نگاه سینمایی به جایگاه گردشگری / جوایز ویژه برای فیلمسازان برتر
در نشست خبری سومین جشنواره ملی فیلم کوتاه موج کیش مطرح شد؛
نگاه سینمایی به جایگاه گردشگری / جوایز ویژه برای فیلمسازان برتر
سومین دوره جشنواره فیلم کوتاه کیش با محوریت سفر و گردشگری و با تمرکز بر مقوله سفر از هشتم تا ۱۱ اسفند با دبیری ابراهیم حصاری در این جزیره برگزار می‌شود.
 
تاريخ : دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۰
به گزارش خبرنگار هنرنیوز نشست خبری سومین جشنواره ملی فیلم کوتاه موج کیش با حضور مسعود رهبری رییس جشنواره، ابراهیم حصاری دبیر جشنواره و مجید برزگر عضو شورای سیاست گذاری این رویداد هنری یکشنبه 15 مهر در سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شد.

در ابتدای این نشست مسعود رهبری رییس جشنواره، درباره نقش و جایگاه این رویداد هنری و اهدافی که دنبال می‌کند، گفت: «جشنواره فیلم کوتاه موج توانسته عنوان خود را بین فیلمسازان کوتاه کشور جا بیندازد، جزیره کیش منطقه‌ای است که ظرفیت‌های بسیار بزرگ و به فعلیت نرسیده‌ای برای رونق فرهنگ دارد، آرامش این جزیره، مناظر زیبا، رفت و آمدها و اسکان هنرمندان شاخص هنری و سکوت و کم دغدغه‌ای ساکنان آن دست به دست هم داده تا به مسئله فرهنگ و هنر بیشتر پرداخت.»

او درباره وجه فرهنگی این جشنواره، بیان کرد: «در دولت تدبیر و امید وجه فرهنگی جزیره بیشتر مورد توجه قرار گرفت و این امکان ایجاد شد تا جزیره به یکی از قطب‌های فاخر در زمینه رویدادهای فرهنگی و هنری تبدیل شود.»

رهبری افزود: «رخدادهای هنری جزیره در گذشته بیشتر جنبه عامه پسند داشت، طبیعت گردش پذیر بودن جزیره عاملی بود تا در عرصه موسیقی، نمایش و فیلم آثار و محتوای عامه پسند را عرضه کنیم، اما آنچه فقدانش حس می‌شد پرداختن به هنر جدی و ارزشمند در قالب برنامه‌های مختلفی چون جشنواره‌ها بود که باعث شکل گیری فضای جدید فرهنگی در جزیره کیش شد. دراین جشنواره هم سیاست کلی ما حمایت از سینمای مستقل و فیلمسازان جوان و سینمای بدنه است.»

رییس جشنواره فیلم کوتاه کیش، درباره محور اصلی این رویداد توضیح داد: «موضوع اصلی جشنواره سفر و گردشگری است که موضوع ثابت جشنواره است و هر دوره تنها حوزه‌های متفاوتی برای آن در نظر گرفته می‌شود و امسال به موضوع دریا پرداخته‌ایم. هدف این است جشنواره بتواند فیلم‌هایی را درباره جایگاه گردشگری جزیره و یا مشکلات این حوزه تولید کند.»

در بخش دیگر این نشست مجید برزگر عضو شورای سیاست گذاری این جشنواره، ضمن ابراز امیدواری از برگزاری جشنواره گفت: «امیدوارم جشنواره برای سینمای کوتاه موثر باشد، به فاصله جشنواره دوم و سوم تدابیری اندیشیده شد تا تغییرات مثبتی نسبت در برنامه‌ها داشته باشیم. درباره موضوع این جشنواره هم جزیره خود ما را راهنمایی می‌کرد و سفر به عنوان محور جشنواره به معنای محسوس و پنهانش در نظر گرفته شد. دریا به جز بعد خارجی، در فرهنگ ادبیات ایران نیز جایگاه قابل توجهی دارد و همین موضوع باعث شد تا امسال موضوعات جذابی داشته باشیم و بسیار هیجان زده هستم تا آثار بسیار جذاب و متفاوتی را درباره این موضوع ببینم. همچنین امیدوارم که بعد تولیدی هم در کنار فعالیت های این رویداد همانطور که مسئولان هم به آن علاقه مند هستند مورد توجه قرار بگیرد.»

ابراهیم حصاری دبیر جشنواره نیز درباره ویژگی های سومین دوره، توضیح داد: «جایزه ویژه‌ای برای فیلمسازان برتر جشنواره در نظر گرفته شده است، بخش فیلم کوتاه و فیلمنامه با موضوعات مطرح شده بخش اصلی ما هستند. از دیگر اهداف ما در این دوره در اختیار گذاشتن فضایی برای علاقه‌مندان به فیلم کوتاه در جزیره است، ضمن آنکه امسال فیلمسازان جزیره هم می‌توانند در کنار فیلم کوتاه سازان به رقابت بپردازند.»

او درباره زمان برگزاری جشنواره نیز بیان کرد: «سایت جشنواره از امروز برای ثبت نام به روی متقاضیان گشوده است و در هر دو حوزه می‌توانند مراحل ثبت نام و تحویل آثار انجام دهند. از ۱۵ مهر تا ۳۰ آذر مهلت ثبت نام در جشنواره است و تا ۱۵ دی متقاضیان می‌توانند آثار را تحویل دهند و سپس آثار راه یافته اعلام می شوند و جشنواره هم از هشتم تا ۱۱ اسفند برگزار می شود.»
کد خبر: 97149
Share/Save/Bookmark