امروز حامی  خوبی مثل حوزه هنری کودک ونوجوان در کنار سینوا قرار دارد / فقه ها در مورد شرعیات موسیقی اظهار نظر کنند
در مراسم افتتاحیه اردوی مهارتی ویژه مربیان گروههای سرود بیان شد؛
امروز حامی خوبی مثل حوزه هنری کودک ونوجوان در کنار سینوا قرار دارد / فقه ها در مورد شرعیات موسیقی اظهار نظر کنند
حامد اسماعیلی ، مدیر عامل سینوا خبر داد امروز حامی خوبی مثل حوزه هنری کودک ونوجوان در کنار سینوا قرار دارد.
 
تاريخ : شنبه ۲۴ تير ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۵۶
به گزارش هنرنیوز ، صبح دیروز 23 تیرماه «نخستین اردوی مهارتی ویژه مربیان گروههای سرود و علاقه مندان به مربیگری» مجموعه سینوا به همت حوزه هنری کودک و نوجوان در اردوگاه شهید محمد منتظری شهریار با حضور قریب ۱۰۰ مربی مرد و زن که از میان بیش از ۳۵۰ مربی گزینش شدند برگزار شد.

این اردو که به مدت سه روز ادامه خواهد داشت با هدف ارتقاء سطح کیفی سرود و با تاکید جدی بر وجوه تربیتی ، تقویت مربیان و اعضای گروههای سرود و همچنین ارتباط گیری و شبکه سازی بین فعالان این حوزه برگزار می شود.
هنر عضو گیری ، صدا سازی ، تحلیل شعر و ترانه ، سرود ، نمایش ، اجرا ، حرکت و رهبری اجرای گروه از جمله سرفصل های این اردوی آموزشی مهارتی خواهند بود.

وظیفه هنر تزکیه نفس و تهذیب جامعه است

حجت الاسلام سینایی ، موسس و مدرس حوزه علمیه ابوطالب و مربی پیشکسوت سرود و قرآن در در مراسم افتتاحیه این اردوی مهارتی با تاکید بر اینکه سرود را باید به عنوان عنصری در جهت تزکیه و تهذیب جامعه به منظور رسیدن به سعادت و کمال دانست اظهار داشت: بعضی ها ، سرود را هنری برای پول در آوردن می دانند و هنر را فدای پول می کنند ؛ عده ای نیز هنر را برای هنر می خواهند اما گروه سوم ، گروهی هستند که رسالت اصلی هنر را در جهت تزکیه و تهذیب جامعه به منظور رسیدن به سعادت و کمال انسانی می دانند و ما باید تلاش کنیم در ردیف گروه سوم باشیم.

وی افزود: ابوعلی سینا می گوید : « گاهی ممکن است سخن حقی را بیان کنیم اما به دل ننشیند اما اگر همان سخن را با موسیقی زبیا بیان کنیم حتما به جان خواهد نشست» ؛ لذا این سخن از ابوعلی سینا ، نشانی از تاثیرگذاری موسیقی درجامعه است.

حجت الاسلام سینایی با بیان اینکه محتوای موسیقی از خود موسیقی مهم تر است از سرود و موسیقی به عنوان یک فضای ناب تربیتی یاد کرد و خطاب به مربیان گفت: شما در گروه موسیقی یک کار گروهی را تجربه می کنید و هیچ گروه هنری ، هارمونی عدالت ، مهربانی ، دوستی و مساوات را در خود ندارد.

مربیان بر روی موسیقی و سرود بومی برنامه ریزی داشته باشند

به گفته وی ، مربیان سرود باید برروی موسیقی و سرود بومی برنامه ریزی داشته باشند چرا که تقلید کارهای فرنگی حتی برای خارجیان هم مورد پسند نیست.

این روحانی آشنا به حوزه موسیقی و سرود افزود: اگرچه بهره گیری از ابزار و آلات موسیقی مهم است اما هر چه گروه های سرود دارای ابزار موسیقی کمتری باشند و با خلاقیت بتوانند نواها را با دهان خود اجرا کنند بهترو از شبهات فقهی نیز بدور خواهند بود.

فقه ها در مورد شرعیات موسیقی اظهار نظر کنند

وی همچنین از فقه ها خواست در خصوص شرعیات موسیقی اظهار نظر کنند تا تکلیف دست اندرکاران موسیقی به لحاظ فقه ای مشخص شود.

