مستندهای زنانه دفاع مقدس؛ از «ننه قربون» تا «چریک پیر»
مستندهای زنانه دفاع مقدس؛ از «ننه قربون» تا «چریک پیر»
از «کربلایی زهرا»هایی که گردان ۱۱۰ نفره‌ پخت نان برای رزمندگان را اداره کردند تا «ننه قربون»هایی که ۸ سال لباس شسته‌شده رزمندگان را روی بام بردند و در آفتاب پهن کردند؛ همگی نقش کلیدی زنان در دفاع مقدس داشتند.
 
تاريخ : چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۱
به گزارش هنرنیوز ، در هشت سال دفاع مقدس آن چه که پیش چشم است و بیشتر در مورد آن صحبت می‌شود شهدای گران‌قدر آن هستند؛ انسان‌های عزیزی که از جان و خانواده و حال گذشتند تا حق زندگی خوب برای دیگر هم‌وطنانشان محفوظ بماند. طرف دیگر سکه‌ این فداکاری‌ها اما دیگرانی هستند که گرچه مایه‌ فخر و مباهاتند ولی کمتر از آن‌ها شنیده و دیده‌ایم و همین سبب شده تا عظمت کارشان مخفی بماند.

دیگرانی که پشت جبهه بودند و به جبهه انرژی و نیرو صادر می‌کردند. همسران و مادران و دخترانی که با دلی گریان اما لبخند بر لب، قدرتمندانه مردان خود را بدرقه می‌کردند تا مبادا در هنگام شلیک گلوله لحظه‌ای دست و دلشان بلرزد، و بار زندگی‌ را تنهایی به دوش کشیدند تا مردانشان بار کشور و اسلام را مصمم‌تر به دوش بکشند. زنانی که نه تنها بر فراق صبوری ورزیدند بلکه فعالانه به صحنه آمدند و عشق و امید را به رگ‌های جبهه تزریق ‌کردند. از «کربلایی زهرا»هایی که گردان ۱۱۰ نفره‌ پخت نان برای رزمندگان را هشت سال اداره کردند؛ «ننه قربون»هایی که ۸ سال روی پشت‌بام ایستاده و لباس شسته‌شده رزمندگان را بالا کشیده و در آفتاب پهن کردند، تا پرستارانی که مرهم مهربانی بر زخم رزمندگان می‌بستند، همه و همه در این جهاد مقدس شریک بودند.

و چه چیز زیباتر و شوق‌انگیزتر از این هنرمندان صحنه‌ی زنده‌ زندگی که دوربین آن‌ها را به تصویر بکشد و مگر رسالت دوربین چیزی جز ضبط هنر است؟ دوربین می‌تواند همان تأثیراتى را که جنگ ‌توانست در نسل معاصر خود به وجود آورد، با بازآفرینى آن حادثه در مخاطب امروزی خود ایجاد کند و براى آن تابلوى پرشکوه و پر از ریزه‌کارى و ظرافت و زیبایى آیینه شود.

تاکنون قاب‌هایی چند از این قله‌های عشق و ایثار بر پرده سینما و تلویزیون نقش بسته و هم‌چنان چشمان جامعه چشم انتظار دیدن این تصاویر بدیع و حیرت‌آور است.

در ادامه به معرفی چند اثر مستند و داستانی با موضوع «پشتیبانان جبهه در هشت سال دفاع مقدس» می‌پردازیم.

«ننه قربون»، بانی شست‌وشوی لباس‌های رزمندگان

در ماه‌های ابتدایی جنگ آتش‌سوزی به شکل هفتگی در سه‌راه اهواز- خرمشهر به پا شده و مردم را نگران کرده بود. با مراجعه نیروهای انقلابی، مشخص می‌شود این اقدام توسط بچه‌های سپاه به‌قصد سوزاندن لباس‌های پاره، خونی، یا مستعمل رزمندگان به پا می‌شود.

با دیدن این وضعیت تعدادی از خانم‌های اهوازی به این رفتار اعتراض کرده و خواستار تحویل این لباس‌ها می‌شوند تا آن‌ها را شستشو داده، وصله، رفو و رنگ کرده و بازسازی نمایند. با ادامه یافتن این کار، از سراسر ایران، از تبریز تا اصفهان از مشهد تا تهران از زاهدان تا سمنان، اندک‌اندک جمع مستان جمع می شود.

