داوران بخش داستان پانزدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره معرفی شدند
داوران بخش داستان پانزدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره معرفی شدند
مجید قیصری، ساسان ناطق و علی‌اصغر عزتی‌پاک به عنوان داوران بخش داستان پانزدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره آثار این دوره از مهرواره را بررسی کردند.
 
تاريخ : سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۷
به گزارش هنرنیوز، مجید قیصری، ساسان ناطق و علی اصغر عزتی‌پاک به عنوان داوران بخش داستان پانزدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره معرفی شدند.
مجيد قيصری زاده‌ي سال 1345 در تهران است. وی دانش‌آموخته رشته روان‌شناسی است. قیصری از سال ۱۳۷۲ داستان‌نویسی را آغاز کرده است. قیصری داور بخش داستان کوتاه و بلند بزرگ‌سال یازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره بوده است.
مجموعه داستان «صلح»، رمان »جنگي بود، جنگي نبود»، مجموعه داستان«طعم باروت» و مجموعه داستان«نفر سوم از سمت چپ» محصول تلاش‌هاي او در زمينه داستان‌نويسي در دهه گذشته است.
در سال ١٣٨٠ رمان «ضيافت به صرف گلوله» و در سال ٨٤ مجموعه داستان «سه دختر گل‌فروش» از وي به چاپ رسيده و رمان «باغ تلو» و مجموعه داستان «گوساله سرگردان» نيز از جمله كتاب هاي وي است. داستان‌‌هاي كوتاه قيصري در حقيقت كوله‌بار زخم ها، يادها و شهود هنرمندي است كه سال هاي نوجواني خود را پشت خاكريزها و زير آتشباران روزهاي جنگ گذرانده است. وي سعي كرده است تا از خاطرات جنگ تنها به روايتي ساده بسنده نكند بلکه خواسته است داستان‌هاي ماندگاري بسازد كه به روايت عواطف انساني و موقعيت‌هاي مختلف در پس‌زمينه اي به نام جنگ بپردازد.
همچنين كتاب «سه دختر گل فروش» برنده جايزه قلم زرين سال ٨٥ شد.
ساسان ناطق در سال ١٣٥٤ در تبریز متولد و از سال اول راهنمایی به فعالیت های پایگاه بسیج و مسجد علاقه‌مند شد که این رفت و آمد وی به این محافل باعث آشنایی با افراد متعددی شده است. داستان‌های «وقتی جنگ تمام شود» و «ما سه نفر بودیم» نیز خاطرات کوتاه بعضی از این افراد است که بن مایه داستان‌های وی تشکیل داده است. ناطق سال 1374 در رشته مدیریت دولتی قبول شد و در همان سال‌ها بود که داستان نویسی را نیز شروع کرد. هرچند مدرک تحصیلی وی تا کنون به کارش نیامده اما برای او تجربه خوبی بوده، کمااینکه داستان های »ترسخورده»، «دقیقه های بارانی» و دو سه کار دیگر از او حاصل تجربه همان سال هاست. ناطق نویسنده ای است که بدون تجربه جنگ وفضای مربوط به آن تقریبا تمام آثارش مربوط به جنگ است.
از وی تاکنون آثار متعددی همچون «اروند ما را با خود می برد»، « سربازان چکمه پوش»، « کشاورز و سفره جادویی»، «روزه عقیل»، «خلیل در آتش» و «وقتی جنگ تمام شود» چاپ و منتشر شده است.
رتبه اول جشنواره سراسری شب‌های شهریور (سال 81)، رتبه اول جایزه ادبی اصفهان (سال 82)، رتبه اول کنگره سراسری شعر و قصه جوان کشور (سال 82)، رتبه اول جشنواره سراسری داستان کوتاه «مردادگان» (سال 83)، رتبه اول خاطره نویسی سنگرسازان بی سنگر (سال 84) و ... ازجمله موفقیت های ساسان ناطق در حوزه داستان نویسی است.
همچنین کتاب «وقتی جنگ تمام شود» به عنوان بهترین کتاب سال دفاع مقدس (سال 84) تقدیر شده و در نخستین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری به عنوان اثر برتر شناخته شده است .
علی‌اصغر عزتی‌پاک متولد سال 1353 از نویسندگان کوشا و موفق دفاع مقدس و انقلاب است. آثار عزتی پاک عمدتاً دارای مضامینی مذهبی و ارزشی هستند. اولین اثر ادبی عزتی پاک تحت عنوان «می‌مانم پشت در» در سال 1385 به عنوان کتاب سال حوزۀ هنری معرفی شد. «زود برمی‌گردم» دومین کتاب وی است که جایزۀ دوسالانۀ ادبیات کودک و نوجوان ایران و همچنین جایزۀ کتاب سال سلام را به خود اختصاص داد.
مجموعه داستان «موج فرشته» و رمان «باغ کیانوش» از دیگر آثار عزتی پاک هستند که برای گروه سنی نوجوان نوشته شده‌اند. عزتی پاک مسئولیت گروه داستان مؤسسۀ فرهنگی شهرستان ادب را نیز بر عهده دارد که این مؤسسه فعالیت‌های ادبی گسترده و موفقی در زمینۀ ادبیات و خصوصاً ادبیات انقلاب و دفاع مقدس انجام می‌دهد.
گفتنی است سارا عرفانی نیز دبیر علمی پانزدهمین مهرواره داستان جوان سوره است.
حوزه هنری انقلاب اسلامی در راستای تحقق اهداف والای انقلاب اسلامی، پانزدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره را مردادماه 1396 در استان تهران با اهداف شناسایی و جذب استعدادهای ادبی جوان، تبادل اندیشه و تجربه های شاعران و نویسندگان جوان انقلاب اسلامی، جریان سازی در شعر و ادبیات منطبق بر ارزش های اسلامی و معرفی و برجسته سازی چهره های ممتاز عرصه شعر و داستان جوان انقلاب برگزار می‌کند.
مراسم پایانی این مهرواره، پنج‌شنبه 26 مردادماه با حضور برگزیدگان و اهالی ادبیات در استان تهران برگزار می‌شود.
کد خبر: 94999
Share/Save/Bookmark