معرفی برگزیدگان جشنواره تلویزیونی مستند
معرفی برگزیدگان جشنواره تلویزیونی مستند
اختتامیه فصل سوم جشنواره تلویزیونی مستند امروز یکشنبه ۱۷ دی ماه در موزه هنرهای معاصر برگزار شد.
 
تاريخ : يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۴
به گزارش هنرنیوز ؛ مهدی میرتیموری دبیر جشنواره تلویزیونی مستند در ابتدای این مراسم گفت: این جشنواره از ابتدای سال ۹۶ آغاز شد و امروز اختتامیه فصل سوم این جشنواره است که در طول سه فصل ۱۳۴ فیلم مستند روی آنتن شبکه مستند رفت.

وی ادامه داد: فصل چهارم این جشنواره نیز از شنبه ۲۳ دی ماه کارش را با ۴۵ فیلم آغاز می کند و ما با پایان چهار فصل از این جشنواره ۱۶۰ فیلمساز در طول چهار فصل و در قالب جشنواره معرفی خواهیم کرد.

دبیر جشنواره تلویزیونی مستند با اشاره به نقش فیلمسازان شهرستانی در این جشنواره بیان کرد: نقش مستندسازان در طول این چهار فصل بسیار پررنگ بوده است، به طور مثال از ۱۸ نامزدی که در فصل سوم در دو بخش مردمی و داوری معرفی کردیم ۱۲ نفر از فیلمسازان شهرستانی هستند و این انگیزه ای بود که موجب شد جشنواره را راه بیندازیم.

میرتیموری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به استقبال از این جشنواره عنوان کرد: تاکنون ۹۵۰ اثر در سامانه جشنواره ثبت نام کرده اند و ما چهار فصل از جشنواره را با این آثار برگزار می کنیم.

وی با اشاره به اهمیت این جشنواره گفت: بعضی نسبت به جشنواره نگاهی دارند که فکر می کنند برای پر کردن آنتن شبکه مستند برگزار می شود. اما این جشنواره فصلی است و در طول یک فصل ما ۳۰ برنامه یک ساعته در شبکه مستند پخش می کنیم و این در حالی است که شبکه مستند در طول یک فصل ۷۲۰ ساعت برنامه روی آنتن می برد بنابراین با وجود تعیین ۷۲۰ ساعت برنامه برای تهیه ۳۰ ساعت برنامه لنگ نمی زند.

دبیر جشنواره تلویزیونی مستند اضافه کرد: من این سخن را از کسانی می شنوم که دست شان در جیب سازمان ها و نهادهاست ولی هدف ما از برگزاری این جشنواره شناخت فیلمسازان جوان و بااستعداد است و در این مسیر به زودی نیروهای خلاق به سینمای مستند کشور تزریق خواهد شد.

میرتیموری با اشاره به ویژگی آثار مستند تصریح کرد: چندی پیش اتفاقی در کشور رخ داد که بستر اولیه آن اقتصادی بود در این میان سوءاستفاده عده ای وطن فروش کام مردم را تلخ کرد. باید توجه داشت یکی از بسترهایی که می توان از طریق آن به شکل مسالمت آمیز احقاق حق کرد ساخت فیلم های مستند است. ما در شبکه مستند با برنامه هایی مثل «به اضافه مستند» و یا جشنواره تلویزیونی مستند آثاری داشته ایم که نقش انتقادی داشته و نسبت به مشکلات به نقد پرداخته و پخش هم شده اند.

وی در پایان سخنانش گفت: انتظار ما این است که مسئولان فیلم های مستند را ببینند تا بتوانند در مسیر اصلاح امور گام برداریم.

در این مراسم سلیم غفوری مدیر شبکه مستند نیز با اشاره به جشنواره تلویزیونی مستند عنوان کرد: مخاطبان این جشنواره مردم ایران هستند و به جای کران در سالن های سینمایی در منازل مردم نمایش داده می شود.

وی ادامه داد: مجموع فیلم های این جشنواره در سه فصل گذشته حدود ۱۵ میلیون مخاطب داشته است آثاری که در این جشنواره نمایش داده شد حاکی از سینمای مستند کشور است و به جرات می توان گفت سینمای مستند اگر از سینمای داستانی جلوتر نباشد عقب تر هم نیست.

غفوری اضافه کرد: سینمای مستند چه در جشنواره های داخلی و بین المللی و چه در بیان موضوعات توانسته موج های خوبی ایجاد کند.

مدیر شبکه مستند از تغییر نگاه مخاطبان نسبت به آثار مستند گفت و اظهار کرد: نگاه مردم و مخاطبان نسبت به مستند متفاوت شده و تماشای مستند بخشی از سبد فرهنگی آنها را تشکیل می دهد. بازخوردهایی هم که ما داشته ایم نشان می دهد که امروز شبکه مستند در شرایط متفاوتی با سال گذشته قرار دارد.

برگزیدگان این مراسم به شرح زیر بودند:

امیر شکرگزار ناوی برای مستند «خدیجه نی زن و رمه هایش» در بخش مستند نیمه بلند مردمی

بهمن ابراهیمی برای مستند «اشترانکوه» در بخش مستند بلند مردمی

محمد عبداللهی برای مستند «سارو» در بخش مستند کوتاه منتخب داوران

محسن علیدادی برای مستند «دغدغه یک زوج کهنسال» در بخش مستند نیمه بلند منتخب داوران

رضا فرهمند و کمیل سهیلی برای مستند «آزادی» در بخش مستند بلند منتخب داوران

همچنین از محسن شیرزایی برای مستند «بغض هامون» در بخش مستند بلند منتخب داوران قدردانی شد.
کد خبر: 95899
Share/Save/Bookmark