برگزیدگان چهاردهمین اجلاس فناوری رسانه معرفی شدند
برگزیدگان چهاردهمین اجلاس فناوری رسانه معرفی شدند
معاون توسعه و فناوری رسانه ملی در مراسم اختتامیه چهاردهمین اجلاس فناوری رسانه، از تلاش‌های جدی برای بهره‌گیری از فضای مجازی در تبادل اطلاعات خبر داد و همچنین در این مراسم برگزیدگان اجلاس معرفی شدند.
 
تاريخ : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۸
به گزارش هنرنیوز و به به نقل از روابط عمومی صدا وسیما، رضا علیدادی، معاون توسعه و فناوری رسانه در سازمان صدا و سیما در مراسم اختتامیه چهاردهمین اجلاس سراسری رسانه با اشاره به تحولات ایجاد شده در حوزه رسانه گفت: امروز شاهد تحولات عظیمی در عرصه رسانه‌ها هستیم و فقط نمایش تصویری و بیان شنیداری، مخاطب را کفایت نمی‌کند.

علیدادی ادامه داد: انگیزش، فعال‌سازی و رضایت، جزئی از فضایی است که با ورود فرد، جریان جدیدی در محتوا شکل می‌گیرد. اکنون محتوا، نه فقط از زاویه دوربین رسانه تصویری و صدای رسانه صوتی، بلکه از تصویر کاربر حاضر در صحنه رسانه‌ای، با صدای مدعی ماجرا بسط می‌یابد و از زاویه و وجوه گوناگون، مورد توجه قرار می‌گیرد و محتوایی چندوجهی تولید می‌کند. از سویی، دیگر رسانه‌ها، تحت تأثیر جریان‌های دیگری به پیش می‌روند.

او با بیان توضیحاتی درباره وضعیت اقتصاد در رسانه افزود: اکنون اقتصاد رسانه از تجارت مستقیم به غیرمستقیم بدل شده است؛ کاربری‌های برخط، در حال حذف هزینه‌ها هستند و توزیع محتوا، کم‌کم به اندازه تولید محتوا اهمیت می‌یابد.

معاون توسعه و فناوری رسانه تأکید کرد: سرمایه اجتماعی، خود سرمایه اقتصادی بسیار ارزشمندی شده و اقتصاد شناور در رسانه ظهور یافته است و در نهایت رسانه‌ها به بازاری در حال رشد دائمی تبدیل شده‌اند.

او با اشاره به فناوری‌های نوین گفت: در روند فناوری‌ها، اینترنت اهمیت زیادی دارد، فناوری تلفن همراه همچنان در حال تحول و گسترش است و بررسی‌ها نشان می‌دهد که ترافیک داده‌های جهانی تلفن همراه که در سال ۲۰۱۶ هفت اگزابایت در ماه است، در سال ۲۰۲۱ به ۴۹ اگزابایت در ماه افزایش خواهد یافت که در این میان ویدئوهای موبایلی بزرگ‌ترین میزان رشد را دارند.

علیدادی تصریح کرد: افزایش ترافیک جهانی دیتا کاملاً مشخص است. این میزان در سال ۲۰۱۷، ۷۷۷/۹۹ پتابایت بوده که انتظار می‌رود با رشد سالیانه ۲۴ درصد در سال ۲۰۲۱ به عدد ۶۵۵/۲۳۲ پتابایت در ماه برسد. همچنین همگرایی در ارسال محتوا و تجزیه در دریافت محتوا، روندی رو به رشد داشته است و اکنون محتوای کاربران، هم با تلویزیون ۵۰ اینچ و همزمان با گوشی هشت اینچ دریافت می‌شود.

معاون توسعه و فناوری رسانه با بیان اینکه مصرف رسانه‌ای به طور دائم در حال افزایش است، گفت: اتصال دائم، جوّ متصل، عامل‌ها، فضای متصل و ایمپل نت‌ها، در کنار سایر فناوری‌ها همانند ماشین‌های یادگیرنده، نسل پنجم تلفن همراه (۵G)، رایانش ابری را پیشرانی می‌کند.

او افزود: ثمره این روندها و پیشران‌ها، انطباق کامل انسان با رسانه‌ها و دنیای مجازی است که انسان را در فضای رسانه‌ای کاملی قرار می‌دهد. اکنون این تغییرات، نویددهنده رسانه هوشمند است که از مراحل زیرساختی، آغاز شده و لایحه‌های منطقی و نحوی (محتوایی) رسانه را در بر می‌گیرد.

