شبکه پرس تی وی در  خط مقدم رویارویی و رقابت با جنگ رسانه‌ها غربی
رئیس رسانه ملی در آیین گرامیداشت دهمین سالگرد تاسیس شبکه پرس‌تی‌وی:
شبکه پرس تی وی در خط مقدم رویارویی و رقابت با جنگ رسانه‌ها غربی
رئیس رسانه ملی با اشاره به تحولات مثبت در حوزه فناوری‌های نوین در عرصه رسانه گفت: صداوسیمای جمهوری اسلامی با داشتن ۶۲ شبکه تلویزیونی و ۸۳ شبکه رادیویی صرفا یک رسانه ملی نیست بلکه یک رسانه جهانی است و پرس تی وی یکی از قطعات این هویت جهانی به شمار می‌رود.
 
تاريخ : پنجشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۶
به گزارش هنرنیوز ، آیین گرامیداشت دهمین سالگرد تاسیس شبکه پرس‌تی‌وی با حضور دکتر عسکری رئیس رسانه ملی، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه، ، کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی وزارت امور خارجه، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ، پیمان جبلی معاون برون مرزی وبرخی از مدیران و کارکنان شبکه پرس تی وی برگزار شد.

دکتر علی عسکری در این مراسم در سخنانی با اشاره به فلسفه شکل‌گیری شبکه‌های برون مرزی، گفت: با توجه به اینکه انقلاب اسلامی ایران پیام جدیدی برای جهانیان داشت این ضرورت احساس شد که شبکه‌های برون مرزی برای رساندن این پیام به گوش جهانیان راه‌اندازی شود.

وی با بیان اینکه شبکه‌های سحر و الکوثر اولین شبکه‌های برون مرزی بودند که متکی بر آموزه‌های دینی و اسلامی، طرح نویی در رسانه‌های بین‌المللی ایجاد کردند اظهار داشت: شبکه پرس‌تی وی پس از شبکه العالم توانست نگاه جهانیان را به خبرهای ایران تغییر دهد و این شبکه به دلیل داشتن زبانی که عمومیت بیشتری در جهان دارد توانست پیام انقلاب را به دنیا برساند.

علی عسکری با تاکید بر اینکه تا پیش از راه اندازی پرس‌تی‌وی، رقبای ما انقلاب اسلامی را از قاب رسانه ای خود معرفی می‌کردند گفت: رسانه‌هایی چون CNN و BBC اخبار ایران را سانسور می‌کردند اما با حضور پرس‌تی‌وی این انحصار و مقابله درهم شکسته شد و پیام انقلاب و رهبر آن به سراسر جهان ارسال شد.

رئیس رسانه ملی با تشکر از زحمات مدیران این معاونت در دوره‌های مختلف، افزود: موفقیت این شبکه به این دلیل بوده است که پایه‌های مفهومی آن به درستی بنا شد و این شبکه اولین اولین شبکه‌ای بود که با فرمت HDتوانست در رقابت با رسانه‌های جهانی ظاهر شود و اکنون نیز با وجود نیروهای توانمند توانسته است در خط‌الراس رویارویی و رقابت با جنگ رسانه‌ها غربی قرار بگیرد.

وی اذغان کرد: رسانه ملی سازمان مقتدری است که همواره مورد هجوم نظام سلطه قرار گرفته است. در دوره‌ای این شبکه بر روی ۱۵ ماهواره از شرقی‌ترین تا غربی‌ترین نقاط دنیا را پوشش می‌داد به همین دلیل و توانست مقابل فشارهای بین‌المللی بایستد و اکنون علی رغم تمام مشکلات و تحریم‌ها، این شبکه بر روی ۱۰ ماهواره قابل دریافت است.

علی عسکری با تاکید بر اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران یکی از قدرتمند ترین رسانه‌های جهان و منطقه را در اختیار دارد، تصریح کرد: با وجود سنگ‌اندازی‌ها و فتنه‌های رسانه ای که هر روز پیش پای شبکه‌های بین المللی ما وجود دارد این شبکه‌ها رو به رشد هستند.

