غدیر، عید دلبستن به وارستگی ها است
غدیر، عید دلبستن به وارستگی ها است
تفاوت عید قربان و عید غدیر در این است که عید قربان عید دل کندن از وابستگی ها است و عید غدیر عید دل بستن به وارستگی ها است.
 
تاريخ : جمعه ۱۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۳
به گزارش هنرنیوز ، حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا ارباب سلیمانی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: غدیر یک حادثه نیست، یک جریان است و کسانی که پیرو غدیر هستند در حقیقت با پیامبر خدا بیعت و اعلام می کنند در مسیر ولایت در حرکتیم و وصی شما را به جان می پذیریم و از اطاعت می کنیم.

وی ادامه داد: در دهه امامت و ولایت دو عید داریم یکی قربان و دیگری غدیر، بین این دو عید یک تشابه و یک تفاوت وجود دارد، تشابه در این است که در عید قربان حضرت ابراهیم(ع) به قربانگاه می رود تا به امر الهی فرزند خود را قربانی کند و حضرت رسول(ص) نیز در عید غدیر حضرت علی(ع) را به عنوان وصی خود معرفی می کند، در هر دو این اتفاق رضا، بندگی و تسلیم را مشاهده می کنیم، این نکته قابل توجه و نقطه پیوند و تشابه برجسته این دو عید است.

به گفته ارباب سلیمانی، تفاوت عید قربان و عید غدیر در این است که عید قربان عید دل کندن از وابستگی ها است و عید غدیر عید دل بستن به وارستگی ها است.

دبیر ستاد عالی کانون های مساجد کشور یادآور شد: برای درک صحیح این دو عید باید به پیام آنها توجه داشته باشیم و این تقدم و تاخرهم نشان می دهد که اگر انسان می خواهد دلبستگی پیدا کند به وارستگی ه ، باید از یک عیدی مثل عید قربان عبور کرده و یک جا امتحان دل کندن از وابستگی ها را به نمایش گذاشته باشد.

واقعه غدیر بنابر باور شیعیان از مهم‌ترین وقایع تاریخ اسلام است که در آن، پیامبر اسلام(ص) هنگام بازگشت از حجة الوداع در ۱۸ ذی‌الحجه سال دهم قمری در مکانی به نام غدیر خم، امام علی(ع) را ولی و جانشین خود معرفی کردند.

ایرنا
کد خبر: 95209
Share/Save/Bookmark