علیدادی در ادامه تأکید کرد: معاونت توسعه و فناوری رسانه سازمان صداوسیما با توجه به این تطورات، با هدف‌گذاری‌های انجام شده توسط رئیس محترم سازمان، به استقبال آینده پیشرفته‌تری رفته است و با پروژه‌هایی مانند توسعه زیرساخت‌های فضای مجازی، بازار محتوای دیجیتال، پیام‌رسان‌ها، تلویزیون‌های اجتماعی، مراکز داده، آرشیو دیجیتال، چرخه‌های اتوماسیون صدا و تصویر، افزایش کیفیت صدا و تصویر تولیدی و پخش، سیستم‌های رادیو نما، مانیتورینگ جامع شنیداری و دیداری، از چرخه پخش تا دریافت، توسعه تلویزیون دیجیتال، مطالعه و تحقیق در استفاده از فرصت‌های جدید فشرده‌سازی و گذر از SD به کیفیت‌های بالاتر و استفاده از زیرساخت‌های جدید برای توزیع و توجه به سبد کامل زیرساخت رسانه‌ای، اعم از زمینی، ماهواره‌ای و مجازی، خود به استقبال تغییرات رفته است.
معاون توسعه و فناوری رسانه با بیان اینکه تمام این اقدامات و فعالیت‌ها به همت همکاران حوزه فنی سازمان اعم از ستادهای تهران و مراکز به انجام رسیده است، ادامه داد: از همه همکارانم تشکر و قدردانی می‌کنم که زینت‌بخش این تلاش‌ها و اقداماتشان، استفاده از قابلیت‌های داخلی و شرکت‌های توانمند ایرانی است.
او در ادامه درباره برگزاری این اجلاس گفت: این اجلاس که با شعار “رسانه هوشمند، رسانه آینده” برگزار شده است، اقدام مثبتی در جهت نوآوری‌ها و آماده‌سازی سازمان صداوسیما در مواجهه با تغییرات فناوری‌های نوین، تلقی می‌شود.


قرار گرفتن اجلاس بین‌المللی فناوری رسانه در تقویم ABU


قائم‌مقام معاونت توسعه و فناوری رسانه نیز در این مراسم از قرار گرفتن اجلاس سراسری فناوری رسانه در تقویم اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه خبر داد.
محمد فهمی‌حشیانی در چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه گفت: با تلاش‌های آقای علیدادی و همکاران حوزه بین‌الملل، اجلاس بین‌المللی فناوری رسانه از سال ۲۰۱۸ در تقویم اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه ABU به‌عنوان اجلاس دوره‌ای قرار خواهد گرفت.

فهمی با تأکید به اینکه این اجلاس بر سه محور مهم «پژوهش، تحقیق، نوآوری و خلاقیت در رسانه»، «صنعت رسانه و محصولات حرفه‌ای و تخصصی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری» و «ارزیابی عملکرد حوزه فناوری رسانه در سراسر کشور» متمرکز بوده است، تصریح کرد: در این اجلاس، ۲۷ نشست تخصصی با بیش از ۵۰ سخنرانی برگزار شد که ۳۹ سخنران از شرکت‌ها و نهادهای داخلی و ۱۱ سخنران نیز از شرکت‌های بین‌المللی بودند.
قائم‌مقام معاونت توسعه و فناوری رسانه در پایان با بیان اینکه ارزیابی، عملکرد و تحلیل نقاط ضعف و قوت رسانه، از مهم‌ترین کارکردهای چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه است، تصریح کرد: نتایج ارزیابی‌های مستمر و دوره‌ای با تقویت حوزه مونیتورینگ سازمانی، خروجی شبکه‌های استانی بین‌المللی و ملی دائم رصد می‌شوند و بر همین اساس از بین ۴۳۰ واحد سازمانی موجود در کشور، ۴۳ واحد برگزیده شدند و از ۱۷ واحد برتر قدردانی شد.


