"رستم و سهراب" از کهریزک به تالار وحدت می آید...
"رستم و سهراب" از کهریزک به تالار وحدت می آید...
نمایش "رستم و سهراب" توسط نخستین گروه نمایش درمانی معلولین جسمی و با کارگردانی میرکمال میرنصیری از تاریخ 20 لغایت 22 آبان ماه در تالار وحدت اجرا می شود.
 
تاريخ : چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۲
به گزارش هنرنیوز و به نقل از روابط عمومی موسسه خیریه کهریزک؛ نمايش \"رستم و سهراب\" کاری از مير کمال مير نصيري با معلولين جسمي است که با هدف تغيير نگاه جامعه به دنیای معلولان جسمي ساخته و اجرا می شود.

در اين نمايش، تمامي شخصيت‌ها معلول هستند و كارگردان با اين كار قصد دارد نشان بدهد كه رستم كسي نيست كه بازوي قوي دارد بلكه رستم كسي است كه فكرش توانمند است و كساني كه از فكرشان استفاده مي‌كنند، رستم زمانه خود هستند.

کارگردان \"رستم و سهراب\" در اين باره مي‌گويد: هنر و هنر آموزی، بخش جدایی ناپذیر از زندگی معلولین ساکن در آسایشگاه خیریه کهریزک است. نمایش\" رستم و سهراب \" یک متن و داستان ملی و باستانی ایران زمین است که اجرای آن توسط هنرمندان کهریزکی ، پیامی است برای همه علاقمندان و دوستداران فرهنگ و هنر که باید همواره میراث کهن و ارزشمند خویش را با جان و دل حفظ نمایند.

میر نصیری با تأکید بر دیده شدن اثرات ملموس توان افزائی در بین هنرمندان معلول کهریزک ، یاد آور شد:

30 معلول ساکن کهریزک دراین نمایش نقش آفرینی مي‌كنند و بازي تمامي نقش‌هاي اين داستان از قبيل رستم و سهراب را افرادي برعهده دارند كه حتي شمشير هم نمي‌توانند به دست بگيرند. در هر صورت اين افراد متولد شده‌اند و زندگي مي کنند، پس حق حيات دارند و قطعا با توجه به شرايطشان از بعد ديگري خلاق و قدرتمند هستند که شايد تا کنون کمتر به آن توجه شده است. از اين رو سعي کرده ام با توجه به توانمندي و شناخت خلاقيت اين افراد براي آن ها فضايي فراهم کنم تا خود را باور کنند و جامعه بداند معلولان نيز مي توانند با حمايت بيشتر در عرصه هاي مختلف به زندگي روزمره بپردازد.

ميرنصيري همچنين هدف خود از ساخت نمايش \"رستم و سهراب\" را به نمايش گذاشتن پهلواني از حيث منطق و عقل دانست و افزود: با انتخاب \"رستم وسهراب\" مي خواستم تفکر پهلواني با قدرت بدني را از ذهن اين افراد دور کنم و به آنها ياد آور شوم هر فردي حتما با داشتن قدرت پهلوان نمي شود بلکه عقل است که فردي را در نگاه ديگران باور پذير مي کند

رستم دستان را همه ما بر قدرت بازوان و توان فیزیکی او می شناسیم ، اما این عزیزان معلول ثابت می کنند که امروز رستم کسی است که فکری سالم در بدن داشته باشد.

هنرمند نامی کشور و کارگردان افتخاری گروه هنری معلولین کهریزک تأکید کرد:
قدم بعدی ما برای دیده شدن و توان افزائی معلولین هنرمند، اجرای نمایش در استان های مختلف کشور و نیز سفر به کشور های فارسی زبان منطقه است تا همواره شاهد شکوفائی این افراد پر توان و با انگیزه جامعه باشیم.

این عزیزان پر توان بدون توجه به معلولیت ، در 2 زمینه هنری تئاتر و موسیقی ، همواره گفتنی های بسیاری برای جامعه هنری و مخاطبین خود داشته و دارند . اجرای نمایش های ماندگار و برنامه های موسیقی جمعی در تالارهای مختلف شهر ، از جمله فعالیت های این عزیزان کهریزکی بوده که همواره حائز دریافت نشان افتخار و لوح تقدیر از مجامع هنری گردیده اند.
کد خبر: 97211
Share/Save/Bookmark