منطقه رد پای حیوانات عظیم الجثه در فهرست آثار ملی به ثبت رسید
منطقه رد پای حیوانات عظیم الجثه در فهرست آثار ملی به ثبت رسید
۴۶ ردپای حیوانات عظیم الجثه در منطقه ای واقع در ۴۳ کیلومتری بیرجند متعلق به دوران سوم زمین شناسی با شماره ۳۱۱ در فهرست آثار طبیعی به ثبت رسید.
 
تاريخ : شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۴
به گزارش هنرنیوز؛مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احياء ميراث معنوي و طبيعي با اعلام این خبر گفت: رد پای حیوانات عظیم الجثه در درون طبقات سنگی ارتفاعات منطقه یاد شده به صورت حفره های بیضی شکل قابل مشاهده است که این ردپاها تداعی کننده عبور این جانوران بر روی لایه های نازکی از رسوبات آن دوران است.

فرهاد نظری افزود : بر اساس تحقیقات صورت گرفته واضح ترین ردپاها بر روی لایه سوم شناسایی شده است. با توجه به اینکه از نمایان شدن لایه موسوم زمان زیادی نمی گذرد از این رو جای پاها کاملا سالم و بدون فرسایش حفظ شده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی کشور این آثار نخستین بار در سال ۱۳۷۶ در بررسی های باستان شناسی و سپس در سال ۱۳۷۷ توسط اساتید زمین شناسی از دانشگاههای برجند و مشهد، سازمان زمین شناسی کشور و دانشمندان آمریکایی و کانادایی مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس مطالعات جامع صورت گرفته در سال ۲۰۰۰ میلادی این رد پاها به پری سوداکتیل ها که از پستانداران بزرگ دوره آئوسن (۳۰ تا ۵۰ میلیون سال قبل) بوده نسبت داده اند.

بنا به گزارش پرونده ثبت تعداد رد پاهای شناسایی شده ۴۶ عدد است که رد پای شماره ۳۵ در ابعاد ۴۰ در ۳۰ سانتیمتر بزرگترین و شماره ۲۴ با طول ۲۵ در ۶ سانتیمترکوچکترین ردپا در ناحیه مورد مطالعه بوده است.

با توجه به شواهد و ارتباط نزدیک ردپاهای موجود از منطقه با رد پای پستانداران مشابه در اواخر دوره پالئوسن تا اواخر ائوسن در نقاط مختلف دنیا می توان این آثار را به راسته علفخواران منقرض شده به نامهای پانتودونتها و دتیوسراتاها نسبت داد./
کد خبر: 91342
Share/Save/Bookmark