شاعران و نویسندگان در خط اصلی پیروزی انقلاب اسلامی / افتتاح سامانه جامع نقد و تحلیل آثار ادبی با نام «اثرخانه»
مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری مطرح کرد؛
شاعران و نویسندگان در خط اصلی پیروزی انقلاب اسلامی / افتتاح سامانه جامع نقد و تحلیل آثار ادبی با نام «اثرخانه»
محمدرضا شرفی خبوشان از مشارکت حداکثری شاعران و نویسندگان انقلابی در برنامه های دهه فجر مرکزآفرینش های ادبی حوزه هنری خبر داد.
 
تاريخ : دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۹
به گزارش هنرنیوز ، نشست خبری محمدرضا شرفی خبوشان مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری به مناسبت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ،امروز دهم بهمن در تالار سلمان هراتی حوزه هنری برگزار شد.

مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری تصریح کرد: در برنامه هایی که در چهل و چهارمین سالگرد انقلاب اسلامی تدارک دیده شده، نگاه ویژه به حضور جدی ادبیات در انقلاب اسلامی وجود داشته است. بخش مهمی از پیام های انقلاب به دوش شاعران و نویسندگان متعهد و انقلابی بوده است.

وی با بیان اینکه حضور جدی شاعران و نویسندگان را در قیام انقلاب از سال 1342 شاهد بودیم، افزود: قطعا شاعران و نویسندگان در خط اصلی پیروزی انقلاب اسلامی و مناسبت ها هستند.

شرفی خبوشان با اشاره به برنامه های تدارک دیده شده به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی بیان کرد: یک سری برنامه های تدارک دیده شده مناسبتی هستند ، برخی از برنامه ها نیز به مناسبت پیروزی انقلاب کلید می خورند و در طول سال نیز ادامه می یابند. برنامه هایی که در مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری تدارک دیده شده از جنس هر دوی این برنامه ها است. ما برنامه های تبیینی و ترویجی در طول سال داریم که بعد از آغاز در طول سال نیز ادامه دارند.

مدیر مرکزآفرینش های ادبی حوزه هنری از افتتاحیه سامانه جامع نقد و تحلیل آثار ادبی با نام «اثرخانه» در ایام دهه فجر خبر داد و گفت: این سامانه برای افرادی است که می خواهند شاعری و نویسندگی را تجربه کنند. این سامانه در فضای مجازی از آثار علاقه مندان داستان و شعر استقبال می کند و توسط جمعی از منتقدان، اساتید و پیشکسوتان کار خود را ادامه می دهد و پذیرای آثار علاقه مندان است.

وی با بیان اینکه سامانه اثرخانه همچون «مدرسه همگانی شعر و داستان» که در 17 بهمن در تماشاخانه ماه حوزه هنری افتتاح می شود افزود: این سامانه در نوع خود ، کار جدیدی است و تمامی علاقه مندان از سراسر کشور نیز می توانند آثار خود را در این سامانه بارگزاری کنند و شاهد نقد و بررسی آثار خود باشند.

به گفته خبوشان ، سامانه اثرخانه به نوعی عدالت آموزشی در حوزه شعر و داستان محسوب می شود.

مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری خاطرنشان کرد: ما پیش بینی می کنیم در همان سال اول 2000 نفر عضو این سامانه شوند. این درحالی است که 20 نفر از اساتید آثار علاقه مندان را در این سامانه نقد می کنند و به آنها خدمات آموزشی ارایه می دهند.

وی با بیان اینکه دومین برنامه پایدار ما در چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آغاز رویش 44 رمان است، عنوان کرد: این طرح تحت عنوان «باغ رمان ایرانی» ، حرکتی در جهت نوشته شدن 44 رمان با موضوعات مرتبط با انقلاب اسلامی توسط رمان اولی های سراسر کشور است. در این طرح 44 نفر از استان ها شناسایی می شوند و در یک دوره هفت هشت ماهه زیر نظر اساتید نوشتن رمان را آغاز می کنند.

مدیر مرکزآفرینش های ادبی حوزه هنری با اشاره به برگزاری یک نمایشگاه سیار از دستاوردهای حوزه هنری عنوان کرد: فعالیت های مرکز آفرینش های ادبی در زمینه ترجمه آثار ادبی به زبان های مختلف را نیز خواهیم داشت. مخاطبان با آثار ادبی در حوزه انقلاب که توسط دفتر ترجمه حوزه هنری و مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری ترجمه و منتشر شده است، آشنا می شوند. 108 نفر از نویسندگان، شاعران و منتقدان درگیر برنامه های انقلابی در مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری هستند. این عزیزان در برنامه های تدارک دیده شده برای دهه فجر حضور دارند.

شرفی خبوشان با بیان اینکه مشارکت حداکثری شاعران و نویسندگان انقلابی را در برنامه های دهه فجر داریم، اظهار داشت: 108 نفر از نویسندگان و شاعران برای جامعه آماری چهار هزار نفری برنامه دارند. این برنامه ها در چهار استان برگزار می شود که شامل برنامه های پوششی، افتتاحیه، برنامه های تحلیل محور و عصر شعر است.

وی ، باغ رمان ایرانی را اتصال پیشکسوتان و جوانان در عرصه رمان های متعالی با محتوای ارزشمند ذکر کرد و افزود: باغ رمان ایرانی 19 بهمن در تماشاخانه ماه با حضور پیشکسوتان افتتاح می شود. در این مراسم از سید حسن حسینی پیشکسوتی که عمرش را صرف نوشتن رمان های انقلابی کرده است، تجلیل به عمل می آید.

مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه های پایدار ما برگزاری جشنواره داستان و شعر انقلاب اسلامی است که با عنوان جایزه مرحوم امیرحسین فردی برگزار می شود. سیزدهمین دوره جایزه امیرحسین فردی را در چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می کنیم. این جایزه 12 دوره برگزار شد که دو سال به خاطر کرونا وقفه افتاد و برگزار نشد.

شرفی خبوشان با اشاره به اینکه 500 میلیون تومان برای جایزه مرحوم امیرحسین فردی در نظر گرفته شده است، بیان کرد: 200 میلیون تومان برای رمان بزرگسال، 100 میلیون تومان برای رمان نوجوان، 100 میلیون تومان برای مجموعه داستان و 50 میلیون تومان هم به مجموعه شعر اختصاص داده شده است.
به گفته وی ، جایزه امیرحسین فردی یکی از مهمترین جوایز شعر و داستان در کشور است که توسط مرحوم امیرحسین فردی پایه گذاری شده است.

وی در پایان تصریح کرد: برنامه ای با محوریت بررسی تاثیر ادبیات عاشورایی و اسلامی تحت عنوان لاله هزار ساله با حضور صاحب نظران 12 بهمن در سالن صفارزاده حوزه هنری برگزار می شود. برنامه دیگری با عنوان تحلیل شعار و شعارنویسی ایام انقلاب با نام «لحن دیوارها» با رویکرد مقایسه ای شعارهای انقلاب ها و جنبش های مختلف 16 بهمن در حوزه هنری برگزار می شود. در زمینه تحلیل داستان های انقلاب برنامه ای با عنوان در کوچه های انقلاب 16 بهمن با حضور نویسندگان و اساتید برگزار خواهد شد.
کد خبر: 99036
Share/Save/Bookmark