هنر نیوز - صنعت مدلینگ کشورهای اسلامی در خدمت تولیدکنندگان کالای مد
صنعت مدلینگ کشورهای اسلامی در خدمت تولیدکنندگان کالای مد
صنعت مدلینگ کشورهای اسلامی در خدمت تولیدکنندگان کالای مد
محمد فتحی می‌گوید با نگاهی به صنعت مد کشورهای اسلامی به خوبی می توان دریافت که صنعت مدلینگ این کشورها بخوبی در خدمت تولیدکنندگان کالای مد برای مردم مسلمان قرار دارد.
 
تاريخ : يکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۰
به گزارش هنرنیوز ، محمد فتحی، محقق در حوزه بازاریابی مد ایرانی اسلامی و مدیر سایت پوشانیک در پژوهشی پیرامون شرایط حاکم بر صنعت مدلینگ به ویژه طی سال‌های اخیر، ابعاد گوناگون این عرصه را در کشور بررسی کرده است.

فتحی در این باره یادداشتی در اختیار هنرآنلاین قرار داده است که در ادامه می‌خوانید:

در سال‌های اخیر و به‌ویژه در ماه‌های پایانی سال ۹۴، با بررسی وضعیت مدلینگ در کشور می‌شد حدس زد که مسیر رو به ناکجاآباد مدل‌های ایرانی، به‌زودی توسط بخش‌های نظارتی مورد پیگرد و تعطیلی قرار خواهد گرفت. دختران و پسرانی که بدون در نظر گرفتن شرایط فرهنگی، اجتماعیِ کشوری که در آن زندگی و فعالیت می‌کنند، با تأثیرپذیری افراطی از صنعت مدلینگ غربی و تحت مدیریت و ساماندهی مجموعه‌هایی تهی از سواد صنعتی، با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، دست به اقداماتی در حوزه انتشار تصاویر منتسب به مدلینگ ایرانی زدند که هم خود و هم‌پایه‌های این صنعت نوپا در کشور را به تاریکی جدیدی کشاندند.

در کشور ما همیشه افرادی بوده‌اند که نسبت به موضوعات نوین و نو پا، بدون زحمت برای ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی منطبق با جامعه اسلامی ایران، عکس‌العمل‌های افراطی بروز می‌داده‌اند.

کسانی که به واقع در اثر فقدان دانش نسبت به این موضوعات وارد عرصه‌ی عملیات می‌شوند. آنچه ما در حوزه‌ مدلینگ غربی شاهد هستیم در واقع پوسته‌ای از یک جریان علمی، صنعتی است که مطابق با فرهنگ جوامع غربی پایه‌ریزی شده است.

جریانی که اگرچه با فرهنگ ما سازگار نیست، اما نقش راهبردی خود را برای ایجادکنندگانش به‌خوبی بازی کرده است. مسلماً اگر ما نسبت به ماهیت این صنعت، پژوهش لازم را انجام می‌دادیم، درمی‌یافتیم که مقصود اصلی آن، کمک به تکمیل فرآیند تولید، بازاریابی و فروش محصولات مرتبط با حوزه مد است نه برجسته کردن ویژگی‌های فیزیکی یک مدل. در واقع صنعت مدلینگ در کشورهایی که حجاب در موضوعات فرهنگی آن‌ها نقش کمرنگی را بازی می‌کند، باید به نفع تولیدکننده فعالیت کند. تولیدکننده‌ای که لباس و جواهرات را برای مصرف‌کننده کشورهای غربی تولید می‌کند.

با نگاهی به صنعت مد کشورهای اسلامی به‌خوبی می‌توان دریافت که صنعت مدلینگ این کشورها به‌خوبی در خدمت تولیدکنندگان کالای مد برای مردم مسلمان قرار دارد. تصاویری منحصربه‌فرد با پوشش اسلامی که حتی از مردم عادی در خیابان‌ها هم باحجاب‌تر هستند. این‌گونه است که با استفاده صحیح و به دور از افسارگسیختگی فرهنگی از این امکانات شاهد رشد صنعت مد در کشورهای اسلامی و صادرات قابل توجه آن‌ها طی سال‌های اخیر هستیم.

در ایران اما موضوع به نحو دیگری پیش رفت. آنچه به اشتباه به نام مدلینگ در ایران رایج شد، در واقع جریانی مخرب در حوزه فرهنگ بود که نه کمکی به صنعت مد کشور می‌کرد و نه ابزاری برای رشد اقتصادی افراد شاغل در این جریان بود. تنها یک پروسه‌ هیجانی که با سوءاستفاده از روح جوانی و غریزه‌ زیبایی دوستی، عده‌ای را به ورطه‌ی نابودی کشاند.

به نظر می‌رسد نهادهای نظارتی کشور با توجه به وخامت عملکرد عناصر فعال در موضوع به‌اصطلاح مدلینگ، ترجیح داده‌اند که فعلاً فعالیت هر جریان توسعه‌دهنده‌ای در این بخش را ممنوع کنند که این اتفاق همان‌گونه که در ابتدای مطلب ذکر شد، به دور از انتظار نبود، اما انتظار می‌رود با فروکش کردن هیجان ایجادشده، بخش‌های مسئول و سیاست‌گذار در این حوزه با آموزش رفتاری، فرهنگ‌سازی و ساماندهی، این بخش مکمل صنعت مد را به نحوی که مطابق با فرهنگ اسلامی ایرانی کشور باشد، از نو پایه‌ریزی نماید و در این بین نقش بخش خصوصی و مؤسسات هنری همسو با فرهنگ و سیاست کشور را نباید نادیده گرفت.

هنرآنلاین
کد خبر: 95532
Share/Save/Bookmark