تاریخ دقیق جشنواره فجر مشخص شد
تاریخ دقیق جشنواره فجر مشخص شد
سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر با تاکید بر تابعیت از تصمیمات ستاد مقابله با کرونا از 11 تا 21 بهمن 99 برگزار خواهد شد.
 
تاريخ : چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۹
به گزارش هنرنیوز ، حسین مسافرآستانه دبیر سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر به دنبال اعلام زمان دقیق برگزاری این رویداد، عنوان کرد: تمرکز اصلی جشنواره امسال در شکل برگزاری بر بهره‌گیری از بستر فضای مجازی است اما متناسب با شرایط در صورت اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر استفاده از ظرفیت ۵۰ درصدی تماشاخانه‌ها در زمان برگزاری جشنواره‌، تنها تعدادی از سالن‌های منتخب و دارای شرایط مناسب برای اجرای آثار در شرایط مقتضی، میزبان مخاطبان نمایش های بخش صحنه‌ای خواهند بود.

اسامی این تماشاخانه ها و شرایط اجرای متناسب با شیوه‌نامه‌های بهداشتی طی دستورالعمل‌هایی از سوی دبیرخانه جشنواره به گروه‌های شرکت کننده و علاقه‌مندان متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر‌آستانه از ۱۱ تا ۲۱ بهمن برگزار می‌شود. آدرس سایت جشنواره www.fitf.ir است

پیام مدیرعامل انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس به دومین جشنواره تئاترسردارآسمانی

حمید نیلی درآستانه برگزاری دومین جشنواره سراسری تئاترسردارآسمانی ،پاسداشت شهید حاج قاسم سلیمانی و سرداران شهید جبهه مقاومت،پیامی به شرح زیر صادر کرد. یالطیف/ عرصه مجاهدت و جهاد فی‌سبیل‌الله ، مرد میدانی می‌طلبد از جنس حماسه و غرور که در حیات و ممات خویش به‌عنوان اسوه‌ای حسنه، در کالبد زمان جاودانه شود و در همه اعصار الگوی رادمردان و آزادی‌خواهان باشد.

بی‌شک رفیق خوشبخت مولای مان و سردار شریف و آسمانی امت قهرمان و قهرمان‌پرورمان، حاج قاسم عزیز، یکی از این آزادی‌خواهان است که نام و یادش تا ابد همچون نگین عقیق سرخی بر خاتم سلیمانی ملک ایران‌زمین باقی خواهد ماند و همرزمان آن عزیز سعید، تا همیشه به ندای فلاح و رستگاری وی لبیک خواهند گفت.

و اینک به پاس نام و یاد این سردار شهید و دیگر سرداران جبهه مقاومت، جشنواره تئاتر سردار آسمانی به همت جمعی و مشارکت خودجوش سربازان حاج قاسم در سنگر فرهنگ و هنر برگزار می‌شود تا به‌وسیله هنر فاخر نمایش، خاطره و یاد این شهید عزیز در اذهان جاویدان بماند.

بدینوسیله از زحمات گرانقدر ستاد برگزاری جشنواره در تهران و کرمان صمیمانه قدردانی می‌نمایم و پاداش و اجر اخروی این تلاش‌ها را برای این عزیزان از خداوند متعال خواهانم.

دومین جشنواره سراسری تئاترآسمانی در سه بخش نمایش های صحنه ای،خیابانی و محیطی و نمایشنامه نویسی با مشارکت و حمایت انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان برگزار خواهد شد.

پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به دومین جشنواره ملی تئاتر «سردار آسمانی»

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی با پاسداشت مقام سردار شهید «حاج قاسم سلیمانی» زحمات برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان در دومین جشنواره ملی تئاتر «سردار آسمانی» را ارج نهاد. قادر آشنا در پیامی خطاب به سردار شهید؛ حاج قاسم سلیمانی، از برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان در دومین جشنواره ملی تئاتر «سردار آسمانی» تقدیر کرد.

متن پیام او به این شرح است: «هرگز این گمانشان نبود که نامتان، یادتان، سیره و سیاقتان، آن زمان که در جایگاه محفوظتان در نزد پروردگار محظوظید، این چنین، به مانند صدها و هزاران لاله عاشق در سراسر ایران بشکفد.

بی‌شک ناظرید بر شور تک‌تک اهالی هنر نمایش؛ پاسداران کرامت انسانی، که چگونه عاشقانه در گوشه‌گوشه ایران‌مان که پاره تن‌تان بود، از شما، آنان که رهروشان بودید و آنان که رهروتان هستند، می‌گویند. چرا که می‌خواهند اثرشان را همنشین واژه عزت‌آفرین «مقاومت» سازند، از لزوم ارجحیت شرافت در هر زمان و مکان، چنان که برای شما بود بگویند، خود را به «ارزش»‌هایی که حیات ما و میهن‌مان وامدار آن است مزین سازند و «تئاتر مقاومت» را بر صحنه برند.

