آمریکا ۷۳ قطعه اشیا باستانی دوران ساسانی را به ایران بازگرداند
وزارت خارجه ایران:
آمریکا ۷۳ قطعه اشیا باستانی دوران ساسانی را به ایران بازگرداند
با رایزنی‌های به عمل آمده تعداد۷۳ قطعه با ارزش باستانی متعلق به دوره ساسانیان توسط دولت آمریکا به جمهوری اسلامی ایران عودت داده شد.
 
تاريخ : يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۸
به گزارش هنرنیوز به نقل از مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امورخارجه ایران، با رایزنی های به عمل آمده تعداد۷۳ قطعه با ارزش باستانی متعلق به دوره ساسانیان توسط دولت آمریکا به جمهوری اسلامی ایران عودت داده شد.

این محموله با ارزش باستانی عصر امروز طی مراسمی از طرف نماینده وزارت امورخارجه به رئیس موزه ملی ایران تحویل شد.

گفتنی است این اشیاء که عموما به صورت قاچاق از کشورمان خارج شده بودند به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک تحویل داده شدند و پس از آن با هماهنگی وزارت امور خارجه به کشورمان منتقل شدند.

این چهارمین محموله اشیا تاریخی است که طی دو سال اخیر از خارج از ایران به کشور بازگردانده می شود.

اولین محموله تاریخی شامل ۳۴۹ قلم شی باستانی متعلق به منطقه خوروین در دی ماه ۱۳۹۳ بعد از چند دهه دعوای حقوقی، از بلژیک به ایران بازگردانده شد.

دومین محموله ارزشمند تاریخی؛ حاوی ۱۰۸ شیء منطقه چغامیش از سوی مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو در اردیبهشت ۱۳۹۴ به مسئولان سازمان میراث فرهنگی و موزه ملی ایران تحویل داده شد.

سومین محموله اشیا تاریخی ایران ، شامل ۳۰ قطعه از اشیا و آثار فرهنگی متعلق به دوران قبل و پس از اسلام توسط دولت ایتالیا تحویل سفارت ایران در رم شد.

اکنون با تحویل ۷۳ قلم شی تاریخی با ارزش از سوی آمریکا به ایران، روند بازگشت اشیا تاریخی به کشور شدت گرفته است.

این محموله از نظر باستان شناسی دارای ارزش بسیار بالایی است و از نظر کارشناسان موزه ملی ایران، دارای اصالت تاریخی بوده و از سلامت و صحت برخوردار است. این اشیا از قدمتی حدود ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰برخوردار است.
کد خبر: 91382
Share/Save/Bookmark