رئیس رسانه ملی با اشاره به تحولات مثبت در حوزه فناوری‌های نوین در عرصه رسانه گفت: صداوسیمای جمهوری اسلامی با داشتن ۶۲ شبکه تلویزیونی و ۸۳ شبکه رادیویی صرفا یک رسانه ملی نیست بلکه یک رسانه جهانی است و پرس تی وی یکی از قطعات این هویت جهانی به شمار می‌رود.

رئیس رسانه ملی پس از پایان آیین گرامیداشت دهمین سالگرد تاسیس شبکه پرس‌تی‌وی از بخش‌های مختلف شبکه پرس تی وی و هیسپان تی وی بازدید و در جلسه شورای مدیران این معاونت شرکت کرد.

وی در این جلسه با اشاره به تلاش دشمن برای حذف شبکه‌های برون مرزی صداوسیما خاطر نشان کرد: نظام استکباری و جریان سلطه پس از ناکامی در مقابله با شبکه‌های برون مرزی از هر فرصتی برای حذف این شبکه‌ها استفاده کرد و این نشان می‌دهد که ما در انجام رسالت واقعی خود موفق عمل کرده‌ایم.

دکتر عسکری در پایان ضمن تشریح تحولات منطقه و ضرورت هوشیاری و اقدام مناسب در مقابله با تحرکات رسانه‌ای دشمن تاکید کرد:رسانه‌های برون مرزی ما کارهای بسیار ارزشمندی تولید و روانه آنتن کرده‌اند که نمونه‌های ارزشمندی از کار جهادی است که لازم است با تحمل سختی‌ها در این جهاد رسانه‌ای ضمن استفاده از فرصت‌ها، با خلاقیت به تولید بیشترکارهای ارزشمند بپردازیم.

باید از ظرفیت‌های شبکه‌های برون مرزی استفاده شود

در ادامه این مراسم، معاون برون مرزی رسانه ملی نیز در سخنانی به تشریح فعالیت‌های این شبکه پرداخت وگفت: شبکه‌های برون مرزی عناصر مهم اقتدار کشور هستند.

وی افزود: اگر امروز جمهوری اسلامی ایران با قدرت و اقتدار در عرصه‌های مختلف جهانی حرف متفاوت خود را به گوش جهان می‌رساند، به برکت خون شهداست و از این رهگذر است که توانسته از در تعامل وارد ‌شود و جهان نقش بی بدیلش را به رسمیت بشناسد.

معاون برون‌مرزی و مدیر شبکه پرس با اشاره به رویکرد رسانه‌های برون مرزی در رساندن پیام انقلاب افزود: یکی دیگر از عناصر قدرت جمهوری اسلامی ایران هم نفوذ پیام انقلاب است که به علت ماهیت و تلاش افراد برای انتقال آن، در جهان منکعس می‌شود.

جبلی در ادامه گفت: اگر حرف متفاوت جمهوری اسلامی خریدار دارد به فضل این اقتدار و تأثیرش بر افکار عمومی است ‌و شبکه‌های برون مرزی عناصر مهم اقتدار جمهوری اسلامی هستند که باید از ظرفیت‌هایشان استفاده شود تا دو بال نفوذ جمهوری اسلامی را رقم بزنند و ما شاهد بالندگی آنها باشیم.

شبکه‌های برون‌مرزی پایبند به اصول انقلاب هستند

علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در این آیین در سخنانی ضمن تبریک دهمین سالگرد تاسیس شبکه پرس تی وی گفت: من از کسانی هستم که همواره بیننده این شبکه‌های العالم و پرس‌تی وی بوده و خوشحالم که این شبکه‌ها در چالش‌های کنونی می‌توانند حضور موثری داشته باشند.

