نقش استعمار پیر در تاریخ ایران به روایت موسی حقانی و ضیاءالدین دری
نقش استعمار پیر در تاریخ ایران به روایت موسی حقانی و ضیاءالدین دری
برنامه تلویزیونی «جهان آرا» همزمان با سالروز شهادت رئیسعلی دلواری به موضوع «نقش استعمار انگلیس در تاریخ معاصر ایران» می‌پردازد.
 
تاريخ : دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۴
به گزارش هنرنیوز و به نقل از روابط عمومی شبکه افق، دولت انگلیس در دوره‌های مختلف تاریخی دخالت‌های بی‌شماری در دیگر کشورها داشته به طوری که برخی از آنها را به طور کامل استعمار کرده و تحت سلطه خود درآورده و در بعضی دیگر از کشورها هم نفوذی بی‌سابقه داشته است.

ایران هر چند هیچ وقت به طور رسمی مستعمره کشور دیگری نبوده، اما در بعضی دوران‌ها، کاملا تحت سلطه سردمداران غربی قرار گرفته و پادشاهان ایرانی، کمترین اختیاری از خود نداشتند.

در دوران قاجار این وضعیت تشدید شد و همین مساله، اعتراض ایرانیان را در اقصی نقاط کشور سبب شد به طوری که شاهد قیام های متعددی در چهارگوشه ایران علیه انگلیسی‌ها بوده‌ایم. یکی از این اعتراضات که به قیام بزرگی منجر شد، مربوط به جنوب کشورمان و به رهبری رئیسعلی دلواری بود، مردی که سردار تنگستان در دوران جنگ جهانی اول مشهور شد.

دلواری سرانجام پس از اقدامات فراوان علیه انگلیسی ها، در 12 شهریورماه سال 1294 طی شبیخونی با حضور نیروهای خودفروخته از پشت مورد هدف قرار گرفت و به شهادت رسید.

اینک و در سالروز شهادت این قهرمان ملی، برنامه تلویزیونی «جهان آرا» به موضوع «نقش استعمار انگلیس در تاریخ معاصر ایران» می‌پردازد.

مهمان برنامه دکتر موسی حقانی از پژوهشگران تاریخ کشورمان است و ضیاء الدین دری کارگردان و سازنده سریال کیف انگلیسی هم دیگر مهمان برنامه خواهد بود.

محمد حسین بدری اجرای «جهان آرا»ی دوشنبه شب را بر عهده دارد که طبق معمول ساعت 22 به صورت زنده روی آنتن می‌رود و تکرار آن هم ساعت 15:30 روز بعد پخش می‌شود.
کد خبر: 95174
Share/Save/Bookmark