تلویزیون در سالروز ارتحال امام خمینی(ره) چه برنامه‌هایی پخش می‌کند؟
تلویزیون در سالروز ارتحال امام خمینی(ره) چه برنامه‌هایی پخش می‌کند؟
برنامه‌های «سخنرانی مذهبی»، «دست کی بالا»، مستند های «اعتراض سرخ»، «امام ما»، « انقلاب خمینی»، «به جرم خمینی‌ست»، «قیام برای خدا»، «روایت رهبری»، «قاب ناب»، «آرام جان جهان» و «پدر، پسر، گلوله» و سخنرانی استاد رحیم پورازغدی به مناسبت ارتحال امام خمینی (ره) و قیام ۱۵ خرداد از تلویزیون پخش خواهند شد.
 
تاريخ : شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۴۰
به گزارش هنرنیوز و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، در «سخنرانی مذهبی» به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و قیام ۱۵ خرداد، حجت اسلام دکتر ناصر رفیعی و احمد مروی، درخصوص موضوعاتی همچون «رمز محبوبیت امام خمینی(ره) در دل‌ها» و «پانزده خرداد، پیوند مردم با دین و روحانیت» صحبت می‌کنند. این برنامه کاری از گروه معارف اسلامی شبکه دو سیماست که در روزهای ۱۴ و ۱۵ خرداد ساعت شش و ۱۵ دقیقه صبح به مدت تقریبی ۳۰ دقیقه مهمان خانه مخاطبان می‌شود.

هیأت باران «دست کی بالا» ویژه برنامه‌ای را با موضوع «گوش کردن به حرف بزرگترها» به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و قیام پانزده خرداد تهیه و تدارک دیده که در این برنامه دو فرزند دختر شهید مدافع حرم شهید محمدجلال ملک محمدی از شهر کرمان، مهمان برنامه هستند. این برنامه یکشنبه ۱۴ خرداد ساعت ۱۵ و ۱۵ دقیقه پخش شده و روز بعد در همان ساعت بازپخش می‌شود.

مستند «اعتراض سرخ» به بررسی یکی از اولین قیام‌های صورت گرفته در سال ۱۳۴۲ پس از دستگیری امام خمینی(ره) می‌پردازد که با اشاره به حرکت انقلابی مردم روستای پیشوای ورامین و شهادت جمعی از مردم انقلابی آن منطقه، به اعتراض یکپارچه مردم شهرهای قم، تهران، شیراز و ... در پی دستگیری امام خمینی(ره) پرداخته می‌شود. این مستند به تهیه‌کنندگی علی تاجیک و کارگردانی و نویسندگی مرجان یگانه‌پرست، شنبه ۱۳ خرداد ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه به مدت ۳۰ دقیقه از شبکه دو سیما پخش خواهد شد و بازپخش آن روز بعد ساعت ۲:۱۰ بامداد است.

مستند «امام ما» داستان نامه‌ای مختصر از زندگی امام خمینی(ره) پیرامون ویژگی‌های شخصیتی، علمی، فقهی و اجتماعی ایشان است که تصاویر آرشیوی دوران مبارزات انقلابی ایشان و سخنرانی معروفشان درباره قیام ۱۵ خرداد را به نمایش می‌گذارد. این برنامه با مشارکت سازمان اوج و تهیه‌کنندگی احمد شفیعی و نویسندگی و تدوین سیداحمد میرمحمدی، شنبه ۱۳ خرداد ساعت ۱۸ و ۴۵ دقیقه پخش شده و بازپخش آن دوشنبه ۱۵ خرداد ساعت ۳ و ۳۰ دقیقه بامداد است.

مستند «انقلاب خمینی» از دیگر مستندهایی است که به نقش امام خمینی(ره) از آغاز انقلاب تا زمان ارتحالشان می‌پردازد. این برنامه، شنبه ۱۳ فروردین ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه پخش شده و یکشنبه ۱۴ خرداد ساعت ۳ و ۳۰ دقیقه بامداد بازپخش می‌شود.

