علی سلیمانی مانوس با آل علی بود/ نذر فرهنگی کتاب به یاد هنرمندی متعهد
علی سلیمانی مانوس با آل علی بود/ نذر فرهنگی کتاب به یاد هنرمندی متعهد
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در آیین نکوداشت علی سلیمانی گفت: علی از زمانی که خود را شناخت در کارهای مذهبی حضور پیدا کرد، چراکه او با آل علی مانوس بود.
 
تاريخ : دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۰
به گزارش هنرنیوز ؛ مراسم بزرگداشت یاد و خاطره زنده‌یاد علی سلیمانی؛ هنرمند خلاق و متعهد عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون که پنجشنبه گذشته بر اثر کرونا درگذشت، شامگاه یکشنبه ۲۴ مردادماه در فضای باز حوزه هنری برگزار شد.

آغاز این مراسم با حضور خانواده و دوستان زنده‌یاد سلیمانی و برخی از مدیران فرهنگی و هنری در رواق شهدای حوزه هنری و با قرائت کلامی چند از قرآن کریم و اجرای سید جواد هاشمی بود.

سلیمانی مانوس با آل علی بود/ نذر فرهنگی کتاب به یاد هنرمندی متعهد

هاشمی در ابتدا با بیان خاطره‌ای از علی سلیمانی او را هم منتقد خوبی معرفی کرد و هم نقد‌پذیر دانست و گفت: علی خاص بود و اندیشه‌ای ناب داشت. خیلی‌ها طی سال‌ گذشته در عرصه تئاتر و هنر ما را در این دنیا تنها گذاشتند و دار فانی را وداع گفتند، اما رفتن علی جور دیگری بود و همه ما را تکان داد.

مانوس با آل علی (ع)

کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و از دوستان و همکاران زنده‌یاد سلیمانی در این مراسم بیان کرد: علی شهید شد. از وقتی خود را پیدا کرد و در کارهای مذهبی بازی کرد، با آل علی (ع) مانوس شد. به همین دلیل می‌گویم علی سلیمانی فوت نکرد، بلکه شهید شد.

وی با بیان خاطره‌ای از زنده‌یاد سلیمانی گفت: علی سلیمانی به صراحت در جمع‌های تئاتری اعلام می‌کرد که اهل بیتی و ولایی است. چرا که بسیاری از هنرمندان تئاتر، علقه‌های دینی خود را نمایان نمی‌کنند تا برخی‌ جاها موجب بریدن نانشان توسط کسانی که خوششان نمی‌آید، نشود اما علی سلیمانی که در پشت رگال لباس‌های اجرا نماز می‌خواند یک روز به آن پایان داد و گفت بگذار هرچه می‌خواهد بشود، من بچه مسلمان و شیعه علی (ع) هستم و همه جا با افتخار در دید همه نمازم را به پا می‌کنم.

سلیمانی مانوس با آل علی بود/ نذر فرهنگی کتاب به یاد هنرمندی متعهد

زارعی با اشاره به دو شهید گمنام غواصی که در حیاط حوزه هنری آرام گرفته‌اند، تصریح کرد: علی سلیمانی هرگاه به حوزه هنری می‌آمد به دیدار این شهدا می‌آمد و درد دل می‌کرد. ارادت وی به شهدای دفاع مقدس به خصوص شهدای غواص تا آنجا بود که فیلم سینمایی «اشنوگل» را با همین موضوع ساخت.

حسین پرستار نیز دوست، بچه محل و مربی علی سلیمانی با حضور در این مراسم دلنوشته‌ای را به یاد علی سلیمانی خواند: هیچ دردی مثل درد عشق نیست، علی جان اندر سر ما عشق تو پا می‌کوبد. احساس سوختن به تماشا نمی‌شود، آتش بگیر تا بدانی چه می‌کشم. علی یعنی ادب، معرفت، انرژی مثبت، علی یعنی نیکومرامی، علی یعنی لبخند، همیشه لبخند. علی یعنی قوت قلب. علی مثل فرزند من بود. علی هر وقت دوستانش را می‌دید آنها را به بغل می‌گرفت، کاری که بارها برای من انجام داد. دلم می‌خواست به او بگویم می‌شود هر روز به من زنگ بزنی؟ با احترام با من برخورد می‌کرد.

از روز دوشنبه که خانم جوادی به من اطلاع داد از وضعیت علی، روح‌درد گرفتم. علی یعنی فرهنگ، بلور فرهنگ و هنر یعنی علی. علی یعنی انسانیت و مهربانی، یعنی زدودن غبار از زندگی. مرا گویی چرا دل دادی از دست؟ مگر از دست خوبان می‌توان رست. یادش به بلندای ادب، انسانیت، فرهنگ، مهر. نامش به نیکی، عشق و هنر جاداون باد و مانا است.

