صنعت دارو در کشور نیازمند درمان است
در آئین افتتاحیه خط تولید جدید آمپول‌های تزریقی اسوه مطرح شد؛
صنعت دارو در کشور نیازمند درمان است
مراسم افتتاحیه خط تولید آمپول‌های تزریقی شرکت اسوه با حضور مهدی بخشایش، مدیرعامل این شرکت، پرویزی معاون دارو وزارت بهداشت، عبده‌زاده رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران ‌وجوهی از مسؤولان برگزار شد.
 
تاريخ : شنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۶
به گزارش هنرنیوز ، در ابتدای این مراسم،مهدی بخشایش، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت اسوه اظهار داشت: در سال ۹۹ به همت همکاران خط تولید آمپول‌های تزریقی را راه‌اندازی کرده و‌ اقدامات موثری در حوزه واکسن داشتیم. اما در سال ۱۴۰۰ دستاورد مهمی داشتیم که تولید حداکثری و ایجاد انبار جدید در شرکت، استفاده از فضای خالی تولید و اصلاح ساختار مالی و اداری شرکت بخشی از آن است.

وی با بیان اینکه در سال جاری وزارت بهداشت با توجه به مشکلات در تولید آمپول مجوزهایی به ما داد، افزود: با وجود تحریم‌ها، خط تولید کار می‌کرد که امسال شرایط را با جی ان‌ تی روز تطابق دادیم ‌و ۸۶۰ مترمربع از فضا را به این امر اختصاص دادیم؛ به طوری که برای راه‌اندازی خط تولید جدید، سه فاز معماری، مکانیک ‌،کانال کشی و برق و کنتور در دستورکار قرار گرفت و‌از اردیبهشت روند اجرایی آن کلید خورد.

بخشایش با اشاره به اینکه خط تولید بخش تزریق سخت‌تر از سایر بخش‌ها است، تصریح کرد: این بخش بعد از ۶ ماه تلاش همکاران ما راه‌اندازی شد که در این خط تولید دستگاه‌های به روز و مختلفی قرار داده شد؛ به طوری که ۷ دستگاه فیلتر و تانک ساخت و‌سیستم سی ای سی هوشمند، دو دستگاه تانک ساخت ۳۰۰ لیتری تعبیه شده است.

مدیرعامل شرکت دارویی اسوه با اشاره به اینکه بحث لوله کشی و کیفیت سنجی با شرایط خاصی ایجاد شد، گفت: نکته مهم در افتتاح خط تولیدآمپول‌های تزریقی شرکت اسوه این است که همه وسایل و نیروها داخلی است و‌هیچ شرکت خارجی حضور نداشته و‌حتی دستگاه‌هایی که‌وجود دارند، همه تولید داخل است و از این بابت، افتخار می‌کنیم که توانستیم چنین شرایطی فراهم‌کنیم. همچنین با افتتاح این خط تولید، برای ۳۰ تا ۵۰ نفر اشتغال‌ ایجاد و یک میلیون یورو صرفه جویی اقتصادی شد.
بخشایش با بیان اینکه برای ارتقای کیفیت اقدامات خوبی صورت گرفته است و همکاران در تخصیص ارز تلاش بسیاری کردند تا در پیشرفت صنعت فعالیت داشته باشیم، گفت: در سال آینده نکاتی باید مورد توجه قرارگیرد. یکی از امور، تغییر نرخ ارز است که اگر اتفاق بیفتد، مشکل نقدینگی و‌ زوایای مختلف باید پیش‌بینی شود تا صنعت مختل نشود.

وی با اشاره به اینکه اختصاص ارز نکته مهمی است، تصریح کرد: ۶ ماه اول سال ارز خوبی به ما اختصاص داده نشد. اما در نیمه دوم‌سال جاری ارز مناسبی دریافت کردیم و می‌توان به جرات گفت مشکلات را برطرف کردیم. با این وجود، سال آینده موضوع ارز زنگ خطری است که باید به آن توجه داشت.

