شب شعری که برای غزه برگزار شد
شب شعری که برای غزه برگزار شد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در شب شعر غزه گفت: آراستن موضوعات مهم به شعر و هنر آنها را به پیامی ماندگار تبدیل می‌کند.
 
تاريخ : دوشنبه ۴ دی ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۰۷
به گزارش هنرنيوز ، همزمان با هشتادمین روز "عملیات طوفان الاقصی" شب شعری با عنوان "شب شعر بزرگ غزه" همراه با اجرای "سمفونی قدس شریف" با حضور شاعران ۱۴ کشور و حوزه مقاومت امروز (یکشنبه، سوم دی) در تالار وحدت برگزار شد.

در این مراسم محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما، حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و برخی دیگر از مسئولان حضور داشتند.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی در این مراسم گفت: از همه دوستان عزیزی که این برنامه فاخر را تدارک دیدند از میهمانان خارجی که از کشورهای خارجی آمدند و اشعار بسیار خوبشان را قرائت کردند، تشکر می‌کنم. ملت ایران در طول ۴۵ سال گذشته یار همیشگی مردم مظلوم فلسطین بوده است، وقتی انقلاب اسلامی علم حمایت از قدس را بلند کرد که کشورهای سردمدار مبارزه با صهیونیسم چند ماه قبل در کمپ دیوید مقابل صهیونیست‌ها و آمریکا کرنش کرده بودند و موجودیت رژیم صهیونسیتی را به رسمیت شناخته بودند.

او ادامه داد: ۴۵ سال است که مردم ایران در کنار همه آرمان‌های بلندی که فریاد زده‌اند و بهترین جوانانشان را تقدیم کرده‌اند، آرمان آزادی قدس شریف و رهایی فلسطین را مطرح کرده‌اند. خوشحال هستیم مقاومت مردم فلسطین ثمر داده است، خون‌هایی که در این مقاومت اعجازانگیز در غزه بر زمین ریخت، اسباب آبروریزی کامل اسراییل و آمریکا را فراهم کرده است.

اسماعیلی بیان کرد: امروز همپای شهرهای کشورهای اسلامی شاهد اعتراض های عمومی در آمریکا و اروپا هستیم. در شهرهای مختلف اروپایی اجتماعات چندصد نفری برگزار شده است. این خون ده‌هزار کودک فلسطینی است که قلوب جهانیان را به تسخیر درآورده است.

وزیر ارشاد گفت: حوزه فرهنگ و هنر مسئولیت‌ مضاعفی دارد. هر موضوع مهمی زمانی که به‌ شعر و هنر تزئین شد به پیامی ماندگار تبدیل می‌شود. بحمدالله از روزهای آغازین حوادث اخیر این اتفاق در ایران اسلامی آغاز شد و همکاران ما در بخش‌های مختلف شب‌های شعر متعددی را برگزار کردند. در همان روزهای اول دوستانمان در حوزه هنری و سایر بخش‌ها واکنش نشان دادند.

او افزود: همین‌ مکان شب گذشته در اختتامیه جشنواره فیلم مستند به محلی برای ابراز احساسات عمیق مستندسازان برجسته دنیا تبدیل شد؛ مستندسازانی از آمریکا، برزیل و کشورهای مختلف در همین مکان ایستادند و علیه خشونت و جنایت صهیونیست‌ها اعتراض کردند و همراهی‌شان را با مظلومان غزه با صراحت به زبان آوردند و برایش ‌فیلم‌ مستند ساخته بودند. همکاران من با یکی از برندگان که بانویی از غزه بود که زیر موشک‌باران و بمباران وحشیانه رژیم صهیونیستی بود ارتباط مجازی برقرار کردند.

اسماعیلی با بیان اینکه "همه اهالی فرهنگ و رسانه و مردم عزیز کشورمان پای قصه‌ غزه ایستاده‌اند" گفت: کمتر محفلی را در ایران اسلامی شاهد هستیم برگزار شود، مگر اینکه به یاد غزه باشد؛ این اتفاق مهمی است، دست‌ و بازوی همه اهالی هنر در ایران و دنیا را به خاطر این میزان حضور و خلوصی که از خودشان نشان دادند به گرمی می‌فشاریم.

در شب شعر غزه قطعه "قدس شریف" با شعر علیرضا قزوه توسط گروه ارکستر سمفونیک برای اولین بار به اجرا درآمد.

همچنین شاعرانی از کشورهای فلسطین، عراق، سوریه، لبنان، هند، پاکستان، مصر و ... به شعرخوانی پرداختند.

به گزارش ايسنا ،‌این مراسم به همت مرکز شعر و موسیقی و سرود صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.
کد خبر: 99309
Share/Save/Bookmark