تولید اثر با مضمون وحدت در دستور کار فیلم‌سازان قرار بگیرد
جمال شورجه،:
تولید اثر با مضمون وحدت در دستور کار فیلم‌سازان قرار بگیرد
جمال شورجه، فیلم‌ساز، تاکید کرد: در حوزه سینما باید موضوعات و مضامینی را طراحی و انتخاب کرد که حول محور وحدت، همدلی و همبستگی باشد، تا از طریق هنر بتوانیم وحدت میان مردم را بیشتر نمایش بدهیم.
 
تاريخ : چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۷
به گزارش هنرنیوز ، این فیلم‌ساز و تهیه‌کننده با سابقه سینما و تلویزیون به مناسبت فرارسیدن هفته وحدت در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری درباره اینکه چگونه می‌توان از ظرفیت‌های هنر برای ایجاد وحدت و همبستگی در جامعه استفاده کرد، گفت: اساسا از دو وجه می‌شود به این امر نگاه کرد. به هر جهت ما چه بخواهیم و چه نخواهیم متاسفانه جامعه ما در حال حاضر دوقطبی شده است و مسلما برای ایجاد وحدت میان افراد و همچنین افکار آن ها باید نوعی هم‌آوایی ایجاد کرد تا وحدت شکل بگیرد. عمدتا با هنرمندان ما خصوصا در حوزه سینما می‌توان مشارکت، همکاری و از آن‌ها دعوت به کار کرد که به نظرم خود همین جریان یک نوع وحدت و همدلی ایجاد می‌کند.

او ادامه داد: به نظرم در پرداخت به موضوعی چون وحدت، صرفا نمی‌توان با برگزاری کنفرانس‌ها، نمایشگاه‌ها و ... بسنده کرد، بلکه باید با آثارهنری این موضوع را نشان دهیم تا راحت‌تر به واژه وحدت دست پیدا کنیم.

وی اضافه کرد: با تولید آثار هنری می‌شود افکار مختلف را حول مضمون‌های مختلف گردهم آورد. همچنین می‌شود موضوعات و مضامینی را با رویکرد وحدت در میان مردم برای پرداخت در سینما انتخاب کرد تا به نوعی مضمون اصلی در نهایت پیام وحدت و اتحاد در میان مردم باشد. به طور مثال بارها مشاهده کرده‌ایم که وقتی از سوی کشورهای دیگر مورد تهدید قرار می‌گیریم، مردم را می‌بینیم که چطور باهم هستند. بنابراین همین موضوعات را می‌توانیم دست‌مایه آثار قرار دهیم؛ چراکه ما بارها وحدت را در میان مردم کشورمان دیده‌ایم.

این فیلم‌ساز سپس توصیه کرد: بهتر است موضوعات و مضامینی در دستور کار فیلم‌سازان برای تولید قرار بگیرد که وحدت و همدلی را در خود داشته باشد، ضمن اینکه فیلم‌سازان باید نگاه استراتژیک داشته باشند و روی موضوعاتی که انتخاب می‌کنند توجه داشته باشند، البته ناگفته نماند که ممکن است در این راستا بیشتر نگاه‌ها هم کلیشه‌ای باشد و دوستان خیلی زمانی برای این کار نگذارند و یا اگر هم رغبتی باشد، حتما باید با بودجه‌های دولتی همراه باشد.

وی در پاسخ به اینکه هنر متعهد را در بیان وحدت اجتماعی چگونه تفسیر می‌کنید، خاطرنشان کرد: درواقع هنری که با آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی مطابقت داشته باشد و با زبان هنر انجام شود، همین اتفاق خودش ایجاد وحدت و همدلی و یکپارچگی است و هنر متعهد یعنی همین همدلی که میان ملت ایران پدید می‌آید.

شورجه در پایان صحبت‌هایش درباره اینکه چگونه می‌توان از کلیشه‌های رایج در بیان مسائلی چون وحدت دور بود و در عین حال موضوع را در یک اثر هنری به مخاطب القاء کرد، توضیح داد: در رابطه با این موضوع جا دارد به این نکته اشاره کنم که گاهی همین بحث کلیشه و تکرار بر سر زبان‌ها می‌افتد تا بهانه‌ای شود برخی دوستان فیلم‌ساز نسبت به موضوعاتی چون وحدت کار نکنند و بگویند تکرار مکررات است اما گذشته از این صحبت‌ها قطع به یقین در تولید آثار برای ایجاد جذابیت باید از کلیشه دوری کرد تا آثار فاخر و خلاق‌تری را ساخت.

وی تاکید کرد: هرچه از تکرار فرار کنیم می‌توانیم آثار بدیع‌، نو و جذابی را خلق کنیم اما به شرطی که دوری از کلیشه بهانه‌ای برای عده‌ای نشود که فرض مثال به موضوعاتی چون وحدت توجهی نکنند؛ چون بعضا پیش می‌آید درباره سوژه دفاع مقدس، برخی دوستان به سبب دوری از کلیشه و تکرار تمایلی به کار کردن در این حوزه را ندارند؛ در حالی که می‌شود در هر حوزه‌ای با زوایای مختلف نگاه کرد و کنکاش کرد. در رابطه با موضوع وحدت هم سوژه‌های زیادی برای کار کردن داریم که می‌توان در عین خلاقیت از کلیشه دوری کرد.

پایگاه خبری حوزه هنری
کد خبر: 95744
Share/Save/Bookmark