اینک هنرمندانی شریف از کرمان، بجنورد، اراک، کرمانشاه، بروجرد، کرج، خرمشهر، تبریز، خمینی‌شهر، ساری، جیرفت، قرچک، زاهدان، اصفهان، دهلران، بوشهر و تهران در دومین جشنواره ملی تئاتر «سردار آسمانی» از شمایی می‌گویند که وطن را بسیار بیش از جان، عزیز می‌داشتید.
خدا قوت و خسته نباشید می‌گویم به اهالی زادگاهتان کرمان که همت عالی‌شان گردآمدن این پروانه‌های عاشق نور را به گرد وجودتان، میسر کرده و بستری فراهم آورده است که فخر هنرمندانی باشید که بر روی صحنه تئاتر از شما می‌گویند.

هنرمندانی که چاره‌یابند و چاره‌ساز و حتی در برابر تنگنایی چون آن‌چه ویروس نوظهور کرونا پیش روی جهان نهاده است، می‌دانند چگونه با بهره‌گیری از امکانات پخش برخطِ آثارشان، از بزرگمردی بگویند که شمایید.

می‌دانم که ناظرید و می‌بینید اما «ژنرال خورشید»، نمی‌توانم از بازگویی لذتی که شنیدن نام آثاری که «سربازان حاج قاسم»، با شوری که شما در دل‌های‌شان نهاده‌اید ساخته‌اند چشم بپوشم. می‌دانم که مدد می‌دهید عاشقانتان را، دست بر دعا برمی‌دارم برای طلب یاری این پروانگان گردآمده به دور شمع وجودتان، باشد که رستگار شویم.»

*شماره‌‌ 255ماهنامه‌‌ نمایش بر روی پیش‌خوان

جدیدترین شماره ماهنامه‌ نمایش، ویژه آذرماه99 با نگاه ویژه‌ به مایل بکتاش منتشر شد. نگاه ویژه‌‌ این شماره از مجله‌ نمایش مایل بکتاش با مطالبی همچون مایل «بکتاش، پژوهشگری اصیل و تنها!»، «قاضی بغداد نشانه‌های جدید از اولین حرکت تئاتر در ایران(1313 1288ق)» نوشته‌ مایل بکتاش، «به سوی جامعه‌شناسی تئاتر ایران» (تأملی در پژوهش‌های مایل بکتاش)نوشته‌ی غلامحسین دولت‌آبادی، «یادی از مایل بکتاش و نخستین مقالۀ تئاتری‌اش» نوشته‌ نیایش ‌پورحسن، «گستره‌ حضور نام یک پژوهشگر» (مایل بکتاش یا غریبه‌ای در مه) نوشته‌ رضا آشفته و «حاشیه‌ای بر نقد مایل بکتاش از اجرای در انتظار گودو» نوشته‌ آراز بارسقیان به همراه گفت‌وگو با یدالله آقاعباسی، تاجبخش فنائیان، داود فتحعلی بیگی و رحمت امینی منتشر شده است.

همچنین مخاطبان می‌توانند نقد و تحلیل نمایشنامه‌ «تاریکی بالای پله‌ها» را با عنوان «زندگی بدون اصطکاک» نوشته‌ منصور خلج و مقالاتی همچون «دست آخر زمین، با تمسک به خوش‌بینی» نوشته‌ ریچارد شکنر ترجمه‌ مجید کیانیان، «هیلدهگارد، جواهر بینگن» ترجمه و تالیف پریسا مهجور و «شرکت‌های تئاتری در میانه همه‌گیری کرونا مرزهای داستان‌پردازی را به سمت مخاطبان تئاتر سوق می‌دهند» نوشته‌ کلسییاکوبسن با ترجمه‌ی سمیه یعقوبی را نیز در این شماره بخوانند.

سرمقاله‌ این شماره با نام «تئاتر، حقیقت، پژوهش و پژوهش کاران!» به قلم نصرالله قادری منتشر شده است. شماره‌‌ 255 ماهنامه‌‌ نمایش ویژه‌ آذرماه1399 با سردبیری نصرالله قادری در 96صفحه و با بهای پانزده‌ هزار تومان برای عموم علاقه‌مندان حوزه‌ی تئا‌تر چاپ و توزیع شده است.

فارس
کد خبر: 98258
Share/Save/Bookmark