دنیا به شدت به شغل خبرنگاری  احترام می گذارد
سلطانی فر در بزرگداشت روز خبرنگار:
دنیا به شدت به شغل خبرنگاری احترام می گذارد
خبرنگاران برای هدایت جامعه باید تلاش کنند و مسیر را به گونه ای دنبال کنند که دشمنان نتوانند به هدفشان، یعنی تاثیر بر افکار عمومی جامعه دست پیدا کنند.
 
تاريخ : سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۰۵
به گزارش هنرنیوز ، محمد سلطانی فر، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گردهمایی روز خبرنگار در خبرگزاری شبستان گفت: روز خبرنگار بهانه ای برای نگاه به کار خبرنگاری به عنوان یک شغل پرمشغله است. خبرنگاری یکی از شغل های پرخطر در دنیاست و شما به عنوان خبرنگار به طور دایم استرس دارید تا خبر را به کامل ترین شکل و با کوتاه ترین حجم کلمات و تیتر و لید ارسال کنید. امروز در دنیا به شغل خبرنگاری به شدت احترام می گذارند و از مشاغل پراهمیت است و به لحاظ سیاسی در حد پست های بالای دولتی محسوب می شود. خبرنگاری در حوزه اقتصادی نیز جایگاه تاثیرگذاری دارد.

وی با بیان اینکه امسال در آستانه روز خبرنگار از شش رسانه بازدید کردیم، گفت: باقی روزها را قصد دارم در شهرستان ها بگذرانم به دلیل اینکه شهرستان ها به توجه بیشتری نیاز دارند و این در حالی است که ما همیشه فقط به تهران پرداخته ایم تا یکشنبه به هشت استان کشور سر خواهم زد. ما نگاه خاصی به شهرستان ها داریم چون خط مقدم فرهنگی ما هستند بنابراین باید نسبت به مسایل و مشکلات آنها توجه نشان دهیم.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توجه به حوزه رسانه های تخصصی سه بعد دارد، اگر هر کدام از این سه بعد مدنظر قرار نگیرد قسمتی از کار می لنگد. مورد اول توجه به رسانه های جدید است، باید شما به عنوان خبرنگار تمام ابزار، امکانات را در اختیار داشته باشید و به تمام اپلیکیشن ها تسلط کامل داشته باشید.

وی تاکید کرد: شما باید به عنوان خبرنگار به همه موارد تخصصی مسلط باشید، هر آنچه که نیاز روز است و هر آنچه که تکنولوژی ارائه می کند را باید تا انتها دنبال کنید، روزنامه نگار موفق اینطور است، برای ارتقای توانایی هایتان در این شغل نباید انتهایی قایل شوید، همین موبایل ها هر آنچه که نیاز دارید به شما می دهد و باید به تمام ابزارهایش احاطه داشته باشید. دومین نگاه تخصصی به حوزه هایتان، امروز حوزه های تخصصی در کار روزنامه نگاری تقسیم شده است و باید توجه به حوزه های تخصصی را مدنظر داشته باشید در غیر این صورت به جای ژورنالیسم تبدیل به جنرالیسم می شوید.

سلطانی فر با تاکید بر اینکه باید به کار روزنامه نگاری نگاه کاملا تخصصی داشته باشید، گفت: سومین مورد حوزه خبرنگاری است که بخش جنرال یا عمومی این قصه است. شما در حوزه خبرنگاری دوره گذرانده اید اما در واقع این آموزش ها انتهایی ندارد و حرفه ای گری در این کار بسیار مهم است، تخصص روزنامه نگاری کاری نیست که حد توقفی برای آن قایل باشید بلکه باید تا انتهای تئوریک این رشته که در بسترهای مختلف بروز می کند، بروید و آنچه که تا به امروز آموخته اید، آمیخته کنید.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن گرامیداشت یاد شهید صارمی، شهید خبرنگار گفت: ما از امروز وارد تحریم های اولیه می شویم، همانطور که دکتر ظریف وزیر امور خارجه گفت ترامپ معتاد به تحریم شده است و دولت بارها اعلام کرده این مسیر قبل از اینکه یک مسیر واقعی باشد مسیری روانی است و وظیفه خبرنگاران در این میان دوچندان می شود. خبرنگاران برای هدایت افکار عمومی جامعه باید تلاش کنند و مسیر را به گونه ای دنبال کنند که آنها نتوانند به هدفشان که تاثیر روی افکار عمومی جامعه است، برسند.

وی توضیح داد: ما باید ترفندها را شناخته و این پاتک را خنثی کنیم. شرایط فعلی شرایط جنگی کوتاه مدت است اما جنگ نظامی نیست، ما باید بتوانیم افکار عمومی جامعه را در این مدت کوتاه با دولت همراه کنیم. اوضاع امروز ما از اوضاع جنگ بدتر نیست در حالی که آن زمان جنگ نظامی آنچنانی داشتیم و درآمد ها نیز کم بود اما امروز شرایط بهتر و درآمد نفتی بالاتری داریم.

سلطانی فر بیان کرد: امروز ما درگیر بازی روانی هستیم، قرار نیست اتفاقی بیفتد اما تمام رسانه های بیگانه در حال تشویش افکار عمومی هستند. عربستان تعداد زیادی رسانه به زبان فارسی راه اندازی کرده، رادیو اسراییل بخش فارسی زبان خود را راه اندازی کرده و همه تلاش دارند افکار عمومی را به سمت بازی روانی خود ببرند. شما خبرنگاران با درک این دوران نسبتا کوتاه وظیفه دارید به مردم آرامش بدهید تا از این جنگ، جنگ افکار عمومی و جنگ و بحران اقتصادی موفق بیرون بیایید.
کد خبر: 96789
Share/Save/Bookmark