معرفی برگزیدگان چهاردهمین اجلاس فناوری رسانه


کمیته ارزیابی چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه ضمن قدردانی از عوامل فنی در همه ایستگاه‌های پرقدرت تلویزیونی سراسر کشور، ایستگاه‌های برگزیده این حوزه را بدین ترتیب اعلام کرد: ایستگاه تلویزیونی جواد الائمه- مرکز خراسان رضوی، ایستگاه تلویزیونی ارومیه جدید – مرکز آذربایجان غربی، ایستگاه تلویزیونی مراد تپه- مرکز قزوین. این کمیته همچنین لوح تقدیر ، تندیس اجلاس چهاردهم فناوری رسانه و رتبه‌ی برتر ایستگاه‌های پرقدرت تلویزیونی و اف‌ام را نیز به ایستگاه تلویزیونی ارومیه جدید و عبدالله اسدی (مدیر نگهداری و تعمیرات فرستنده‌های تلویزیونی و اف ام مرکز آذربایجان غربی) اهداء کرد.

همچنین ضمن قدردانی از همه ایستگاه‌های رادیویی سراسر کشور، ایستگاه رادیویی سپید دشت- مرکز چهارمحال و بختیاری، ایستگاه رادیویی آیت الله غفاری- مرکز آذربایجان شرقی و ایستگاه رادیویی سبزوار- مرکز خراسان رضوی را ایستگاه‌های رادیویی برگزیده این حوزه معرفی و لوح تقدیر، تندیس اجلاس چهاردهم فناوری رسانه و رتبه ی برتر ایستگاه‌های رادیویی را به ایستگاه رادیویی آیت الله غفاری و علیرضا یگانه (مدیر نگهداری و تعمیرات فرستنده‌های رادیویی مرکز آذربایجان شرقی) اهداء کرد.

کمیته ارزیابی چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه ضمن قدردانی از کلیه مدیریت‌های پشتیبانی فنی صدا و تصویر مراکز، مدیریت پشتیبانی فنی صدا و تصویر مراکز ایلام، یزد و خراسان رضوی را به عنوان برترین‌ها در این بخش معرفی و لوح تقدیر، تندیس اجلاس و رتبه برتر پشتیبانی فنی صدا و تصویر را به مدیریت پشتیبانی فنی صدا و تصویر مرکز ایلام و جواد احمدنژاد ( مدیر پشتیبانی فنی صدا و تصویر مرکز ایلام) اهداء کرد. در بخش مدیریت‌های فناوری اطلاعات مراکز استان‌ها، مراکز چهارمحال و بختیاری، فارس و هرمزگان(خلیج فارس) برگزیده شدند و لوح تقدیر، تندیس اجلاس و رتبه برتر فناوری اطلاعات به مریم خالقی (مدیر فناوری اطلاعات مرکز هرمزگان(خلیج فارس)) اهداء شد.

همچنین این کمیته ضمن تشکر از مدیریت‌های نگهداری و تعمیرات فرستنده‌های تلویزیونی و اف ام مراکز، در گروه \"الف\"، مدیریت نگهداری و تعمیرات فرستنده‌های تلویزیونی و اف ام مراکز کرمان، فارس و خراسان رضوی را برگزیدگان این بخش معرفی و لوح تقدیر و تندیس اجلاس را به مدیر نگهداری و تعمیرات فرستنده‌های تلویزیونی و اف ام مرکز خراسان رضوی ، شاه‌رضا عباسی اهداء کرد.

در بخش مدیریت‌ نگهداری و تعمیرات فرستنده‌های تلویزیونی و اف ام در گروه \"ب\" مراکز ، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و هرمزگان(خلیج فارس) برگزیده شدند و لوح تقدیر، تندیس اجلاس و رتبه برتر به مدیر نگهداری و تعمیرات فرستنده‌های تلویزیونی و اف ام مرکز هرمزگان(خلیج فارس)، عباس سگرتاجیک اهداء شد .

همچنین در بخش مدیریت‌های نگهداری و تعمیرات فرستنده‌های رادیویی مراکز، مراکز آبادان، آذربایجان شرقی و گلستان برترین‌ها معرفی شدند و لوح تقدیر، تندیس اجلاس و رتبه برتر به مرکز گلستان، عبدالرضا عرب (مدیر نگهداری و تعمیرات فرستنده‌های رادیویی این مرکز ) اهداء شد .

کمیته ارزیابی چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه در بخش مدیریت تعمیرات ساختمان‌ها و تاسیسات مراکز استان‌ها، مراکز فارس، سیستان و بلوچستان و خوزستان را در گروه \"الف \" و مراکز زنجان، خراسان جنوبی و لرستان را در گروه \"ب\" برترین‌های این بخش اعلام کرد . لوح تقدیر، تندیس و رتبه برتر این بخش هم در گروه‌های دوگانه به ترتیب به مرکز فارس، محمد دوکوهکی و مرکز لرستان، محمد امرائی داده شد.