حجت الاسلام سینایی با اشاره به سرودهای انقلابی اوائل انقلاب ، این سرودها را سرشار از محتواهای انقلابی یاد کرد و پیشنهاد کرد مربیان به سمت و سوی تولید سرودهای پرمحتوا و آموزنده همچون سلام فرمانده بروند.
وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که «بدترین منکر نا امید کردن جوانان از انقلاب و کشور است» از حاضرین خواست بر روی تولید سرودهای امید بخش تمرکز بیشتری داشته باشند.

اردوهای مهارتی درهای تازه تری را بر روی مربیان خواهد گشود

حجت الاسلام سینایی در پایان با بیان اینکه سرود ، محملی برای انتقال ارزش هاست ؛ ابراز امیدواری کرد اردو های مهارتی ، درهای تازه تری را بر روی مربیان در تولید سرودهای فراگیر و پرمحتوا بگشایند.

در ادامه نیز بعد از پخش چند سرود ، حامد اسماعیلی ، مدیر عامل سینوا با ارائه تصاویر و آمارهایی مربوط به مرکز سینوا خبر داد این مرکز از سال 97 به منظور دسترسی و تجمیع سرودها در کشور و با ایده های کلان وملی راه اندازی شده است.

امروز حامی خوبی مثل حوزه هنری کودک و نوجوان در کنار ما قرار دارد

وی افزود: ما فعالیت سینوا را در فضای خصوصی با قریب 40 نفر همکار آغاز کردیم و در صددیم تا صداهای متکثر را به وحدت برسانیم و بسیار خرسندیم که امروز حامی خوبی مثل حوزه هنری کودک ونوجوان در کنار ما قرار دارد.

اسماعیلی با اشاره به پلتفرم انتشارو آرشیو خبر داد که هم اکنون 1400 اثر صوتی – تصویری که غالبا داخلی هستند در این پلتفرم موجود است.

به گفته وی ، در این پلتفرم ، مخاطبین می توانند شاهد نسخه های بی کلام آثار سرودها هم باشند.

اسماعیلی از 300 اثر در صف انتشار در مرکز سینوا خبر داد و گفت: هیات تحریریه سینوا برای مناسبت های مختلف ؛ آثاری را گلچین و با معیارهای مخاطب پسند ارائه خواهد داد.

آموزش و توانمند سازی ایده ها ، سینوا گپ ، واحد تولید ات سینوا ، برگزاری کارگاههای آموزشی یک روزه و چند روزه

در تهران و شهرستانها ، پلتفرم اجرا و رویداد ، تحریریه تخصصی سرود و جمع خوانی و تهیه پادکست از دیگر ویژگی های مرکز سینوا است که اسماعیلی به آن اشاره کرد.

وی در پایان با اشاره به زنده یاد حامد جلالی عضو هیات مدیره سینوا که به جهت بیماری کرونا جانش را ازدست داد از وی به عنوان فردی تاثیرگذار در عرصه موسیقی و سرود یاد کرد به طوری که وقتی این فرد جانش را از دست داد ، برخی از رسانه های معاند ابراز خوشحالی کردند!

بعد از مراسم افتتاحیه ، کلاس های آموزشی در دو شیفت صبح وعصر به مدت سه روز برای مربیان حاضر در اردو برگزار می
شود.

اردوهای آموزشی ، موجب وحدت نظر در حوزه موسیقی و سرود می شود

مهدی درستکار ، کارشناس موسیقی ایرانی ویکی از مدرسان دعوت شده به اردو مهارتی ، در گفتگو با خبرنگار ما ، برگزاری این نوع اردوها را برای ارتقاء دانش مربیان و افزوده شدن بار علمی و هنری سرودها بسیار تاثیرگذار دانست واین کلاس ها را موجب وحدت نظر در حوزه موسیقی و سرود عنوان کرد.