مستند «به جرم خمینی‌ست» را شاید بتوان بابی تازه از پرونده‌ای دانست که به تازگی افشا شده است. این مستند روایتی است از اعدام دوستداران امام خمینی(ره) در افغانستان و فهرست پنج هزار نفره‌ای از این افراد که جدیداً کشف شده است. «به جرم خمینی‌ست» به تهیه‌کنندگی شهرام ناصری و کارگردانی محسن اردستانی، یکشنبه ۱۴ خرداد ساعت ۱۹ از شبکه دو پخش می‌شود و بازپخش آن روز بعد ساعت ۲ و ۱۰ دقیقه بامداد است.

«سخنرانی استاد رحیم پورازغدی» نیز از دیگر تدارکات شبکه دو به مناسبت ایام ۱۴ و ۱۵ خرداد است که در روزهای ۱۴ و ۱۵ ساعت ۱۷ و ۱۰ دقیقه روانه آنتن می‌شود.

مستند «قیام برای خدا» روایتی از تاریخی‌ترین سند مبارزاتی امام خمینی(ره) است. این برنامه دوشنبه ۱۵ خرداد ساعت ۱۸ و ۵۰ پخش می‌شود و روز بعد ساعت ۲ و ۱۰ دقیقه بامداد بازپخش خواهد شد.

مستند «روایت رهبری» با استفاده از تصاویر آرشیوی بکر و دیده نشده، ماجرای انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را به عنوان رهبر انقلاب روایت می‌کند. کارگردانی این اثر را مهدی نقویان عهده‌دار است که دوشنبه ۱۵ خرداد ساعت ۲۲ به مدت ۹۰ دقیقه پخش می‌شود.

مستند «۱۱۶ روز در نوفل لوشاتو» به تهیه‌کنندگی و نویسندگی عبدالحمید ارجمند پیرامون هجرت حضرت امام خمینی(ره) به فرانسه، در سه قسمت از یکشنبه ۱۴ خرداد تا سه‌شنبه ۱۶ خرداد ساعت ۱۱ و ۲۰ دقیقه پخش می‌شود.

در مستند «قاب ناب» فیلم‌های آرشیوی دیده نشده از لحظات و رویدادهای تاریخی زمان ارتحال امام خمینی(ره) و قیام ۱۵ خرداد به نمایش درمی‌آید. این برنامه به تهیه‌کنندگی سیدهاشم موسوی و نویسندگی و اجرای امین فرج‌اللهی، ۱۳ و ۱۴ خرداد حوالی ساعت ۲۲ روانه آنتن می‌رود و بازپخش آن روز بعد ساعت ۱۲ و ۲۰ دقیقه است.

مستند «آرام جان جهان» به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) درخصوص مردمی است که در کشورهای مختلف دنیا تحت تأثیر رهبری امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی، تغییر کرده‌ و مسلمان شده‌اند. این برنامه به تهیه‌کنندگی، کارگردانی و نویسندگی شیدا نیکوروین، یکشنبه ۱۴ خرداد ساعت ۱۳ و ۱۵ روانه آنتن خواهد شد.

مستند «پدر، پسر، گلوله» روایت یک سرباز در دوران انقلاب است که دستور شلیک به مردم را نداده و از حوادث انقلاب، قیام ۱۵ خرداد، دستگیری امام خمینی(ره) و نحوه شهادت پسرش می‌گوید. این مستند کاری از گروه اوج است که ۱۵ خرداد ساعت ۱۳ و ۱۵ دقیقه روانه آنتن می‌شود.

همچنین برنامه «صبحانه ایرانی» نیز به صورت ویژه با دعوت از مهمانان و بخش‌های مرتبط با این دو مناسبت، شنبه ۱۳ خرداد ساعت ۷ صبح روانه آنتن خواهد رفت.
کد خبر: 99152
Share/Save/Bookmark