اعتلای فرهنگ کتاب وکتابخوانی باید به دغدغه ملی تبدیل شود
معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار تهران:
اعتلای فرهنگ کتاب وکتابخوانی باید به دغدغه ملی تبدیل شود
حسین سروری معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری تهران در آیین بزرگداشت هفته کتاب استان تهران گفت: اعتلا و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی نیازمند توجه عمیق و همکاری گسترده همه مدیران ملی و استانی با کتابخانه های عمومی است.
 
تاريخ : يکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۵
به گزارش هنرنیوز ، با هدف تقدیر از کتابداران و مروجان کتابخوانی، مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان تهران با حضور امین متولیان معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد؛ حسین سروری، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری تهران؛ محمد هادی ناصری طاهریریال مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ سکینه خاتون مهدیان پور، معاون اداره کل و کتابداران در کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.

حسین سروری معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار تهران گفت: کتاب یکی از اعجازهای بی نظیر بشریت و آیینه خردورزی است و جامعه ای که با کتاب انس داشته باشد حتما به سمت رشد وتعالی خواهد رفت. لذا هر چقدر از کتاب وکتابخوانی فاصله داشته باشیم به همین میزان از توسعه و بالندگی هم فاصله خواهیم داشت. خدا را شکر که با شکل گیری نهاد کتابخانه های عمومی کشور، شاهد انسجام خوبی در این زمینه هستیم و خوشبختانه این نهاد مقدس با برنامه های خوبی که در سطح کشور انجام داده، موجب ارتقای سطح فرهنگ کتابخوانی در کشورمان شده است.

وی ادامه داد: شهر تهران علی رغم آنچه در ظاهر نشان می دهد به لحاظ شاخص های فرهنگی در سطح مطلوبی نیست و یکی از مظلوم ترین بخش های تهران، حوزه کتابخوانی است.

سروری ادامه داد: ما برای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی نیازمند توجه عمیق تر همه مدیران عالی استان و شهرستان هستیم و همه این مدیران باید در کنار مدیریت کتابخانه های استان قرار بگیرند و در جهت توسعه هر چه بیشتر فضاهای کتابخوانی تلاش کنند وحتی شاهد حمایت مدیران ملی از این حوزه باشیم و فرهنگ کتاب وکتابخوانی باید به یک دغدغه ملی تبدیل شود.

معاون فرماندار تهران با اشاره به چالش های مختلفی که در کشور وجود دارد، تصریح کرد: در حال حاضر ما شاهد چالش های مختلفی مانند تحریم های ظالمانه و شیوع ویروس کرونا هستیم که همین عامل موجب کاهش شدید درآمدهای خانوارها شده و در میزان خرید کتاب و سرانه مطالعه نیز تاثیرگذار بوده است اما راه حل هایی وجود دارد و می شود با استفاده از فن آوری های نوین و ابزارهای مهم و تاثیرگذار مثل شبکه های اجتماعی، این خلأ ها را مرتفع کرد.

وی ادامه داد: خوشبختانه طرح های خوبی از سوی نهاد کتابخانه های عمومی برای برون رفت از این مشکلات برنامه ریزی شده که باید مورد حمایت و توسعه قرار بگیرد تا جامعه هدف ما به ویژه جوانان که امروزه با مشکلات فکری و روحی دست به گریبان هستند، بتوانند به کتاب پناه ببرند؛ چراکه معتقدم بهترین پناهگاه در این مواقع، کتاب خواهد بود. دوستان ما در اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، برنامه های خوب و به روزی را طراحی و اجرایی کردند و نیاز است این برنامه ها با حمایت نهادهای حاکمیتی و دستگاه های تبلیغی کشور به شکل گسترده تری در سطح جامعه اطلاع رسانی شود.

گفتنی است، این مراسم با تقدیر از ۵ نفر برگزیده استانی به اتمام رسید.

در حوزه انجمن برتر شهرستان: حسین توکلی کجانی، معاون استاندار و فرماندار ویژه و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ری؛

کتابدار نمونه استانی در فضای مجازی: خدیجه صحرایی، مسئول کتابخانه بسیج؛

کتابدار نمونه استانی با رویکرد فرهنگی و ترویجی: علی‌کرم کرمی شیخ آبادی و مسلم شاهرخی به ترتیب مسئول و کتابدار کتابخانه شهید مطهری شهرستان قرچک؛

عضو کتابخوان نمونه استانی: عباس عابد، کتابخانه ایثار شهرستان شهریار.
کد خبر: 98163
Share/Save/Bookmark