بیش از ۲ هزار نفر از بانوان این مرزوبوم در هشت سال جنگ تحمیلی در اهواز از جان و مال و زندگی خود گذشتند و به شست و شوی لباس‌های رزمندگان بپردازند.

فیلم مستند «ننه قربون» به کارگردانی «یاسر عرب» و تهیه‌کنندگی سلیم غفوری در ۴۵ دقیقه به منظور نمایش جانفشانی های این بانوان قهرمان ساخته شده است. راویان فیلم، بانوانی هستند که بی هیچ نام و یاد و تشکری، هشت سال شبانه‌روزی لباس‌های رزمندگان را می دوختند و می شستند.

«بانو»، روایتگر مجاهدت‌های متفاوت یک مادر شهید

مستند سینمایی «بانو» روایتگر زندگی پرفراز و نشیب عصمت احمدیان، مادر شهیدان ابراهیم و اسماعیل فرجوانی است.

عصمت احمدیان، سوژه مستند بانو در این روایت جذاب ما را با خود به سال های ابتدایی جنگ تحمیلی و قعالیت هایی که به همراه مادران اهوازی که در پشت جبهه داشته می برد.

این مادر شهید پس از جنگ به صورت جدی وارد فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی می‌شود، به طوری که او امروز یکی از بانوان تأثیرگذار و الگو در اهواز است.

«پیش‌مرگان»؛ مجاهدت های زنان نهاوندی برای جلوگیری از یک توطئه

مستند «پیش مرگان» روایتی از مجاهدت زنان نهاوندی در دوران دفاع مقدس است، زنانی که در آن روزها با توجه به اقدامات منافقان برای ضربه زدن به رزمندگان در جنگ و مسموم کردن کمک های مردمی، تلاش می کنند تا به جلوگیری از اقدامات خرابکارانه آن ها بپردازند.

مستند «پیش مرگان» به کارگردانی مجتبی حصاری و به تهیه‌کنندگی امیر مهریزادن از تولیدات مدرسه مستند عمار است.

«ننه سکینه»، شیرزن یک معلول

مستند ننه سکینه روایتگر زندگی زندگی بانو سکینه جمشیدی است، که در دوران دفاع مقدس با وجود معلولیت همسرش، فرزندان خود را برای حضور در جبهه اعزام کرد و هر روز قبل از نماز صبح تا پاسی از شب برای رزمندگان حاضر در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل نان می‌پخته است.

این مستند به کارگردانی مریم السادات مؤمن‌زاده در دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب تهیه شده است.

«چریک پیر»، زنی دلاور

خاصیت جنگ این است که از مرد و زن چریک می‌سازد ولی در حوزه‌های مختلف، خانم زهرا اسدی از فعالان پشتیبانی جنگ در زمان دفاع مقدس در روستای خانوک کرمان بوده است که جنگ او را به یک چریک پیر تبدیل کرده است.

«خیرالنساء»، پشتیبانی از جبهه

مستند «خیرالنساء» درباره بانوی ۹۲ ساله از روستای صد خرو سبزوار است که منزلش را در زمان جنگ پایگاه مردمی پشتیبانی جبهه قرار داده بود. او مدیر بزرگ‌ترین پایگاه پشتیبانی جنگ در شهرستان سبزوار بوده‌است.

این مستند روایتی از فعالیت‌های خیرالنساء در زمان دفاع مقدس است که به کارگردانی علیرضا باغشنی و تهیه کنندگی حامد بامروت نژاد در مدرسه سینمایی عمار تولید شده است.


«مادر جبهه‌ها»، اولین زن در آزادی خرمشهر

مستند «مادر جبهه‌ها» روایت زندگی نخستین زنی است که پس از آزادسازی خرمشهر، وارد خاک این شهر شد.

مرحومه زهرا محمودی به روزهای آغازین جنگ و اشتیاق خود برای رفتن به خط مقدم جبهه اشاره می‌کند و این‌که در آن زمان به مجلسی رفت و درخواست خود را برای رفتن به خط مقدم جبهه اعلام کرد. ایشان می‌گوید: بار اول به اهواز رفتم، فرمانده سپاه علت آمدن به جبهه را پرسید و من هم در جواب گفتم که آمده‌ام با رزمنده‌ها صحبت کنم، کمک کنم و به آنها روحیه بدهم.

برای تماشای این اثر و دیگر آثار مستند و سینمایی با موضوع دفاع مقدس باید به تارنمای عماریار به نشانی Ammaryar.ir مراجعه کرد.
کد خبر: 98782
Share/Save/Bookmark