آمار کتاب‌های منتشرشده در اردیبهشت‌
آمار کتاب‌های منتشرشده در اردیبهشت‌
خانه‌ کتاب و ادبیات ایران آمار کتاب‌های منتشرشده در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ را اعلام کرد.
 
تاريخ : يکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۳۱
به ‌گزارش هنرنیوز ، آمار موضوعی کتاب‌های ثبت‌شده در بانک اطلاعاتی خانه‌ کتاب و ادبیات ایران در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که در این ماه در مجموع ۱۰هزار و ۱۷۶ عنوان کتاب از سوی هزار و ۴۰۵ ناشر منتشر شده است.

از مجموع آثار منتشرشده در این ماه ۷هزار و ۲۲۳ عنوان کتاب تالیف و ۲هزار و ۹۵۳ عنوان کتاب ترجمه در پیشخان کتابفروشی‌ها قرار گرفت. بیشترین آثار تالیفی در موضوعات کمک درسی، ادبیات، علوم اجتماعی، کودک و نوجوان و دین بوده و بیشترین آثار ترجمه‌ای به موضوعات کودک و نوجوان، ادبیات، علوم عملی، فلسفه و روان‌شناسی و علوم اجتماعی اختصاص پیدا کرده است.

در دومین ماه بهار ۱۴۰۲ بیشترین کتاب‌ها با موضوعات ادبیات، کمک درسی، کودک و نوجوان و علوم اجتماعی منتشر شده‌اند و موضوعات ادبیات، علوم اجتماعی، علوم عملی، کودک و نوجوان و کمک درسی در فهرست بیشترین کتاب‌های چاپ اول قرار گرفتند و بیشترین کتاب‌های چاپ مجدد به موضوعات کمک درسی، ادبیات، کودک و نوجوان، علوم اجتماعی و فلسفه و روان‌شناسی تعلق گرفت.

از مجموع کل کتاب‌‎های منتشرشده در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ در مجموع ۶هزار و ۴۷۸ عنوان چاپ اول و مابقی چاپ مجدد بودند. ناشران استان تهران ۶۴درصد از آثار چاپ اول و ناشران استان قم ۱۰درصد آثار چاپ اول را از آن خود کردند و مابقی کتاب‌ها از سوی ناشران سایر استان‌ها راهی بازار نشر شدند.

همچنین از مجموع کتاب‌های منتشرشده در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ در مجموع ۷هزار و ۷۸ عنوان کتاب در استان تهران و مابقی در سایر استان‌ها منتشر شده و پیش‌ روی خوانندگان قرار گرفته است.

شمارگان کل کتاب‌های منتشرشده در این ماه به ۸ میلیون و ۷۳۲ هزار و ۶۲۵ نسخه و میانگین شمارگان به ۸۵۸ نسخه رسیده است. بیشترین شمارگان کل کتاب‌ها به موضوعات کودک و نوجوان، کمک‌درسی، ادبیات، علوم اجتماعی و دین تعلق گرفته است و موضوعات کودک و نوجوان، کمک درسی، علوم طبیعی و ریاضیات، تاریخ و جغرافیا و دین به ترتیب بیشترین میانگین شمارگان کتاب‌ها را در این ماه به نام خود ثبت کرده‌اند.

از نکات قابل توجه در گزارش کتاب‌های منتشر شده در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ اختصاص بیشترین شمارگان کل کتاب‌ها به موضوعات کودک و نوجوان است که سهم این کتاب‌ها از کل شمارگان منتشرشده ۱میلیون و ۹۳۱ هزار و ۶۸۵ عنوان بوده است.

به نقل از روابط‌عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران،همچنین انتشارات اعلایی، محراب قلم، معجزه علم، شرکت انتشارات فنی ایران، آموزشی تالیفی ارشدان، آذرآبادی، پیام عدالت، ریگا، فراهنر و کاگو به عنوان ۱۰ ناشر پُرکار کودک و نوجوان در اردیبهشت‌ماه سال جاری بر اساس بیشترین تعداد چاپ اول شناخته شدند.
کد خبر: 99160
Share/Save/Bookmark