و در محضر آیت‌الله سبحانی برگزار خواهد شد.

به گفته دبیر علمی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی بزودی قرار است مجله‌ای نیز به زبان لاتین انتشار یابد.
کد خبر: 95433
Share/Save/Bookmark