بخشایش به لزوم نوسانی خطوط تولید در صنعت دارو اشاره کرد و افزود: باید فرایندی فراهم‌شود تا خطوط نوسازی ‌وبه روز شوند. قدیمی بودن دستگاه‌ها و تجهیزات در صنعت دارویی باید اصلاح شود. این موارد سرمایه‌گذاری است و هزینه‌کرد به شمار نمی‌رود.

مدیرعامل شرکت دارویی اسوه با بیان اینکه همکاری صنعت و‌دانشگاه هم توسط شرکت‌های داروسازی در حال رخ دادن است که امیدواریم این روند سرعت گیرد، گفت: همانطوری که رهبری فرمودند و ریاست جمهوری هم تاکید دارند، باید به شرکت‌های دانش بنیان توجه داشت.

صادرات دارو تسهیل شود/ صنعت دارو در کشور نیازمند درمان است

در ادامه محمد عبده‌زاده رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، با تقدیر از مسوولان شرکت دارویی اسوه، اظهار داشت: اسوه یک زمانی در داروسازی کشور نماد نوآوری و تولید محصولی جدید بود. در صنعت داروسازی اسوه رقیب جدی برای همه بود که امیدواریم با اتفاقی که در راه‌اندازی خط تولید جدید با حضور نیروهای توانمند در حال رخ دادن است، شاهد این باشیم که اسوه به روزهای اوج خود بازگردد. وی با بیان اینکه ارتقای جی ان پی مهم است و برای این امر باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد و این هم‌نیازمند سرمایه‌گذاری است، ادامه داد: فاز بعدی اسوه باید توسعه خطوط جامدات باشد تا اسوه مجدد اسوه داروسازی کشور شود. با هدفگذاری در سندیکا در صنعت و‌پیگیری از دکتر مخبر برای توسعه تجهیزات، ‌به دنبال آن هستیم تا صنعت داروسازی را نوسازی کنیم؛ چرا که صنعت داروسازی با درآمد ضعیف، دیگر توان رقابت ندارد.

عبده‌زاده با با اشاره به اینکه حل مشکلات صنعت داروسازی به جز با کمک دولت ، مجلس و اختصاص وام مناسب امکان‌پذیر نیست، تصریح کرد: با مسؤولان وزارت صمت جلساتی داشتیم و گفتیم که صنعت دارو نیازمند درمان است.
صنعت دارو برای سلامت مردم است و ما پیگیر هستیم تا تراز مثبت در بخش صادرات داشته باشیم.
رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با بیان اینکه برای تسهیل صادرات با برنامه چهار و‌هشت ساله در تلاشیم به تراز تجاری مثبت برسیم، ادامه داد: موضوع دیگر اینکه در سال‌های اخیر هر ساله به صورت مستمر رهبری تاکید به توسعه تولید داشتند و آن را برنامه راهبردی کشور عنوان فرمودند. اما در اکثر وزارتخانه‌ها‌ و ‌‌سیستم دولتی هیچ برنامه اجرایی قابل دفاع و‌ارائه نداشتیم.
وی با اشاره به اینکه امسال مانع‌زدایی مورد توجه قرار داشت اما در سطح سیستم مالیاتی یا حتی وزارتخانه‌ها این امر پیگیری نشد، گفت: مجلس به دولت اختیار داد که ارز دارو را تغییر دهد به شرطی که قیمت دارو همان قیمت تابستان ۹۹ بماند. مگر دولت می‌تواند حقوق ‌دستمزد را تغییر ندهد؟ تورم این امر را اجازه نمی‌دهد. اما قیمت دارو کنونی برای سال ۹۷ است. اگر نرخ تورم صفر باشد قیمت دارو هم‌ می‌تواند تغییر نکند.
عبده‌زاده خاطر نشان کرد: هفته گذشته هم‌مکاتبه داشتیم که میزان میانگین قیمت را برای داروها درنظر بگیریم و‌از اول سال هم آن را درنظر بگیرند. مطالبات ما این است متناسب با تورم‌کشور قیمت دارو هم پیش رود. صنعت داروسازی برای ادامه فعالیت با این سیاست سرکوب قیمت‌گذاری به مشکل می‌خورد.

