پیری جمعیت، ابرمساله و ابربحران همه کشورهاست
معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی مطرح کرد؛
پیری جمعیت، ابرمساله و ابربحران همه کشورهاست
معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی گفت: مساله جمعیت و جوانی جمعیت به تعبیر عمده کارشناسان این حوزه و یا به یک معنا پیری جمعیت، ابرمساله و ابربحران همه دنیا است و در کشور ما هم این مساله وجود دارد.
 
تاريخ : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۱۹
به گزارش هنرنیوز ، حجت الاسلام رضا عزت‌زمانی ، معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در نشست خبری با موضوع ارائه گزارش اقدام‌ها و برنامه‌های ستاد جمعیت و رونمایی از مجله امید آینده به عنوان نخستین نشریه اختصاصی جمعیت و خانواده اظهار داشت: در دوره ای برای پیشرفت و آبادانی بهتر کشور و توزیع بهتر امکانات تصمیم گرفته شد مساله کنترل جمعیت به عنوان یک قانون اجرایی شود که در سال های اول، تصمیم درستی بود و کارها پیش رفت و مساله کنترل جمعیت به اهداف اولیه خود رسید.

رئیس ستاد فرهنگی خانوده و جمعیت سازمان تبلیغات اسلامی افزود: از دهه ۸۰ باید این موضوع متوقف می شد و مقام معظم رهبری قبل از این که به بحران در این زمینه برسیم، حدود ۲۰ سال پیش تذکر دادند که شرایط آن موقع در کنترل جمعیت کفایت می کند و از امروز قوانین و نظاماتی چیده شود تا رشد جمعیت را داشته باشیم و درباره عدد و محورهای موضوع گفت و گو کردند. اما این مساله مورد توجه قرار نگرفت و در دولت هم به این موضوع پرداخته نشد اما این مساله در آینده به بحرانی در کشور تبدیل خواهد شد.

عزت‌زمانی گفت: قانون جوانی جمعیت در عرصه های مختلف اقتصادی و فرهنگی برای حمایت، پشتیبانی و استفاده از ظرفیت های کشور و مردم برای مبارزه با این بحران تصویب شد و دستاوردهایی در این زمینه داشته است.

وی از سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان پیشران موضوع جمعیت و خانواده در حوزه تبلیغ یاد کرد و گفت: تربیت گروه های مبلغ، تشکیل گروه های تبلیغی مرتبط که با همکاری وزارت ورزش و دیگر مجموعه ها این کار شکل گرفت و در حوزه آموزش نیز مجموعه ای از سرفصل های آموزشی تدارک دیده شده است.

رئیس ستاد فرهنگی خانوده و جمعیت سازمان تبلیغات اسلامی از ساخت فیلم های در آغوش طلاق با محوریت طلاق و عطرآلود با محوریت نقش فرزند و سریال جدید و نیز موسیقی پا به ماه و ۱۰ عنوان کتاب تبلیغی در چارچوب نقش فرزند، خانواده و جوانی جمعیت از سوی این سازمان خبر داد و گفت: در حوزه هنری برای ایجاد زیرساخت ها و زمینه های مرتبط با این موضوع از جمله ساخت پردیس های هنری برای کودکان اقدام هایی صورت گرفت.

وی افزود: امسال سازمان تبلیغات اسلامی در جشنواره فیلم ۱۰۰ با موضوع خانواده مشارکت بیشتری خواهد داشت. بیش از ۱۰۰ اثر، پویش و اقدام در حوزه های فرهنگی، هنری و رسانه ای در زمینه جوانی جمعیت انجام شده است.

عزت زمانی گفت: قانون جوانی جمعیت با تمام ظرفیت هایی که ایجاد می کند و پشتیبانی های مالی که دارد، اما آنچه گره اصلی در فرزندآوری است، تغییر نگرش ذهنی مردم است و باید نگاه متعالی تری در مجموعه های سیاست گذار در این زمینه ایجاد شود.

فقر بودجه ای در دستگاه های فرهنگی بیداد می کند

عزت زمانی همچنین در خصوص نقش وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص مباحث خانواده و فرزندآوری گفت: این موضوع یک مساله فراگیر نه تنها در موضوع خانواده و نه جوانی جمعیت است اما آموزش و پرورش است باید این بار را از روی دوش بردارد. مجاهدت ها و تلاش هایی در آموزش و پرورش صورت می گیرد اما این مساله پیچیده در جامعه بزرگ ماست. قدری هم باید اراده و توان ظرفیتی دوستان در این زمینه به خدمت دربیاید.