هنرمندی بی‌ریا

سیروس همتی هم با خاطره‌ای از علی سلیمانی از دوران مدرسه، عروسی وی با سهیلا جوادی و نمایش «مردی در آینه» سعی کرد تا کمی حال و هوای مراسم را تغییر دهد و یادی از خلق و خو‌های دوست‌داشتنی زنده‌یاد سلیمانی کند.

اجرای مداحی با سنج و دمام مرشد محسن میرزاعلی نیز از دیگر برنامه‌های این مراسم بود که با توجه به حضور تنها فرزند دختر زنده‌یاد سلیمانی و همزمانی با ایام عزاداری محرم، روضه‌ای از حضرت رقیه از شهدای واقعه عاشورای حسینی خوانده شد.

علی استادی نیز از دوستان علی سلیمانی نیز در سخنانی کوتاه و بیان خاطره‌ای گفت: بسیار از علی آموختم. علی بسیار هنرمندی بی‌ریا بود و اسطوره‌ای برای من است که تا پایان عمرم راه و منش او را به کار می‌گیرم.

امروز هنگام امتحان است

در ادامه این مراسم و پیش از صحبت‌های سهیلا جوادی همسر زنده‌یاد سلیمانی و سبا سلیمانی فرزند این هنرمند، از طرف حوزه هنری تابلوی یادبودی به این خانواده اهدا شد.

جوادی در سخنان خود با یادی از علی سلیمانی گفت: پس از ایست قلبی همسرم به دخترم گفتم که امروز هنگام امتحان است، باید درس‌هایی که گرفتیم را در این روزها درست پس بدهیم. حضرت زینب (س) را به یادآوردیم که در یک روز تمامی عزیزانش را از دست داد اما می‌فرمود جز زیبایی هیچ‌چیز ندیدم. ما هم زینب کبری (س) را الگوی خودمان قرار دادیم و تلاش کردیم جز زیبایی هیچ نبینیم. ما واقعا فقط زیبایی دیدیم و صبر و تحملی خداوند به ما داد تا شکرگذار باشیم.

وی در ادامه با قرائت نوشته‌ای از پیش آماده شده گفت: علی بیش از سی سال از عمر خود را در راه فرهنگ و هنر این کشور صرف کرد و تلاش کرد تا فرهنگ و هنر به عنوان یک نیاز ضروری در سبد فرهنگی خانواده‌ها قرار بگیرد و به دلیل مسائل ناشی از فقر این سبد حذف نشود. شاهد مثال آن هم اجراهایی است که علی به صورت رایگان انجام می‌داد که مواردی از در همین حوزه هنری روی صحنه رفت. به همین دلیل علی همواره به بچه‌های جنوب شهر و مناطق محروم کشور توجه داشت، حتی در عسلویه حدود بیست سال پیش کتابخانه‌ای را دایر کرد که از معدود کتابخانه‌های آن شهر بود.

سلیمانی مانوس با آل علی بود/ نذر فرهنگی کتاب به یاد هنرمندی متعهد

وی ادامه داد: علی معتقد بود که فقر نباید مانع از رشد استعداد‌های بچه‌های مناطق محروم شود. به همین دلیل تصمیم داریم تا نذری فرهنگی را با تجهیز کتاب‌خانه‌هایی در مناطق محروم تهران با یاد علی سلیمانی ادا کنیم .از شما هم می‌خواهیم تا به یاد علی سلیمانی به این کتابخانه‌ها کالاهای فرهنگی خود را اهدا و نذر کنید تا هیچکس به دلیل فقر از رشد و بروز استعداد ناکام نماند. همچنین از وزارت ارشاد، حوزه هنری، معاونت سیما و تمامی مدیرانی که در این مراسم حضور دارند می‌خواهیم در تحقق این آرزوی علی سلیمانی که آرزوی همه ما است کمک کنند.

خوب بودن در شرایط سخت مهم است

در پایان، سبا سلیمانی هم با بیان خاطره‌ای از پدر و تشکر از همه حاضران در این مراسم تاکید کرد: سلیمانی معتقد بود که خوب بودن در شرایط سخت مهم است. جامعه امروز ما نیاز به آرامش و امید دارد، از همه خواهش می‌کنم به یاد علی سلیمانی همواره به خصوص در این روزهای سخت از امید حرف بزنیم و به هم امید بدهیم.
کد خبر: 98737
Share/Save/Bookmark