شهید سلیمانی به کمک ما آمد تا شعر پارسی را  پالایش کنیم
دبیر علمی نخستین کنگره ملی شعر سردار سربداران:
شهید سلیمانی به کمک ما آمد تا شعر پارسی را پالایش کنیم
امیری اسفندقه گفت: معتقدیم در کنگره شعر سردار سربداران، شهید سلیمانی به کمک ما آمد تا شعر پارسی را یک‌بار دیگر پالایش کنیم. ما کاری برای ایشان نکردیم. اما تلاش کردیم در اولین کنگره، خشت اول را درست بگذاریم.
 
تاريخ : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۰
به گزارش خبرنگار هنرنیوز ، امیری اسفندقه دبیر علمی «نخستین کنگره ملی شعر «سردار سربداران» که نشست خبری آن صبح امروز دوشنبه پانزدهم آذر در تالار رودکی برگزار شد، گفت: درباره سپهبد سلیمانی مراسم شعر کم برگزار نشده است؛ حتی قبل از شهادت ایشان، ازجمله اینکه دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران به درایت شاعر و ذاکر نام‌آور عرصه هنر آیینی حاج سعید حدادیان، نخستین شب‌شعر با عنوان «سلام سردار» را برگزار کرد، درزمانی که شهید سلیمانی حاضر بودند و هم‌رزمان ایشان از سپاه قدس در این مراسم حضور پیدا کردند.

دبیر علمی نخستین کنگره ملی شعر سردار سربداران بابیان اینکه بعد از شهادت حاج قاسم، شب‌شعرهای محلی و منطقه‌ای بسیاری برگزار شد، گفت: بسیاری از نهادها خود را موظف دانستند که سروده‌های شاعران را جمع‌آوری و کتاب چاپ کنند اما این نخستین کنگره است که در مورد شهید سلیمانی برگزار می‌شود. کنگره تفاوت معنایی زیادی با شب‌شعر دارد. کنگره جامع‌الاطراف‌تر و بزرگ‌تر است و دقت طبع بالاتری می‌طلبد و آمال دیگری را مطرح می‌کند. کنگره این نیست که فقط 10 نفر شعر بدهند. کنگره نکات علمی را مدنظر قرار می‌دهد. این کنگره شعری نیز به همت «بنیاد شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی» وبه ویژه خانم زینب سلیمانی، فرزند شهید سلیمانی فراخوان داد تا نخستین کنگره شعر در مورد حاج قاسم برگزار شود.

وی تصریح کرد: برای نخستین کنگره ملی شعر «سردار سربداران» خواهش کردیم که تمامی شعرهایی که در باب رشادت و شهادت شهید سلیمانی سروده شده است، جمع‌آوری شود؛ دوم اینکه آنچه از این به بعد قرار است سروده شود با بخش فرهنگی کنگره مرتبط باشد. شعر در طول تاریخ فکر و فرهنگ ایرانی اسلامی آیینه داری کرده است. اگر بخواهیم از قرن 4 تا حال شعر پارسی را بررسی کنیم درواقع تاریخ تحولات ایران را بررسی کرده‌ایم. تاریخ عصر مشروطه در شعر شاعران آن دوران است. تاریخ عصر حافظ و سعدی در شعر حافظ و سعدی است. در حقیقت شعر در اصل و بطن تاریخ و مسائل اجتماعی و سیاسی ورود یافته است.

امیری اسفندقه با اشاره به اینکه اجازه ندادیم شعر ضعیف در معرض نگاه قرار گیرد، بیان کرد: ضمن احترام به عواطف همه شاعران و کسانی که در مورد حاج قاسم شعر سرودند، باید گفت که همه این اشعار قابل‌چاپ نیست. همه حق‌دارند شعر بخوانند اما همه حق ندارند شعر بسرایند. اینکه فکر کنید 100 نفر در کنگره‌ای شرکت کرده‌اند و هر 100 نفر شاعر هستند، درست نیست. در این کنگره حدود 322 نفر شرکت کردند که برخی استعداد هستند و در این کنگره هم بنا را بر استعدادیابی گذاشته است.

این شاعر اظهار داشت: همه شهدا رفتند تا قلم بماند اما این قلم ماند که فرهنگ شهادت را حفظ کند. درواقع آن قدم و این قلم همراه هم هستند. در نخستین کنگره شعر سربداران متوجه شدیم برخی استعداد هستند. برخی ضعف‌ها هم در اشعار وجود داشت، باید برای این افراد کلاس برگزار شود. این افراد نباید رها شوند باید ارتباط آن‌ها با کنگره برقرار باشد. ما نیامده ایم بگوییم افتتاحیه، اختتامیه و خداحافظ. کنگره ملی شعر سردار سربداران اختتامیه ندارد. ما خداحافظی نمی‌کنیم. آثاری که چاپ شود فراروی چشم قرار می‌گیرد و آثاری که چاپ نمی‌شود، دور ریخته نمی‌شود.

دبیر علمی نخستین کنگره ملی شعر سردار سربداران اظهار داشت: برای اینکه روال و روند کنگره سردار سربداران ازنظر علمی حمایت و مراقبت از شأن و شخصیت شهید سلیمانی باشد در حوزه شعر، قالب‌ها را آزاد گذاشتیم. درواقع تنوع قالب‌ها را بدون تعصب‌داریم همچنان که خود شهید سلیمانی یک نفر بود اما متکثر. همه از پیر و جوان او را دوست داشتند، مرزبندی در داخل کشور نداشت بلکه پل ارتباطی بین همه نیروها بود. در کنار شهید سلیمانی جناح چپ و راست معنا نداشت؛ کنگره هم باید این‌گونه باشد برای همین، همه قالب‌ها از نخستین قالب یعنی قصیده تا آزاد و سپید را مدنظر قراردادیم.