وی افزود: در دوران وزیر قبلی آموزش و پرورش، برای به کارگیری چند هزار مربی پرورشی گفت و گوهایی شده بود. اما امیدواریم در گروه جدید نیز این ارتباطات را برقرار کنیم. سختی های کار این حوزه را می دانیم و پیشنهادهایی برای رشد و تعالی در این زمینه اعلام کردیم.

عزت زمانی ادامه داد: سرانه هر دانشجو برای کار فرهنگی عددی گفته می شد که شبیه دو هزار تومان بود. در آموزش و پرورش هم این گونه است. سرانه در سال ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان به هر ایرانی می رسید. اینها عددهای خنده داری است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته این بودجه، چند سال برابر ماست اما با هوچی گری موضوع ها را معطوف به مساله فرهنگ می کنند.

وی افزود: ظرفیت بودجه در دستگاه های فرهنگی ضعیف است و در دستگاه های فرهنگی فقر بودجه ای بیداد می کند. سرانه های بودجه فرهنگی قابل مقایسه با هیچ جای دنیا نیست. ما اقتصاد فرهنگی و فرهنگ اقتصادی داریم که اگر به آن توجه شود یک کشور غنی خواهیم بود. سرمایه های فرهنگ در واقع سرمایه های اقتصادی در تمام دنیاست و برای آنها پول هزینه می کنند. سازمان تبلیغات و وزارت ورزش به منظور اعطای مجوز رسمی برای مراکز همسان گزینی درنظر گرفته شده ولی یکی از عوامل اصلی عدم ازدواج جوانان پیدا نکردن زوج مناسب است و برخی افراد از این فضا سوء استفاده کرده و با عدم رعایت الزامات قانونی و سوء استفاده از شرایط، کانال هایی ایجاد کردند که اینها مورد تایید ما نیست و اگر مجموعه ای به غیر از این شرایط و قوانین عمل کند ،با برخورد مراجع قانونی و امنیتی مواجه خواهد شد.

صدور مجوز برای ۷۰ مجموعه همسان‌گزینی

عزت زمانی افزود: ۷۰ مجموعه بزرگ در این زمینه مجوز گرفته و برای آنها تاییدیه صادر شده که با آنها مصاحبه و ارزیابی میدانی انجام می شود و در کمیته ای متشکل از کارشناسان این موضوع مورد بررسی قرار می گیرد تا در قالب صنفی فعالیت کنند.

وی گفت: سازمان تبلیغات اسلامی پرداخت های اجتناب ناپذیر دارد؛ از جمله برای روحانیانی که در حاشیه شهرها فعالیت دارند و در شرایط سخت زیستی و اجتماعی به کارهای تبلیغی مشغول هستند اما قانون از ۳۰ درصد فصل پنج سخن می گوید در حالی که بیش از این، در مساله خانواده هزینه می شود که قابل گزارش دادن به مجموعه های مرتبط است.

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی گفت: مجموعه ای به نام سمیم برای تبلیغات محیطی شکل گرفته تا مجموعه ها، ظرفیت های خود را در آنجا به اشتراک بگذارند و مردم نیز نیازها و ایده های خود را در این سامانه به اشتراک بگذارند.

مساله مالی در فرزندآوری مشکل اصلی نیست

وی با بیان این که در مساله فرزندآوری، انگشت اتهام نه به سمت مردم که به سمت متولیان امر است، گفت: مساله مالی، مساله اصلی در فرزندآوری نیست. در فرزندآوری، مساله فرهنگی در اولویت است و ما موظف هستیم با مردم حرف بزنیم. نه تنها فرزندآوری که در تمام مسائل گره ها به دست مردم باز می شود.

عزت‌زمانی در عین حال اظهار داشت: مشارکت مردم در اقتصاد به ۱۰ درصد هم نمی رسد. بورس، سرمایه گذاری نیست که پولسوزی است. به همین خاطر است که گره از مشکلات اقتصادی باز نمی شود.

خرج در حوزه خانواده هزینه نیست، سرمایه گذاری است

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی همچنین گفت: خرج در حوزه خانواده هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است.
در پایان این نشست از مجله امید آینده نخستین نشریه تخصصی جمعیت و خانواده رونمایی شد.
کد خبر: 99167
Share/Save/Bookmark