«موقعیت مهدی» یک غزل شاعرانه
«موقعیت مهدی» یک غزل شاعرانه
آنچه در ژانر جنگی مرسوم است بیشتر ترسیم صحنه‌های خشن و خون و شهادت است اما در فیلم «موقعیت مهدی» با وجودآنکه یک فیلم دفاع مقدسی است ولی مخاطب بیشتر شاهد یک غزل شاعرانه است.
 
تاريخ : يکشنبه ۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۳
به گزارش هنرنیوز؛ ساخت فیلم درباره زندگی فرماندهان جنگ به شدت مستعد افتادن در مسیر کلیشه و شعارزدگی وخفه کردن مخاطب در پیام‌های ایدئولوژیک است که بار هنری ندارند. موقعیت مهدی اما با وجود آنکه ظرفیت وقوع چنین رخدادی را داشت اما با هوشمندی هرچه تمام‌تر تبدیل به کلیشه‌های مرسوم سینمای ایران نشد و یک اثر بدیع و خوش رنگ و لعاب به سینمای دفاع مقدس هدیه داد.

از سوی دیگر؛ آنچه در ژانر جنگی مرسوم است بیشتر ترسیم صحنه‌های خشن و تیر وخمپاره و خون و شهادت است اما موقعیت مهدی با وجودآنکه یک فیلم دفاع مقدسی است بیشتر به یک غزل شاعرانه می‌ماند که با ترسیم صحنه‌های بسیار ساده احساساتت را درگیر می‌کند و با شخصیت‌ها همراه می‌سازد.

فیلم «موقعیت مهدی» در عاشقانه‌هایش هم اسیر کلیشه و تکرار نشده و چهره جدیدی از عشق در بطن دفاع مقدس ترسیم کرده. شما بوی خانواده و عشق وعلاقه به همسروفرزند را در جای جای فیلم استشمام می‌کنید برخلاف آنچه برخی می‌پندارند دفاع مقدس عمدتاً ضد خانواده بوده است.

یکی ازمعظلاتی که به آثار دفاع مقدس آسیب جدی وارد کرده است. قدسی سازی غلیظ از شهدا و شخصیت‌های جنگ است جوری که برخی بر این باورند هرچه شخصیت‌ها دست نیافتنی‌تر ترسیم شوند بیشتر به دفاع مقدس خدمت کرده‌اند. موقعیت مهدی اما برای همه اقشار جامعه یک شخصیت و یک الگو معرفی کرده که کاملاً دست یافتنی است و شما به راحتی می‌توانید خود را به باکری‌ها نزدیک ببینید وحتی با این شخصیت‌ها همذات پنداری کنید شخصیتِ مهدی بسیار خوب پرورده شده است و جزئیات زیادی در فیلم‌نامه و اجرا باعث شده کاراکتر او برای مخاطب آشنا و ملموس شود. تصویرکردنِ او، به‌عنوان فردی مذهبی، با جزئیاتِ جذابی همراه است شاید این بزرگترین حسن و نقطه قوت موقعیت مهدی باشد: ترسیم یک الگوی دست یافتنی.

و در پایان باید گفت که فیلم موقعیت مهدی از لحاظ فرم و تکنیک در حد قابل قبولی خوب است چه فضاسازی‌ها، چه رنگ و نور، چه دوربین، چه بازیگری – وحتی نا بازیگران - و چه فیلمنامه همه و همه در جای خود و به اندازه هستند و شما یک اثر دفاع مقدسی با کیفیت و قابل قبول را می‌توانید در کنار خانواده مشاهده کنید.

مجید معافی
کد خبر: 98913
Share/Save/Bookmark