وی با اشاره به تفکیک داوری در دو بخش کلاسیک و نو، در نخستین کنگره شعر سردار سربداران گفت: داورانی که شعر کلاسیک را خوب می‌شناسند، برای داوری این بخش در نظر گرفتیم. علاوه بر این اجازه ندادیم کسی که قصیده را خوب نمی‌شناسد بخواهد اشعار در قالب قصیده را داوری کند. در بخش کلاسیک حسین اسرافیلی، هادی سعیدی کیاسری و ناصر فیض داوری را به عهده داشتند. در بخش نو مصطفی علی پور، مهدی سیار و حمیدرضا شکارسری عهده‌دار داوری بودند.
وی در ادامه افزود: در این کنگره، سرپرست گروه شعر کلاسیک، «مصطفی محدثی خراسانی» و سرپرست حوزه شعر نو «سعید یوسف نیا» بود.

امیری اسفندقه با بیان اینکه هیئت‌علمی کنگره‌ها باید سخت‌گیر و پیگیر باشند، افزود: نباید اجازه داد شعر ضعیف چاپ شود. همه‌کسانی که درباره شهدا ازجمله شهید سلیمانی در قالب فیلم، نقاشی و شعر فعالیت می‌کنند، باید واقعاً فیلم‌ساز، نقاش و شاعر باشند. ما معتقدیم در کنگره شعر سردار سربداران، شهید سلیمانی به کمک ما آمد که شعر پارسی را یک‌بار دیگر پالایش کنیم. ما کاری برای ایشان نکردیم. تلاش کردیم در اولین کنگره، خشت را درست بگذاریم.

دبیر علمی این کنگره شعری، در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا اشعار برگزیده کنگره سردار سربداران به‌صورت آثار موسیقایی درخواهد آمد گفت: به موسیقی باید علمی نگاه کنیم همچون مدرسه‌ای که اثر را نقد، صیقل و پالایش می‌کند. به این کنگره اشعاری رسیده که قابلیت معرفی به عرصه موسیقی را داراست. ما در این کنگره برای رسیدن به شعرهای بی‌عیب تلاش می‌کنیم و شعرهای خوب کنگره را با اهالی موسیقی در میان می‌گذاریم، شعر و موسیقی مانند شیر و شکر هستند.

محمد زرویی نصرآباد، دبیر اجرایی نخستین کنگره ملی شعر سردار سربداران هم در ادامه این نشست خبری گفت: افتتاحیه این کنگره یکم مهرماه در تالار وحدت برگزار شد و هم‌زمان با آن فراخوان منتشر گردید. در آن برنامه، از 4 هنرمند صاحب‌نام که خلق اثر در مورد حاج قاسم داشتند، تقدیر به عمل آمد. حسن روح‌الامین و استاد بدرالسماء در رشته تجسمی تجلیل شدند. از میلاد عرفان پور به خاطر کتاب شعر «مرد میدان» تقدیر شد. از آقای غلامرضا صنعتگر به خاطر قطعه موسیقی که برای حاج قاسم اجرا کرده بود، تقدیر به عمل آمد. همچنین در این مراسم از خانواده شهید ابو مهدی المهندس و شهید پور جعفری تقدیر شد که مراسم افتتاحیه به‌طور زنده از شبکه اول و خبر پخش شد.

دبیر اجرایی نخستین کنگره ملی شعر سردار سربداران در ادامه بابیان اینکه 322 اثر به دست ما رسیده است، عنوان کرد: بعد از داوری، 70 اثر به مرحله نهایی راه یافت. در اختتامیه مراسم که 18 آذر برگزار می‌شود از نفرات اول تا سوم بخش‌های کلاسیک و نو تقدیر می‌شود.

وی تصریح کرد: در مراسم اختتامیه کنگره ملی شعر سردار سربداران، از دو شاعر عزیز که در مورد حاج قاسم فعالیت کرده‌اند، تقدیر می‌شود؛ حاج سعید حدادیان که قبل از شهادت حاج قاسم، کنگره شعری در مورد ایشان برگزار کرد و همچنین از افشین اعلاء که یک کتاب آراسته و فخیم بانام «سربازنامه» در مورد حاج قاسم نوشته است.

وی افزود: یک آیتم موسیقی و یک آیتم نمایشی در مراسم اختتامیه خواهیم داشت البته قابل‌ذکر است که این کنگره اختتامیه ندارد و ما در روز 18 آذر، تنها برگزیدگان را معرفی می‌کنیم. تلاش داریم که این کنگره بین‌المللی شود. زیرساخت‌های آن در حال مهیا شدن است و رایزنی‌هایی با انجمن‌های شاعران محور مقاومت صورت گرفته است.

زرویی نصرآباد در مورد کتاب کنگره شعر سردار سربداران یادآور شد: یک کتاب از آثاری که به این کنگره رسیده است در حال تهیه است. بهترین آثاری که در این مدت در مورد حاج قاسم سلیمانی خلق‌شده است در این کتاب وجود دارد. درواقع این کتاب سنگ بنای خوبی برای کارهای فاخری است که تاکنون در مورد شهید سلیمانی سروده شده است.

وی در پایان از برگزاری کنگره به صورت بین المللی در دوره بعدی خبر داد.
کد خبر: 98825
Share/Save/Bookmark