چند تله تئاتر به جشنواره فجر می‌رسند؟
چند تله تئاتر به جشنواره فجر می‌رسند؟
دست‌اندکاران جشنواره تئاتر فجر در حالی بر کیفیت حرفه‌ای تله تئاترها و گزارش‌های صحنه‌ای متقاضی سی‌ونهمین دوره این رویداد تاکید دارند که به نظر می‌رسد بخش قابل توجهی از تله‌تئاترهای یک دهه قبل حائز شرایط کافی نباشند.
 
تاريخ : چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۴۲
به گزارش هنرنیوز ، اوایل آبان‌ماه بود که حسین مسافر آستانه - دبیر سی‌ونهمین دوره جشنواره تئاتر فجر - فراخوان بخش تله تئاتر و گزارش صحنه‌ای این دوره از جشنواره را اعلام کرد؛ فراخوانی که کاملا تحت تاثیر شیوع کرونا و تعطیلی سالن‌های تئاتر شکل گرفت اما آنقدر دیر منتشر شد که فرصت کافی برای آماده‌سازی گروه‌ها چندان فراهم نشده است.

در این فراخوان اشاره شده بود، با توجه به اینکه آخرین دوره برگزاری مسابقه تله‌تئاتر در بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر یعنی سال ۱۳۸۸ بوده، آثاری که در بازه زمانی اسفند ۱۳۸۸ تا آذر ۱۳۹۹ تولید و پخش شده باشند می‌توانند متقاضی حضور در این بخش باشند.

همچنین در فراخوان نگاه ویژه‌ای به گزارش صحنه‌ای (ضبط حرفه‌ای آثار اجراشده در تالارهای نمایشی) مورد اشاره قرار گرفته و شاید برهمین اساس بود که مدتی قبل اداره کل هنرهای نمایشی اطلاعیه‌ای را صادر کرد، مبنی براینکه آن دسته از گروه‌های نمایشی که برای اجرا در اسفند یا قبل یا سال ۱۳۹۹ آماده به صحنه بردن نمایش خود بودند، می‌توانند با دریافت کمک هزینه‌ای تا سقف ۳۰ میلیون تومان برای ضبط حرفه‌ای اجرای خود در یکی از سالن‌های تئاتری و پخش ان در فضای مجازی اقدام کنند.

این اطلاعیه آن طور که باید مورد استقبال تئاتری‌ها بویژه چهره‌های این عرصه قرار نگرفت چرا که یا سقف کمک هزینه را برای انجام کار کافی نمی‌دانستند یا از کپی شدن نمایش خود در فضای مجازی که امکان اجرای مجدد آن را از بین می‌برد نگران بودند یا اینکه اساسا معتقدند تئاتر مجازی برای گروه‌هایی مناسب است که پیش‌تر اجرای صحنه‌ای داشته باشند.

به این ترتیب هنوز آمار دقیقی در دست نیست که چه گروه‌هایی برای گزارش صحنه‌ای متقاضی شده و از آنجا که فرصت زیادی تا پایان آذر باقی نمانده و چند سالی است که تولید تله تئاتر در تلویزیون از رونق افتاده، چند تله تئاتر خواهان شرکت در جشنواره فجر هستند. همچنین اگر امکانی برای قرارگیری فیلم تئاترهای قدیمی در این فراخوان باشد، باید این را هم لحاظ کرد که بسیاری از این آثار قدیمی به دلیل حرفه‌ای نبودن شرایط فیلمبرداری، کیفیت مناسبی برای نمایش ندارند.

با این حال دبیرخانه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر اعلام کرده است، ضمن تاکید بر اینکه تا ۳۰ آذر پذیرای آثار متقاضی در بخش تله تئاتر و گزارش صحنه‌ای است، تاکید دارد، تله تئاتر یا تئاترهای تلویزیونی و گزارش‌های صحنه‌ای که ضبط حرفه ای آثار اجرا شده در تالارهای نمایشی را در برمی‌گیرد، با هدف ارتباط گسترده‌تر با مخاطبان و ایجاد ظرفیت‌های اقتصادی جدید برای آثار نمایشی از طریق عرضه در فضای مجازی و شبکه‌های تلویزیونی در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر لحاظ شده است.

ضبط حرفه‌ای، رعایت قواعد فنی و استانداردهای کیفی و همچنین برخورداری از نگاه خلاقانه و نو از مهم‌ترین معیارهای ارزیابی در این بخش عنوان شده است. به منظور حمایت از قالب‌های جدید اجرای آثار نمایشی و اقدامات تاثیرگذار برای حفظ پویایی و حیات تئاتر در روزهای همه‌گیری کرونا جشنواره سی و نهم بنا دارد از موسسات و سامانه‌های فعال در ضبط و تدوین آثار تهیه شده از اجراهای نمایشی تقدیر کند و جوایزی نیز در زمینه‌های بهترین کارگردان هنری، کارگردان تلویزیونی(فنی)، نمایشنامه نویس، بازیگر زن، بازیگر مرد، طراح صحنه و لباس، موسیقی، تهیه کننده (اثر برگزیده) به آثار منتخب اختصاص خواهد داد و امکان افزایش عناوین جوایز نیز بنا بر تصمیم هیات داوران برای این بخش محتمل است.

همچنین با بازگشت بخش تله تئاتر بعد از ۱۰ سال به جشنواره تئاتر فجر در دوره سی و نهم اهمیت توجه به شیوه‌های مختلف عرضه آثار نمایشی و ضرورت تاکید بر گسترش دایره مخاطبان تئاتر بازتعریف و مورد تاکید قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه بهمن ماه ۹۹ برگزار می‌شود.
کد خبر: 98234
Share/Save/Bookmark