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با بیان اینکه در بخش صنعت ‌وبه روز‌بودن زیرساخت‌ها هم‌مشکلاتی داریم، گفت: برنامه‌ریزی تولید طوری است که ظرفیت کارخانه و تولید چندین برابر نیاز کشور است که راه آن صادرات است و‌نباید آن را در بازار داخلی فقط تزریق کرد. بنابراین مجلس و‌دولت باید تسهیل صادرات و‌صنعت داروسازی را پیگیری کنند. مشکل اینجاست که نه وزارت صمت و نه وزارت بهداشت متولی این امور می‌شود که امیدواریم‌دولت و سیستم‌های تصمیم‌گیر بپذیرند داروسازی صنعت استراتژیک است و بهای تمام شده آن متناسب با تورم کشور است.
امیدواریم هر روز شاهد‌توسعه صنعت ‌‌افتتاحی خطوط جدید باشیم و موفقیت‌ها را جشن بگیریم.

افتتاح خط تولید آمپول‌های تزریقی با صنعت بومی‌ افتخاری در حوزه داروست

رحمان پلیمی، مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری شفادارو با بیان اینکه اسفند برای هولدینگ آینده پویا خوب است، گفت: ما در شرکت جابر افتتاح خط تولید داشتیم و اکنون در شرکت اسوه، افتتاح ویال تزریقی را داریم. امروز با افتخار این خط جدید افتتاح می‌شود و‌با استفاده از صنعت بومی داخلی فعالیت خود را شروع می‌کند وکه ما این روز را که‌ مزین به میلاد امام سجاد علیه‌السلام است، به فال نیک‌می‌گیریم.

وی با اشاره به اینکه صنعت داروسازی و داروخانه‌ها ‌کلان‌سیستم سلامت هستند و‌یک‌ نهادحاکمیتی به نام سازمان غذا و‌دارو‌ بر آن نظارت دارند، افزود: میراثی از گذشتگان به ما رسیده ‌که باید آن را حفظ کرده و به آیند‌گان بسپاریم. در شرایط کنونی توسعه فعالیت در عرصه داروسازی کار آسانی نیست. اگر زمانی در عرصه جهاد در دفاع مقدس بوی خون ‌‌و باروت می‌آمد، امروز بوی دارو می‌آید و‌شکل جهاد‌تغییر کرده است.

پلیمی با بیان اینکه اگر ایران بخواهد به روند پرافتخار ادامه دهد باید به سمت داروهای دیگر هم برود، افزود: شرکت تولیدی پخش و فوریت‌ها پکیجی با سهامداری بانک ملی است. استراتژیکی کلان خروج از بنگاه‌داری است. ما برای این واگذاری باید چه کنیم؟ اگر قرار است به سایر نهادها واگذار شود باید به خوبی این امر پیگیری شود. اگر سود شرکت‌ها گرفته می‌شود از طریق مکانیزه سازی باید روند را ادامه داد. اینجا خط مقدم‌و‌عرصه کار ‌کارگری است. البته نهادهای حاکمیتی باید پای کار باشند.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری شفادارو با اشاره به اینکه سیاست نرخ ارز هم اگر عملی شود سیستم دارو‌ متحول می‌شود، گفت: این نسل می‌تواند مسیرهای پرافتخار را ادامه دهد. اسوه باید همیشه اسوه باشد. در داروخانه هم باید اسوه باشد. این شرکت از روزهای اوج فاصله گرفته بود که با تلاش‌های صورت گرفته روند رو به پیشرفتی را طی می‌کند.

در پایان نیز امینی، مدیرعامل شرکت آینده پویا با بیان اینکه سعی در سرمایه‌گذاری و تقسیم سود داریم، گفت: در نظام شرکت سرمایه‌گذاری دارو بررسی و نکته مناسبی انجام می‌گیرد. ما در هیات مدیره شفا دارو‌ وظیفه می‌دانیم که ‌مشکلات را بررسی کرده و‌برای افزایش سودآوری و تولید سیاست‌گذاری کنیم.
کد خبر: 98887
Share/Save/Bookmark