در بخش ارتباطات زمینی و ماهواره‌ای مراکز، سیستان و بلوچستان، لرستان و خراسان جنوبی رتبه برگزیده را کسب کردند و لوح تقدیر، تندیس و رتبه برتر به حامد زراعتگر (مدیر ارتباطات زمینی و ماهواره‌ای مرکز خراسان جنوبی) اهداء شد . در مدیریت‌های ارتباطات زمینی و ماهواره‌ای مراکز، کرمان، کهکیلویه و بویراحمد برترین‌ها معرفی شدند و مرکز کرمان لوح تقدیر، تندیس اجلاس و رتبه برتر را کسب و رضا فرح بخش جایزه این بخش را دریافت کرد. در بخش‌های مونیتورینگ فنی مراکز هم، آذربایجان شرقی و هرمزگان برگزیده شدند و لوح ، تندیس و رتبه برتر هم به مرکز هرمزگان (خلیج فارس) و عبدالعلی احترامی اعطا شد .

کمیته ارزیابی چهاردهمین اجلاس فناوری رسانه ضمن قدردانی از زحمات و تلاش‌های معاونین فنی مراکز، معاونت فنی مرکز فارس، معاونت فنی مرکز خراسان رضوی و معاونت فنی مرکز لرستان برگزیدگان این حوزه انتخاب کرد و لوح تقدیر، تندیس اجلاس و رتبه برتر را به معاونت فنی مرکز لرستان، نصیر جوکار اهداء کرد.

مراکز فارس، خراسان رضوی و هرمزگان مراکز برگزیده این اجلاس معرفی شدند و لوح ، تندیس و رتبه برتر مراکز به مرکز خراسان رضوی اهداء شد و محسن نصرپور (مدیر کل مرکز خراسان رضوی) جایزه این بخش را به خود اختصاص داد .

در میان شرکت‌های فعال در حوزه فناوری رسانه، شرکت فرا افرند و شرکت فناموج افرند البرز ؛ فعال‌ترین شرکت ها معرفی شدند و لوح ، تندیس و رتبه برتر شرکت‌های حوزه فناوری رسانه به شرکت فرا افرند و احمدی علی آبادی مدیرعامل این شرکت اهداء شد .

کمیته ارزیابی چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه ضمن قدردانی از تلاش‌های نمایندگی‌های ستادی معاونت توسعه و فناوری رسانه، لوح، تندیس اجلاس و رتبه برتر نمایندگی‌های معاونت توسعه و فناوری رسانه را به اداره کل فنی معاونت سیما و قاسم الهام بخش (مدیرکل فنی سیما) اهداء کرد .

در بخش واحدهای ستادی تهران لوح ، تندیس و رتبه برتر واحدهای ستادی معاونت توسعه و فناوری رسانه به اداره کل فرستنده‌های رادیویی، علیرضا شریفی اهداء شد .

همچنین جایزه بالاترین رشد رتبه ارزیابی واحدهای ستادی تهران به اداره کل ساختمان و تاسیسات ، آرش قندچی و لوح، تندیس اجلاس و رتبه برتر طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه ممتاز حوزه فناوری رسانه به طرح های : ۱) نقطه یابی بهینه و احداث ۴ ایستگاه جدید تلویزیونی با رویکرد تامین پوشش و حذف ۲۷ ایستگاه کم قدرت در استان اصفهان- مرکز اصفهان ۲) طراحی و پیاده سازی چرخه مدیریت توزیع محتوای رسانه‌ای در فضای مجازی(سامانه فرفره) مرکز فارس ۳)طراحی و پیاده سازی سامانه ارسال و دریافت تصویر بر بستر شبکه مخابرات سیار و اینترنت با قابلیت دیکُد تصاویر و امکان ارائه مالتی ویوئر پیشرفته به مرکز همدان اهداء شد که مسعود احمدی افزادی، سید تقی سهرابی و دهقان نیری مدیران کل این مرکز به نمایندگی از همکارانشان جوایز مذکور را دریافت کردند.

چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۱ و۲۲ آذر ماه) در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شد.
کد خبر: 95799
Share/Save/Bookmark