ورود مستضعفان و اقشار کم درآمد به سینما ممنوع شد!
با تصمیم شورای صنفی نمایش برای افزایش قیمت بلیت؛
ورود مستضعفان و اقشار کم درآمد به سینما ممنوع شد!
 
تاريخ : سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۴
با تصمیم شورای صنفی نمایش برای افزایش قیمت بلیت سینماها در سال آینده، در عمل اقشار کم‌درآمد از سالن‌های سینما محروم خواهند شد و سینما رفتن به یک تفریح فرهنگی مختص ‌اشراف و ثروتمندان تبدیل خواهد شد!

به گزارش هنرنیوز، پیش‌بینی می‌شود که مطابق قیمت‌گذاری بلیت سینما برای سال ۱۴۰۰ که برای تایید رئیس سازمان سینمایی به وزارت ارشاد ارسال شده است، قیمت هر بلیت ورود به سالن‌های سینما بسته به کیفیت آنها بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان خواهد شد. با این قیمت، خانواده‌ای پنج‌نفره برای تماشای یک فیلم در سینما باید حدود ۲۰۰ هزار تومان هزینه کنند. هزینه‌ای که قطعا برای بسیاری از خانواده‌ها به‌ویژه در دهک‌های پایین درآمدی، بسیار سنگین به‌نظر می‌رسد.
این افزایش قیمت، علاوه بر جنبه اقتصادی، تبعات فرهنگی هم خواهد داشت. مخاطب سینما همواره «عامه» مردم به لحاظ اقتصادی بوده‌اند؛ حتی در دهه ۶۰ و تا اوایل دهه ۷۰ سینما اصلی‌ترین تفریح اقشار فقیر جامعه بود. اما بالا رفتن هزینه سینما رفتن، موجب می‌شود که مخاطب سینما بیش از پیش «خاص» شود. با توجه به اینکه سلیقه و تقاضای مشتری تأثیر مستقیم بر کیفیت و محتوای آثار سینمایی دارد، وقتی مخاطب فیلم‌ها به اقشار متوسط و مرفه جامعه منحصر شود، مضامین و جهت‌گیری این فیلم‌ها نیز به سمت نیازهای این اقشار متمایل خواهد شد.
یکی از دلایل دور بودن بخش اعظم تولیدات سینمایی ایران با مسائل اصلی جامعه در دو دهه اخیر نیز، فاصله‌گیری انبوه مردم و اقشار مختلف از سالن‌های سینما بوده است. با گران‌تر شدن این فعالیت فرهنگی- تفریحی، شاهد دورتر شدن سینما از مردم خواهیم بود.

*کیهان
کد خبر: 98525
Share/Save/Bookmark