برپایی کارگاه نقاشی‌ با عنوان «در رثای سیمرغ تجلی»
برپایی کارگاه نقاشی‌ با عنوان «در رثای سیمرغ تجلی»
واحد دانشگاه هنرهای اسلامی – ایرانی استاد فرشچیان با مشارکت مؤسسه فرهنگی هنری صبا،موزه هنرهای معاصر فلسطین وابسته به فرهنگستان هنر برگزار می کنند
 
تاريخ : سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۷
به گزارش هنرنیوز و به نقل از روابط‌عمومی استاد فرشچیان، حبیب‌الله صادقی، استاد دانشگاه فرشچیان درباره هدف برپایی کارگاه نقاشی سردار شهید، حاج قاسم سلیمانی، گفت: به مناسبت نخستین سالگرد شهادت شهید سلیمانی، سردار دلیر اسلام، واحددانشگاه هنرهای اسلامی – ایرانی استاد فرشچیان و گروه تجسمی فرهنگستان هنر با همکاری مؤسسه فرهنگی هنری صبا و موزه هنرهای معاصر فلسطین، در نظر دارد مفاهیم و مضامین مختلف برآمده از زندگی و رشادت‌ها و شهادت این بزرگ مرد را روایت کند. وظیفه هنر متعهد و کسانی که به هنر آرمان‌گرا توجه می‌کنند این است که سند سرشتی و اندیشه‌ای این شهید بزرگوار را تعبیر و تفسیر کنند.

دکتر صادقی در زمینه قابلیت هنرهای تجسمی برای بازگوکردن ارزش‌های دینی و انقلابی اظهار کرد: از قابلیت‌های فراگیر حوزه تجسمی این است که گستره اندیشه و کاری را که این شخصیت جامع‌الاطراف در طول دوران زندگی خود انجام داده نمایش بدهد. پس ما تلاش کردیم که صورت هنر اجتماعی را با ترجمان ارزش‌های دینی و انقلابی دنبال کنیم تا در این راستا گوشه‌ای از فعالیت‌های ارزشمند این شهید عزیز را روایت کنیم.

دکترصادقی درباره گزینش عنوان «در رثای سیمرغ تجلی» گفت: با توجه به‌ جایگاه و نقش ویژه و کم‌نظیر سردار شهید سلیمانی در گفتمان مقاومت و پایداری، یکی از آن واژگانی که می‌تواند به‌طور نمادین، بیانگر بخشی از ساحت وجودی آن شهید عزیز باشد، «سیمرغ» است. سیمرغ هم ریشه در اساطیر ایرانی دارد و هم در وادی عرفان صورتی نمادین یافته است؛ سیمرغ، هدایتگر و نیک‎خواه و به‌عبارتی همان پیر و انسان کامل است. تجلی‌یافتگی، مظهریت یک شهید است. شهید هم زمانی تجلی پیدا می‌کند که فدیه الهی‌اش را، که همان جانش است، در راه خدا می‌دهد. من در انتخاب این عنوان می‌خواستم جامعیت هنر را در سه روایت (رثا، سیمرغ، تجلی) بیان کنم.

او در پاسخ به این پرسش که به‌عنوان هنرمندی که بیشتر آثارش درباره شهدا بوده، سیر چهل‌ساله این هنر را تا به امروز، چگونه می‌بیند، گفت: یکی از ویژگی‌های هنر انقلاب اسلامی این است که هنرمندان انقلاب اسلامی از روز نخست به دنبال این بودند که صورتی نو و تکوینی و تجلی‌یافته از ارزش‌های دینی و اندیشه علوی به دست آورند. اولین کاری که انقلاب انجام داد و پیشگامان هنر انقلاب دنبال کردند این بود که هنر اجتماعی در انقلاب اسلامی، اندیشه‌ای فراگیر دارد و هنرمند انقلاب باید صورتی بیافریند که هویت اندیشه و معرفت دینی جامعه را در بر داشته باشد. این نتیجه چهل‌ساله را در کتاب‌ها و آثار هنرمندان این دوره می‌بینیم. هنری که توانست در نهادشناسی، نشانه‌شناسی، گذار و گذر از بیان‌های شخصی و شعارزده هنرمندان انقلاب، این یقین و باور قرآنی و علوی را روایت کند.

کارگاه «در رثای سیمرغ تجلی» از روز سه‌شنبه 16 دی تا شنبه 20 دی 1399 در نگارخانه خیال مؤسسه فرهنگی هنری صبا برگزار خواهد شد.
کد خبر: 98282
Share/Save/Bookmark