بهره گیری از ۱۰ خواننده سولیست /  به صراحت نمی توان گفت در ایران اپرا وجود دارد / قصد جذب کاذب مخاطب را نداریم
گزارش هنرنیوز از نشست رسانه ای اپرای «عشق و عقل و آدمی»؛
بهره گیری از ۱۰ خواننده سولیست / به صراحت نمی توان گفت در ایران اپرا وجود دارد / قصد جذب کاذب مخاطب را نداریم
خواننده و طراح اپرای «عشق و عقل و آدمی» در پاسخ به هنرنیوز گفت: متاسفانه اپرا در ایران هنوز به خوبی شکل نگرفته و به صراحت نمی توان گفت که ما در ایران اپرا داریم. اگرچه ما در دیگر هنرها مثل تئاتر ، بسیار خوب و قوی عمل کردیم اما در اپرا همچنان ضعیف هستیم.
 
تاريخ : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۰
به گزارش خبرنگار هنرنیوز ، صبح امروز ، نشست رسانه‌ای اپرای «عشق و عقل و آدمی» با حضور پرواز همای خواننده و طراح این پروژه، امیر دژاکام کارگردان، رضا حیدری طراح نور، رضا شاپورزاده طراح صحنه در موسسه آوای صوت «آوای هنر» برگزار گردید.

طراح این پروژه با بیان اینکه برای اولین بار است که یک اپرای واقعی در ایران روی صحنه می رود گفت : معتقدم بسیاری از اجراهایی که با عنوان اپرا روی صحنه رفته‌اند «شبه اپرا» هستند چرا که با قواعد اپرا همخوانی ندارد.

وی با اشاره به موضوع این اپرا یاد آور شد: ما در این اپرا از روز تولد تا مرگ را به تصویر کشیدیم و دو عنصر عقل و عشق در قالب شخصیت های مختلف، آدمی را به سوی خود می کشاند. عشق در این مجال در قالب سه شخصیت آسمانی، زمینی و مادر به تصویر کشیده شده که در لابه لای کار در قالب معانی مختلف به مخاطب ارائه می شود. شخصیت آدم نیز در این فضا بین عقل و عشق، در نهایت تسلیم عشق می شود و حتی حاضر می شود از غرور و عقل خود بگذرد اما در نهایت به دار آویخته می شود.

به گفته این خواننده ، برای اجرای این اپرا سعی شده است از بهترین خوانندگان کلاسیک کشور استفاده شود و به همین منظور در این کنسرت از ۱۰ خواننده سولیست استفاده شده است.

همای خبر داد به غیر از ضبط سازهای کلاسیک قطعه ها، تعدادی از نوازندگان ایرانی نیز به صورت زنده در کنار قطعات ضبط شده در پروژه حضور خواهند داشت.

وی اجرای اپرا را در ایران را خیلی دچار مشکل ندانست و تنها مشکل در این زمینه را در حوزه خوانندگی زن عنوان کرد که می بایست در چارچوب قوانین کشور به دنبال راهکاری برای آن بود.

امیر دژاکام کارگردان اپرای «عشق و عقل و آدمی» با بیان اینکه من قبلا تجربه کارکردن با ارکستر سمفونیک بدون کلامی را در قالب نمایش داشتم تصریح کرد: البته من تخصصی در حوزه موسیقی ندارم بنابراین تلاش می کنم از موضع هنرهای نمایشی به موسیقی نگاه کنم. پروژه «عشق و عقل و آدمی» نیز برای من تجربه بسیار متفاوتی محسوب می شود.

پرواز همای در پاسخ به سوال خبرنگار هنرنیوز که پرسید« ارزیابی شما از وضعیت اپرا در ایران چگونه است و آیا این رشته هنری توانسته به لحاظ کیفی و به روز بودن حرفی برای گفتن داشته باشد؟» گفت : با توجه به اینکه این سبک از موسیقی مختص کشور ما نیست لذا برگزاری اپرا در ایران خیلی کم اجرا شده است اما از ده سال گذشته ، برخی از جوانان علاقه مند ایرانی با سفر به کشورهای اروپایی و تدریس در این رشته و حتی حضور در اپراهای مختلف جهانی توانسته این هنر را به ایران بیاورند و در کشور اجرا کنند که جای تقدیر دارد.

وی افزود: متاسفانه اپرا در ایران هنوز به خوبی شکل نگرفته است وهنوز به صراحت نمی توان گفت که ما در ایران اپرا داریم. اگرچه ما در دیگر هنرها مثل تئاتر ، بسیار خوب و قوی عمل کردیم اما در اپرا همچنان ضعیف هستیم به طوری که اگر ما یک اپرای ایرانی را در خارج اجرا کنیم، بی شک حرفی برای گفتن نخواهیم داشت و دلیل آن هم به خاطر محدودیت هایی است که در زمینه موسیقی در ایران وجود دارد. اما مطمئن هستیم در حال حاضر دانه ای کاشته شده که در آینده رشد خواهد کرد.

این خواننده تصریح کرد: ما حتی در قبل از انقلاب هم خوانندگان مطرح اپرایی نداشتیم چون موسیقی به شکل آکادمیک و علمی خیلی دیر در ایران شکل گرفت و نمی توان به جرئت گفت که وضعیت اپرا قبل از انقلاب بهتر از بعد از انقلاب بوده است! تنها امکانات در آن زمان به لحاظ آزادی صدای بانوان ، نقشها و حتی باله بهتر بوده اما چون موسیقی به شکل علمی خیر دیر در ایران رشد کرد ما قبل از انقلاب هم اپراهای کاملی نداشتیم.

پرواز همای در بخش دیگری از این نشست با قدردانی از کسانی که در ایران تلاش کردند اپرا را به مخاطب ایرانی معرفی کنند گفت: معتقدم کسی که می خواهد در این عرصه کار کند باید در چندین اپرا به عنوان نوازنده و خواننده و بازیگر حضور داشته باشد تا بتواند خود به تنهایی اثری را بنویسد. از سوی دیگر من برای اجرای این پروژه معتقد نبودم که باید حتما از چهره ها برای جذب مخاطب استفاده کنم بلکه براین باورم که این پروژه گامی برای بهره مندی درست از هنرهای دیگر نمایشی برای شناساندن موسیقی است که به هیچ عنوان قصد جذب کاذب مخاطب نداشته ام.

به گفته طراح و خواننده این پروژه ، اپرای «عشق و عقل و آدمی» از ۱6 شهریورماه درفضای باز مجموعه کاخ نیاوران تهران در صحنه ای 400 متری که به همین منظور طراحی شده است اجرا خواهد شد.

گزارش از : مجید معافی


کد خبر: 95056
Share/Save/Bookmark