وی ، یکی از ضعف های گروههای سرود را بی توجه ای به گروه های کُر یاد کرد و با بیان اینکه گروه کُر یک کار تخصصی است و نباید به آن همچون یک گروه صحنه پُرکن نگاه کرد ، اظهار داشت: وضعیت موسیقی کشور به صورت سلسله وار در گروه های موسیقی و سرود کشور تاثیرگذار است و اگر موسیقی ملی ،عملکرد ضعیفی داشته باشد ، بی شک ، نمود عینی آن در گروههای سرود شهرستانها نیز قابل مشاهده است. لذا باید تلاش کنیم تا از ضعف گروه های سرود جلوگیری کنیم و برگزاری این اردوها می تواند به بار علمی وغنای موسیقی این گروهها کمک کند.

اردوهای مهارتی ، تاثیرات مثبتی در ارتقاء کیفیت اشعار و موسیقی خواهد داشت

حسین علی بیگی ، معاون پرورشی دبیرستانهای شاهرود نیز در گفتگو با خبرنگار ما گفت: من معمولا در کلاس های آموزشی حضور پیدا می کنم و به طور شک ، برگزاری چنین اردوهای مهارتی با توجه به حضور اساتید با تجربه در این اردوها ، حتما تاثیرات مثبتی در ارتقاء کیفیت اشعار و موسیقی گروه های سرود دانش آموزی خواهد داشت.

وی که سابقه 33 سال خدمت در آموزش و پرورش دارد و طی این سالها ، مربی گروه های زیاد سرود دانش آموزی بوده است ، ضمن قدردانی از دست اندرکاران این اردو و مرکز سینوا اظهار داشت: واقعا جای اردوهای مهارتی برای مربیان گروه موسیقی و سرود در کشور خالی است.

آرام یوسفی ، معاون پرورشی دبیرستانهای شهرستان رشت نیز در گفتگو با خبرنگار ما گفت: هنگامی که مربیان و معاونین پرورشی آموزش و پرورش با حضور در اردوهای مهارتی سرود ، به صورت تخصصی با این مقوله آشنا می شوند ، حتما بُنیه علمی و هنری اجراهای گروههای سرود دانش آموزی هم رنگ وبوی قوی تری به خودش خواهد گرفت. ضمن اینکه انتقال علوم موسیقی از طریق این مربیان به استانها و شهرستانها ؛ خودش به چرخه آموزش موسیقی و سرود کمک خواهد کرد و سبب فرهنگ سازی گروههای موسیقی وسرود می شود.

سرود سلام فرمانده دشمنان را به وحشت انداخت

وی با اشاره به سرود سلام فرمانده ، اظهار داشت: خوشبختانه ، سرود سلام فرمانده یکی از سرودهای بسیار تاثیرگذار بود که جنبه بین المللی هم پیدا کرد و توانست علاوه بر اینکه در میان دهه نودی ها انسجام ایجاد کند ، مفاهیم انقلابی را نیز فرهنگ سازی کند. این در حالی است که این سرود به قدری تاثیرگذار بود که دشمنان انقلاب اسلامی از آن به وحشت افتادند. لذا امیدوارم که شاهد تولید آثار بیشتری همچون سلام فرمانده باشیم. این درحالی است که معتقدم حوزه سرود به ما کمک می کند تا حرف های خودمان و بویژه حرف های تربیتی و پرورشی را بیان کنیم و تودهنی بزرگی به تهاجم فرهنگی کشور خواهد بود.

یوسفی که بیش از این هم در اردوهای مختلف آموزشی حضور داشته است ؛ حضور در اردوهای آموزشی را برای مربیان و معاونین پرورشی بسیار سودمند بیان کرد و گفت: مشتاقانه از این اردو استقبال کردم و گرمی هوا و دوری راه نیز مانعی برای حضور من نبودند ، چرا که در این اردوها ، نکات خوبی آموزش داده می شود و من می توانم انتقال دهنده این آموزش ها به دانش آموزان باشم.

نگاه سینوا به حوزه سرود ، یک کار تخصصی و علمی است

این معاون پرورشی سازمان آموزش و پرورش با بیان اینکه هر اردویی یک تجربه جدید محسوب می شود است و من خودم سرودهای انقلابی را بسیار دوست دارم یاد آور شد: خوشبختانه نگاه سینوا به حوزه سرود ، یک کار تخصصی و علمی است که سبب ارتقاء کیفی اشعار و اجراها شده و امیدوارم این اردوهای تخصصی و آموزشی از سوی سینوا ادامه داشته باشد.
کد خبر: 99176
Share/Save/Bookmark