حمایت مردمی مانع از تخریب تپه باستانی بی بی دن توسط معدنکاران شد
حمایت مردمی مانع از تخریب تپه باستانی بی بی دن توسط معدنکاران شد
گروه های مختلف مردمی با حضور در تپه باستانی بی بی دن و تشکیل زنجیره انسانی در کنار این تپه تاریخی حمایت خود را از این اثر ارزشمند تاریخی اعلام کردند.
 
تاريخ : يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۹
به گزارش هنرنیوز؛چندی است در ادامه اقدامهای برخی از سدسازان و راهسازان که تاکنون به تخریب آثار ارزشمند تاریخی منجر شده ، معدن کاران نیز به صف تخریب کنندگان میراث فرهنگی پیوسته اند بطوریکه در ادامه تجاوز و دست اندازی معدن کاران در ماههای اخیر به حریم اثر تاریخی منحصر بفرد " دژ اسپهبد خورشید" این بار خبرها حاکی از دست درازی معدنکاران به " تپه بی بی دن" است .

به دنبال انعکاس اخبار تعرض به تپه بی بی دن و موضع گیری بجای رسانه های خبری ،موج حمایت های مردمی از بی بی دن به راه افتاد و طی برنامه ای باحضور گروه های مختلف مردمی زنجیره انسانی در کنار این تپه تاریخی تشکیل شد وگروههای مختلف ورزشی از جمله اعضای گروه دوچرخه سواری ، پاراگلایدر ، گروههای دانشجویی، اعضای شرکت ها و انجمن های مردم نهاد ،دوستداران میراث فرهنگی ، دوستداران و حافظان محیط زیست ، شعرا ، هنرمندان ،اعضای انجمن رفتگران طبیعت سیرجان ، مردم روستاهای هم جوار و...با صدوربیانیه ای پیام خود را در حمایت از باقی ماندن این اثر باستانی به مسئولان شهرستان و استان رساندند.

مجید زند بخشدار گلستان سیرجان با اشاره به اینکه از سال ۸۹گروهی به دنبال گرفتن مجوز معدنکاری در این منطقه بودند تصریح کرد :با بازدید بازرسان میراث فرهنگی کشور و اقدامات گروه های و انجمن های مردم نهاد کار معدنکاران متوقف شد .

عرفانی رئیس اداره میراث فرهنگی سیرجان نیز با اشاره به مخالفت های اداره میراث فرهنگی سیرجان و استان کرمان در زمینه فعالیت های معدنکاری در این منطقه تصریح کرد : هم اکنون اقدامات و مراحل قانونی تکمیل پرونده تپه باستانی بی بی دن برای ثبت در آثار ملی انجام شده است .

وی افزود: چند ماه قبل از بازرسی کارشناسان سازمان میراث فرهنگی کشور بازرسی برای بازدید از منطقه به سیرجان آمد که توانستیم با ارایه اسناد ، مدارک، عکس ها و شهادت مردم وی رامتقاعد کنیم که محل یاد شده یک تپه باستانی است و منتظر نظر قطعی از تهران هستیم تا شماره ثبت ملی آن را به ما اعلام کنند .

عرفانی اظهار داشت : هر چند هنوز کاوشی در این محوطه انجام نشده ولی براساس آثار و سفالهایی که در منطقه یافته شده می توان این تپه را هم دوره با قلعه سنگ دانست که البته صحت آن منوط به انجام کاوش های باستان شناسی است .

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،مهدی حسینی نژاد معاون امور معادن سازمان صنعت ،معدن وتجارت استان کرمان نیز در این باره گفت : در صورتی که میراث فرهنگی مختصات محوطه را اعلام کرده باشد معاونت معدنی سازمان صنعت و معدن و تجارت استان کرمان هرگز مجوز معدن صادر نخواهد کرد .

وی افزود :اگر مجوزی صادر شده قطعا در زمانی بوده که مختصاتی از میراث فرهنگی به سازمان صنعت و معدن ارسال نشده زیرا که برای دریافت مجوز باید از سازمان میراث فرهنگی ،‌محیط زیست و منابع طبیعی استعلام هایی را داشته باشیم .

حسینی نژاد تأکید کرد :حال نیز در صورتی که سازمان میراث فرهنگی مختصات را ارائه دهد به سرمایه گذا ر اعلام می شود که این محدوده جزو میراث فرهنگی است و اجازه فعالیت در آن را ندارد .

"بی بی دن" تپه‌ای است سنگی و به غایت زیبا و دیدنی. صخره‌ای باستانی با پیشنیه‌ای تاریخی در نزدیکی روستای "دارستان" که از دیرباز یکی از مقصد‌‌‌‌های گردشگری شهرستان سیرجان بوده است.

گفتنی است ،بر اساس بند ج ماده ۱۱۴ قانون برنامه ۵ ساله چهارم تمامی وزارتخانه‌ها، سازمانها و موسسات دولتی موظفند؛ قبل از اجرای طرح‌های عمرانی گسترده و درمرحله امکان‌سنجی و مکان‌یابی نسبت به انجام مطالعات فرهنگی- تاریخی میراث فرهنگی در آن خصوص اقدام کنند و در طراحی و مکان‌یابی طرح‌های یادشده نتایج مطالعات را رعایت کنند.
کد خبر: 91366
Share/Save/Bookmark