وی با اشاره به رسالت رسانه‌ها در رساندن پیام حق اظهار داشت: حق از جنس ساختن است و ساختن زمان بیشتری را می‌طلبد، اما باطل از جنس ویرانی است و به یک لحظه می‌شود انحراف پیدا کرد . رسانه‌های ما راه حق راپیش گرفته اند و پیام حق را می‌خواهند به جهان برسانند پس کارشان دشوارتر است و باید آرام آرام راه خود را بدون انحراف پی بگیرند.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: در این مسیر می‌بینیم برخی رسانه‌های مخالف زود اوج می‌گیرند ولی با مختصر تلنگری افول می‌کنند در حالی که ما در ایران شاهد رسانه‌هایی هستیم که در حال رشد هستند.

صالحی با اشاره به تحولات اخیر و وجود سردرگمی در استراتژی جهانی اظهار داشت: دولت آمریکا که خودش استراتژی سردرگمی را در جهان پیش می‌برد، اکنون خود دچار سردرگمی شده است و به چهره‌ای وهم آلود از آینده کشورش ترسیم کرده است. وظیفه پرس‌تی‌وی این است که از این سردرگمی استراتژی حسن استفاده را بکند و در خدمت منافع جمهوری اسلامی به مخاطبان آگاهی ببخشد.

علوم شناختی بهترین راهبرد برای تعیین مدل اثرگذاری شبکه‌های برون مرزی است

کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی وزارت امور خارجه نیز در آیین گرامیداشت دهمین سالگرد تاسیس شبکه پرس‌تی‌وی گفت: امروز رسانه‌های بیگانه سه هدف را مقابل جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌کنند: هدف اول ایران هراسی، پس از آن نفوذ فرهنگی و سومین هدف‌شان دامن زدن به اختلافات داخلی است.

وی با اشاره به لزوم توجه به دانش روانشناختی و استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های خاص در تولید خبر اظهار داشت: اگر رسانه‌ها از این علوم استفاده کنند تاثیرگذاری بیشتری خواهند داشت.

خرازی با تاکید بر تفاوت مدل رسانه‌ای شبکه‌های برون‌مرزی گفت: در این حوزه باید دید بر چه کسانی و چه گروه‌هایی می‌خواهیم تاثیر بگذاریم. مسلما شیوه برنامه سازی شبکه العالم با پرس‌تی‌وی فرق دارد و هر شبکه بر اساس مدل‌های ذهنی مخاطبانشان و میزان تاثیرگذاری‌شان باید نگاه رسانه‌ای خود را تبیین کنند و در این میان علوم شناختی بهترین راهبرد برای تعیین این مدل‌ها خواهد بود.

تفاوتی میان کار یک دیپلمات و خبرنگار وجود ندارد

سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه از دیگر سخنرانان این مراسم نیز در سخنانی با اشاره به همراهی و همزیستی بسیار نزدیک سیاست خارجی و رسانه گفت: در عرصه دیپلماسی رسانه‌ها نقش پررنگ و سرنوشت سازی دارند و ما این همراهی را در زمان مذاکرات برجام کاملا حس کردیم.

وی افزود: گاهی عرصه دیپلماتیک به مثابه میدان نبردی است که باید با هوشیاری و دقت پیش برود و در این نبرد تنها عرصه رسانه‌هاست که دوشادوش دیپلماسی حرکت می‌کند و گاهی رفتار رسانه‌ها می‌تواند در مسیر دیپلماسی تغییراتی هم ایجاد کند.

معاون وزیر امور خارجه با تاکید بر ارزش بالای کار رسانه‌ها گفت: من تفاوتی میان کار یک دیپلمات و یک خبرنگار نمی‌بینم چرا که هر دو در یک جبهه و یک مسیر گام برمی دارند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی با اشاره به حادثه مزارشریف و شهادت دیپلمات‌ها و خبرنگاران گفت: این حادثه بهترین مصداق برای حضور خبرنگار و دیپلمات در یک عرصه بود.
کد خبر: 94717
Share/Save/Bookmark