نگاه بلند مدت و راهبردی به مساجد / توجه به پیوند بین مسجد و مدرسه / آموزش خادمین و هیئت امنای مساجد درزمینه ایمنی و بهداشت
معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد؛
نگاه بلند مدت و راهبردی به مساجد / توجه به پیوند بین مسجد و مدرسه / آموزش خادمین و هیئت امنای مساجد درزمینه ایمنی و بهداشت
معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد از توجه رئیس سازمان صدا و سیما به حوزه مسجد تشکر کرد و از راه اندازی «قرارگاه مسجد» در این سازمان به مدیریت علیرضا برازش خبرداد.
 
تاريخ : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۲
به گزارش خبرنگار هنرنیوز ، صبح امروز نشست خبری دهه تکریم و غبارروبی مساجد ، با حضور حجت‌الاسلام سعید کرمی معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد برگزار گردید.

معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد در این نشست با اشاره به دهه تکریم و غبارروبی مساجد از این مناسبت به عنوان یک یک سنت حسنه یاد که هر ساله در آستانه این دهه و در روزهای پایانی ماه شعبان برگزار می شود.

وی با بیان اینکه درصددیم تا در این دهه بیشتر مساجد را معرفی کنیم تا بتوانیم به ظرفیت های عظیم مسجد همچون ایام انقلاب و دوران جنگ تحمیلی بازگردیم ادامه داد: 97 درصد از شهدای دفاع مقدس از بچه های مساجد بودند. این درحالی است که مدیریت اقتصادی در ایام بحران جنگ را مساجد برعهده داشتند و هم اکنون زمان آن رسیده تا ما دوباره ظرفیت های مساجد را به مردم و جوانان معرفی کنیم تا مساجد وارد متن جامعه شوند.

معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد تصریح کرد: ما در این مرکز تلاش کردیم تا نگاهمان را به سمت راهبردی مساجد هدایت کنیم و تمام فعالیت های ما این بوده که با یک نگاه بلند مدت و راهبردی مساجد را به پیش ببریم.

حجت‌الاسلام سعید کرمی با تاکید بر اینکه بحث جوان سازی مساجد را در دستور کار خود قرار دادیم اظهار داشت: اگر شخصیت نسل جوان ما با مسجد گره بخورد بی شک تربیت آنان الهی خواهد شد.

به گفته این مسئول فرهنگی امور مساجد کشور ، پیوندهای خوبی بین مسجد و مدرسه ایجاد شده به طوری که امسال در ایام اعتکاف ، 94 مسجد در تهران مجری اعتکاف دانش آموزان را برعهده داشته اند.

وی اضافه کرد: با همکاری و تعامل بیشتر بین مساجد و آموزش و پرورش می توان شاهد فعالیت های بیشتری در این زمینه بود.

معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد ، توجه به حضور بانوان و تسهیلات برای حضور این قشر ازجامعه همچون فضای فیزیکی مناسب برای حضور بانوان ، زیبا سازی مساجد ، توجه به مسائل نرم افزاری ، اختصاص آسانسور درمساجد و خدمت رسانی در ابعاد فرهنگی و اجتماعی به بانوان را ، بخشی از کارهای انجام شده در سال گذشته در سطح مساجد تهران اعلام کرد.

وی با اشاره به تاکید رهبری برای برپایی نمازهای سه گانه در مساجد ؛ از افزایش اقامه نماز صبح در مساجد از 540 نماز جماعت به 1300 نماز جماعت خبر داد و یادآور شد که تا پایان 5 ساله آینده ، مساجدی که امکان برگزاری نماز صبح را خواهند داشت به پوشش صددرصدی خواهند رسید.

حجت‌الاسلام سعید کرمی تصریح کرد: در تلاش هستیم با شناسایی مسیرهای پر رفت و آمد و مبادی ورودی و خروجی شهر تهران ، دیگر شاهد بسته بودن مساجد به غیر از وقت نماز نباشیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد در پاسخ به سوال خبرنگار هنرنیوز که پرسید «اگر چه مساجد نیازمند تکریم هستند اما مرکز رسیدگی به امور مساجد برای تکریم نمازگزاران و کسانی که حضور مستمری در مساجد دارند به لحاظ حل مشکلات اقتصادی و فرهنگی ، چه برنامه هایی دارد؟ افزود: ما برای تقویت کارکردهای اجتماعی مسجد از ارتقای توانمندی مسجد در حوزه اجتماعی بهره برده‌ایم و درصدد هستیم با راه‌اندازی مراکز خیریه در مساجد، مشاوره جوانان برای ازدواج، مهدهای کودک و ستادهای کارآفرینی، این خدمات را ارائه بدهیم. آموزش خدام و هیئت امنا از دیگر برنامه‌های ما است و در سال گذشته ۱۴۰۰ خادم بحث آموزش بهداشت و ایمنی را گذراندند که این امر توانست کارکردهای خادمان را ارتقاء بدهد.

وی همچنین در بخش دیگری از صبحت های خود با بیان اینکه مسجد سازی باید در اولویت مردم و خیرین قرار بگیرد گفت: مسجد انسان ساز است و در و دیوار و فضای معنوی مساجد «تربیت ساز» و «آرامش بخش» است.

حجت‌الاسلام سعید کرمی از نگاه رئیس سازمان صدا و سیما به حوزه مسجد تشکر کرد و از راه اندازی «قرارگاه مسجد» در سازمان صداو سیما به مدیریت علیرضا برازش خبر داد.

وی از رسانه ها خواست هشتک «من خادم افتخاری مسجدمون هستم» را به آحاد مردم معرفی کنند.

لازم به ذکر است که دهه تکریم و غبارروبی مساجد هر ساله از 27 اردیبهشت تا 5 خرداد در همه مساجد سراسر کشور برگزار می شود.

گزارش از : مجید معافی
کد خبر: 94454
Share/Save/Bookmark