حضور 173 شاعر خارجی از 29 کشور / خلاء امروز جهان حضرت علی (ع) است
گزارش هنرنیوز از ششمین جشنواره بین المللی شعر غدیر؛
حضور 173 شاعر خارجی از 29 کشور / خلاء امروز جهان حضرت علی (ع) است
مدیرعامل بنیاد بین المللی غدیر معتقد است امسال با بین المللی شدن جشنواره گام بزرگی در جهت گسترش فرهنگ غدیر در سطح جهان برداشته شده است.
 
تاريخ : دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۹
به گزارش خبرنگار هنرنیوز ، مراسم ششمین جشنواره بین المللی شعر دوباره غدیر ، عصر امروز 13شهریور با حضور مسئولان فرهنگی و اجتماعی و شاعران داخلی و خارجی در سازمان تبلیغات اسلامی برگزار گردید.

دکتر حسین ظریف منش مدیرعامل بنیاد بین المللی غدیر در سخنانی گفت: در حالی که 5 دوره از جشنواره به صورت داخلی برگزار شد امسال توانستیم با بین المللی کردن جشنواره گام بزرگی در جهت گسترش فرهنگ غدیر در سطح جهان برداریم.

وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری ، جامعه المصطفي العالميه و مجمع جهانی اهل بیت با ما در برگزاری این جشنواره همکاری کردند و در جهت نشر پیام ما برای دعوت از، شاعران در سراسر جهان تلاش کردند.

ظریف منش بیان کرد:286شاعر داخلی 600شعر ارسال کرده اند و 173شاعر خارجی از14زبان از 29کشور به جشنواره اثر ارسال کرده اند.

وی اضافه کرد: سطح کیفی آثار و میزان استقبال شاعران نشان از توجه به شعر آیینی و به ویژه موضوع غدیر دارد.امیدواریم در سال های آتی درخت جشنواره تناورتر شود تا پیام غدیر را با زبان شعر به دنیا عرضه کنیم.

آیت الله جنتی مجلس خبرگان ، دیگر سخنران این جشنواره بود که با بیان اینکه شعر باید مثل همه هنرها در خدمت حضترت علی(ع) باشد و نجات انسان به پیروی از ایشان و سیره او وابسته است گفت: در آینده روزی خواهد آمد که همه علی (ع) را به عنوان نجات‌گر بشر معرفی خواهند کرد.

وی تصریح کرد : غدیر یعنی روز نجات بشر از ظلم و بی‌عدالتی و قرآن درباره غدیر آیاتی را با لحنی بیان کرده که پیش از این هیچ سابقه‌ای در قرآن نداشته است.

رئیس مجلس خبرگان تاکید کرد: خلا امروز جهان حضرت علی (ع) است، شرق و غرب هیچ فرقی نمی کنند، بشریت از ظلم به ستوه آمده در یمن مردم به خاک و خون کشیده اند و با فقر و بیماری و مشکلات دیگر دست و پنجه نرم می کنند، این ظلم ها از جانب آل سعود و با پشتیبانی آمریکاست.

آیت الله جنتی در ادامه بیان کرد: امروز دنیا از مال و ثروت چیزی کم ندارد اما نبود چه چیزی روزگار بشر را سیاه کرده است نبود علی (ع) و فلسفه علوی.

وی با بیان اینکه انصاف و عدالت در بشر مرده است یادآور شد : فلسفه غدیر احیای عدالت در بشر است و علی را باید در نهج البلاغه شناخت. امروز روز باید حضرت علی (ع) را معرفی کرد و شعر و هنر که نقش تعیین کننده ای در زندگی بشر دارند گاهی بُرندگی شان در این زمینه از شمشیر بیشتر است چرا که شعر خفته ها را بیدار می کند و من از شما شعرا می خواهم شعر را در استخدام علی (ع) قرار دهید.

بنا به گزارش خبرنگار ما ، در بخش دیگری از این مراسم ، دکتر محمدرضا سنگری، دبیر علمی ششمین جشنواره شعربین المللي دوباره غدیر نیز در سخنانی در این نشست گفت: در اولین دوره از، برگزاری حتی امکان فراخوان نداشتیم و تنها تعداد18شعر از شاعران جمع آوری ودر قالب اثر عرضه کردیم.اما امروز در ششمین دوره جشنواره به آن میزان از شکوفایی رسیده است که 29کشور دنیا 200قطعه شعر را به آستان اميرالمومنين (ع)تقدیم کرده اند.

وی تاکید کرد: معتقدم غدیر را نباید در زمان خاصی محصور کرد;از غدیر حتی در بعثت هم باید گفت و شعر رساترین رسانه ای است که می تواند از غدیر بگويد.

لازم به ذکر است که در این مراسم که برخی از شعرای ایرانی و خارجی به شعر خوانی پرداختند در انتها نیز 18 نفر از شعرای ایرانی و 18 نفر از شعرای خارجی زبان مورد تقدیر قرار گرفتند.
کد خبر: 95178
Share/Save/Bookmark