دو سال است دولت  بودجه‌ای به ما نداده است / هنرمندان ، خیرین را به وقف در مسائل هنری تشویق کنند
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان تهران ؛
دو سال است دولت بودجه‌ای به ما نداده است / هنرمندان ، خیرین را به وقف در مسائل هنری تشویق کنند
مدیرکل اوفاف و امور خیریه استان تهران در پاسخ به هنرنیوز گفت: معتقدم این وظیفه هنرمندان است که خیرین را برای وقف در زمینه مسائل هنری تشویق کنند.
 
تاريخ : دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۴
به گزارش خبرنگار هنرنیوز، حجت الاسلام محمد‌زاده مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان تهران طی نشست خبری به عملکرد نه ماه سال جاری پرداخت و گفت: یکی از کارهای سازمان اوقاف و امور خیریه در شهر تهران، راه‌اندازی نزدیک به 108 مرکز قرآنی در بقاع متبرکه بوده است، تا خانواده‌ها از فعالیت‌های آن استفاده کنند. همچنین در برخی از این 108 مرکز فعالیت‌های مربوط به آموزش قرآن به کودکان نیز انجام می‌شود.

وی ادامه داد: اوقاف تهران در سه حوزه مسائل قرآنی، بقاع متبرکه و موقوفات فعالیت داشته است، در مورد مسائل فرهنگی و قرآنی در یک سال گذشته اقداماتی انجام شده است.

محمد زاده با بیان اینکه مقام معظم رهبری تأکید کرده‌اند که 10 تا 15 میلیون حافظ قرآن باید در کشور وجود داشته باشد اظهار داشت: به همین منظور نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف وظیفه تربیت یک میلیون حافظ را بر عهده گرفته‌ است و سازمان اوقاف و امور خیریه شهر تهران قرار است 250 هزار نفر از این تعداد حافظ را در استان تهران داشته باشد که تا امروز نزدیک به 80 هزار نفر آن محقق شده است.

وی برگزاری مسابقات قرآنی در سطح استان تهران را یکی دیگر از کارهای فرهنگی این نهاد عنوان کرد و یادآور شد: امسال نزدیک به 200 هزار نفر در رشته‌های مختلف در مسابقات قرآنی شرکت کرده اند که 12 نفر از آنها توانستند در مسابقات کشوری حائز رتبه شوند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه استان تهران اضافه کرد: در ابتدای امسال و همزمان با بازگشایی مدارس انجام شد این بود که بیش از پنج هزار بسته با نام مهر تحصیلی به دانش‌آموزان نیازمند اهدا شد، همچنین ما مدرسه‌ای را در پاکدشت استان تهران بعد از 32 سال راه‌اندازی کردیم و فرزندان آن منطقه می‌توانند از خدمات رایگان آن مدرسه استفاده کنند.

وی با اشاره به تعمیر و بازسازی بقاع متبرکه و امامزادگان گفت: در تهران نزدیک به 313 بقعه وجود دارد که همه آنها نیاز به تعمیر دارند این درحالی است که حدود دو سال است دولت در این خصوص هیچ بودجه‌ای به ما نداده است اما مردم با شرکت در طرح مودت که برای بازسازی بقاع متبرکه است کمک‌های شایان توجهی در این حوزه انجام داده‌اند و ما توانستیم اقدامات خوبی را در این بخش انجام دهیم و در این حوزه حدود 30 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته‌ایم .

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه استان تهران در پاسخ به خبرنگار هنرنیوز که پرسید آیا خیرین تاکنون مکانی را برای کارهای فرهنگی مثل برگزاری نمایشگاه یا تئاتر و یا تعزیه وقف کردند گفت: به طور مشخص برای برگزاری کارهای هنری وقفی نداشتیم اما در ایام محرم و در دهه اول و دوم بر اساس وقفی که شده بود ما شاهد برگزاری چند تعزیه با نام سوگ خورشید در بازار تهران بودیم اما معتقدم هنوز استعداد جامعه به اینجا نرسیده است اما اراضی داریم که در اختیار دوستانی است که در آنجا مسائل هنری برگزار می شود مثل تالار وحدت و فرهنگسرای نیاوران که زمین های آنان وقفی است.اما معتقدم این وظیفه هنرمندان است که خیرین را برای وقف در زمینه مسائل هنری تشویق کنند.

محمد‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: بیشتر جلساتی که ما در هفته وقف برگزار کردیم رویکرد فرهنگی داشته و به این موضوع توجه داشتیم که تعاملی بین مردم و اوقاف در این زمینه شکل بگیرد.

وی همچنین از رونمایی کتابی به نام « واقفین دارالعماره» در هفته واقف خبر داد که مربوط به موضوعات مختلفی از جمله نیات واقفین و همچنین مکان‌های وقف در محل‌های مختلف می باشد.
کد خبر: 93653
Share/Save/Bookmark