کشف برج خاموشی دورة ایلخانی در تپه قلعه خلچان تفرش
کشف برج خاموشی دورة ایلخانی در تپه قلعه خلچان تفرش
 
منبع : معماری نیوز
تاريخ : دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۱

با مطالعات باستان شناسی صورت گرفته در ساختار مدور مرکز تپه قلعه خلچان تفرش به منظور شناخت تاریخ ساخت و کاربری محوطه، یکی از منحصربفردترین ساختارهای معماری دورة ایلخانی کشف شد.

به گزارش هنرنیوز؛ سید مهدی موسوی نیا سرپرست هیات باستان شناسی تپه قلعه خلچان گفت : یکی از برنامه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در سال ٩٤، تعیین عرصه و حریم تپه قلعه خلچان بود.

وی افزود:براساس گمانه های ایجاد شده در حریم محوطه تپه قلعه خلچان که یکی از محوطه های مهم شهرستان تفرش در استان مرکزی است علاوه بر تعیین تاریخ دقیق محوطه وکاربری آن، پیگردی در ساختار مدور مرکز محوطه در دستور کار قرار گرفت.

موسوی نیا گفت :بر اساس بقایای استخوانهای انسانی و قطعه سفالهای دورة ایلخانی در ساختار مدور مرکز محوطه، تپه قلعه خلچان یک برج خاموشی از دورة ایلخانی بوده است.

او افزود:این یافته از این منظر مهم است که همواره در بین ایران شناسان، شناخت دقیق نحوة تدفین زرتشتیان در دورة اسلامی مورد بحث فراوان بوده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به گفته وی مطالعات باستان شناسی تپه قلعه خلچان برای نخستین بارشناختی نسبی از سنت تدفین زرتشتیان در دورة اسلامی را به دست می دهد و تا حد قابل توجهی خلأ تدفین زرتشتیان در این دوره را پر کرده است.

این باستان شناس تصریح کرد:به غیر از نمونه برجهای خاموشی متاخر دورة قاجار در یزد، کرمان و ری، برج خاموشی تپه قلعه خلچان تنها برج خاموشی تاکنون کشف شده از دورة اسلامی در ایران است.

وی افزود: شباهت ساختاری این برج خاموشی دورة ایلخانی با نمونة بندیان ازدورة ساسانی، استمرار معماری برجهای خاموشی از دورة ساسانی تا دورة ایلخانی را نشان می دهد.

موسوی نیا در ادامه گفت و گو با خبرنگار سایت پژوهشگاه گفت : ارزیابی وجود این برج خاموشی زرتشتی در بافت تفرش دورة ایلخانی، خود بخش دیگری از تاریخ ایران در دورة اسلامی را روشن می کند.

این باستان شناس حضور زرتشتیان به عنوان یک اقلیت مذهبی در یک منطقه شیعه نشین را روحیه مساوات، برابری و آزادی مذهبی مردمان شیعی منطقه تفرش دانست.

به گفته وی شهروندان زرتشتی همزمان بادورة ایلخانی درمنطقه تفرش شیعی احساس امنیت میکردند و به عنوان یک شهروند با حفظ تمامی حقوق شهروندی زندگی توام با آرامشی را داشته اند.

موسوی نیا افزود: هم اکنون مطالعات استخوان شناسی به منظور تاریخ گذاری و تعیین جنسیت و مطالعات خاک شناسی محوطه در حال انجام است وانتظار می رودفعالیتهای باستان شناسی صورت گرفته در تپه قلعه خلچان بتواند در روشنگری بخشی از تاریخ ایران در دورة اسلامی موثر واقع شود.
کد خبر: 91782
Share/Save/Bookmark