جای نقش آفرینی همسر و بچه های سردار سُلگی خالی است / زبان طنز در لایه های پنهان اثر به خوبی احساس می شود
گزارش هنرنیوز از نقد کتاب«آب هزگز نمی میرد»؛
جای نقش آفرینی همسر و بچه های سردار سُلگی خالی است / زبان طنز در لایه های پنهان اثر به خوبی احساس می شود
به گفته منتقد کتاب «آب هرگز نمی میرد» ، این کتاب یکی از آثار خوب دفاع مقدس محسوب می شود اما در عین حال نیازمند بازنگری از سوی نویسنده می باشد.
 
تاريخ : پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۱۰
به گزارش خبرنگار هنرنیوز، عصرروز گذشته ، نشست نقد و بررسی کتاب « آب هرگز نمی میرد» با حضور جمید سام نویسنده کتاب ، جواد کامور بخشایش منتقد ، سردار جانباز میر محمد سلگی روایتگراثر و سردار گل علی بابایی نویسنده و پژوهشگر در سالن مطالعه کتابخانه عمومی چمران با حضور علی نیکنام مدیرکل کتابخانه های عمومی تهران و جمعی از علاقه مندان به حوزه کتاب برگزار گردید.

منتقد ادبی در این نشست علاوه بر اشاره به نکات مختلف در این اثر به صحنه ای از کتاب اشاره کرد و یادآور شد: در صحنه ای از جنگ ما شاهدیم که برادر 14 ساله ای وقتی می بیند برادر بزرگترش که تنها 16 سال بیشتر ندارد و شهید شده و پتویی روی آن انداختند ، لحظه ای پتورا به روی خودش می کشد و زیر پتو شروع به زمزمه کردن با برادر شهیدش می کند که این صحنه یکی از تصاویر ناب دفاع مقدس محسوب می شود.

وی ادامه داد: قوت کتاب آب هرگز نمی میرد این است که نویسنده با هنرمندی توانسته با هم گردانی های سردار سُلگی هم مصاحبه کند که مهمترین آنان سردار همدانی بوده است.

کامور بخشایش تصریح کرد: ما در این کتاب با عملیات های مختلفی و سختی های آنان روبرومی شویم و متوجه می شویم که یک گردان چقدر شهید می داده تا نیروها بتوانند به جلو حرکت کنند.

وی با بیان اینکه این کتاب به خاطرات سردار سلگی می پردازد که آغازش با عشق زمینی وی نسبت به همسرش شروع می شود و هر چه جلوتر می رود از همسرش به عنوان عیال یاد می کند اضافه کرد: بخش زیادی از کتاب به خاطرات نظامی می پردازد و فرصت استراحت را از مخاطب می گیرد این درحالی است که در این کتاب جای نقش آفرینی همسر و بچه های قد و نیم قد سردار سلگی خالی است.

به گفته این منتقد ادبی ، احساسی ترین بخش این کتاب زمانی است که سردار سلگی از جبهه برگشته و در کنار خانواده قرار دارد اما نقش خانواده در این صحنه ها به خوبی ادا نمی شود.

جواد کامور بخشایش تاکید کرد: زبان طنز در لایه های پنهان اثر تزریق شده که اتفاق بسیار خوبی می تواند برای اثر تلقی شود اما متاسفانه اثری از فرهنگ عمومی جبهه در این کتاب دیده نمی شود.

این نویسنده و منتقد ادبی با بیان اینکه کتاب آب هرگز نمی میرد یکی از آثار خوب دفاع مقدس است و نیازمند بازنگری از سوی نویسنده می باشد خاطرنشان کرد: حیف است که غلط های تایپی و املایی و ویرایشی در این کتاب وجود داشته باشد.

وی گفت: بعضی جاهای کتاب مثل رفت و برگشت های تاریخی دچار اشکال است لذا برخی مطالب نیازمند گویا سازی است و حتی بعضی نارسایی ها و نواقصی وجود دارد که می تواند ابهام ایجاد کند.

به گفته بخشایش ، در بخش عملیات منافقین ، نکات تاریخی وجود دارد که قید نشده است.

سردار جانباز میرمحمد سُلگی روایتگر اثر نیز با بیان خاطرات عملیات های والفجر 8 و مرصاد گفت: بعد معنوی در جبهه ها زیاد بود و حقایق واقعی دفاع مقدس که متصل به قیام عاشوراست در جبهه ها کم نبودند و ما هر جا وارد می شدیم نقطه اتکای ما توسط به سیدالشهدا بود.

امیرحمیدرضا گرامی نیز در این نشست طی سخنان کوتاهی اظهار داشت: این اثر هر چقدر نقد شود جا دارد و باید آثاری که به نگارش در می آیند مورد نقد و بررسی قرار بگیرند تا ارزش های آن در جامعه دیده شود.

به گفته وی ، باید تحمل شنیدن نقد و پیشنهاد را داشته باشیم چرا که این روش موجب ارتقای رشد فکری خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ما، در پایان این نشست ادبی نیز با حضور علی نیکنام مدیرکل کتابخانه های عمومی تهران از نویسنده ، منتقد و روایتگر کتاب «آب هرگز نمی میرد» تقدیر شد.
کد خبر: 95274
Share/Save/Bookmark