گردآوری ۵۰ هزار قطعه موسیقی مذهبی
متین رضوانی‌پور خبرداد؛
گردآوری ۵۰ هزار قطعه موسیقی مذهبی
یکی از پژوهشگران و خوانندگان شناخته‌شده موسیقی نواحی از راه‌اندازی یک سامانه شنیداری و آموزشی در حوزه موسیقی ردیف دستگاهی ایران، موسیقی‌های مذهبی و نوحه‌های سنتی خبر داد.
 
تاريخ : يکشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۰
به گزارش هنرنیوز ، متین رضوانی‌پور پژوهشگر، خواننده و مدرس موسیقی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به تازه‌ترین فعالیت‌های موسیقایی خود بیان کرد: به تازگی یک سامانه موسیقایی و آموزشی راه‌اندازی کرده‌ام که دربرگیرنده موسیقی و نغمات مرتبط با ردیف دستگاهی ایران، موسیقی‌های مذهبی، نوحه‌های سنتی و موسیقی‌های الکترونیک است که برایم تجربه بسیار ارزشمندی بود و امیدوارم بتواند ارتباط مؤثری با علاقه مندان و مخاطبان این حوزه برقرار کند.

وی درباره بخش آموزشی موسیقی سنتی این سامانه موسیقایی بیان کرد: در این بخش تلاش کردم ضمن ارائه متدهای آموزشی در حوزه ردیف استاد دوامی (از بزرگان موسیقی ردیف دستگاهی ایران) علاقه‌مندان را با موسیقی ایرانی آشنا کنم. در این بخش دستگاه‌ها و گوشه‌های موسیقی ایرانی با ارائه نمونه‌های صوتی استاد دوامی به مخاطبان ارائه می‌شود. علاوه‌بر این متد آموزشی ما آموزش «تصنیف» را هم داریم که همچنان هم در حال به‌روزرسانی است.

این پژوهشگر موسیقی نواحی ادامه داد: در بخش آموزش موسیقی مذهبی ما مقداری گسترده‌تر به ماجرا نگاه کردیم و بر اساس ۵۰ هزار قطعه‌ای که بنده تاکنون در این حوزه جمع‌آوری کرده‌ام، الحان و نغمات مذهبی از سراسر کشور روی این سامانه بارگذاری شده که شنوندگان و علاقه‌مندان این حوزه بتوانند شنونده این آثار ارزشمند موسیقایی باشند. در این بخش ارائه آثاری در حوزه‌های مرثیه‌خوانی، شبیه‌خوانی، مناجات‌خوانی، مدح و منقبت خوانی جزو مهم‌ترین مواردی بوده که روی آن تمرکز داشتیم.

وی افزود: در حوزه نوحه سنتی، ما نمونه‌هایی از نوحه‌های مرتبط با امامان معصوم (ع) را بارگذاری کرده‌ایم، در عین حال نوحه‌های ماه‌های محرم و صفر از بخش‌های مهمی است که روی آن توجه و تمرکز ویژه‌ای داشتیم. در این بخش پیرامون همه وقایع کربلا نمونه‌های صوتی کمتر شنیده شده‌ای وجود دارد که می‌تواند برای سوگواران و علاقه‌مندان حضرت سیدالشهدا (ع) دربرگیرنده نکات متفاوت و تازه‌ای باشد.

رضوانی‌پور در ادامه صحبت‌های خود به نمونه‌های موسیقایی مرتبط با مجالس تعزیه در این سامانه اشاره کرد و گفت: در این بخش فعلاً ردیف تعزیه‌خوانی غلامعلی نادعلی‌زاده بارگذاری شده است. بنده سال ۱۳۹۲ بود که به دامغان سفری داشتم و تمام گوشه‌هایی را که در تعزیه اجرا می‌شد با صدای استاد نادعلی‌زاده ثبت و ضبط کردم. ما در بخش مناجات‌خوانی این سامانه نیز، هم به مناجات خوانی عربی و هم به مناجات خوانی فارسی توجه کرده‌ام که همچنان در حال به روز رسانی است.

وی ضمن ارائه توضیحاتی درباره دیگر مؤلفه‌های آموزشی و پژوهشی این سامانه موسیقایی و همچنین نحوه آموزش‌های ارائه شده در این سامانه، درباره ساخت آثار موسیقایی در حوزه موسیقی الکترونیک و دیگر موارد مرتبط گفت: ما در حوزه تاریخ شفاهی موسیقی ایران هم اقدام به ارائه زندگی‌نامه استادان موسیقی ایران کرده‌ایم که به تدریج در حال بارگذاری است. در این چارچوب ارائه تاریخ شفاهی موسیقی مذهبی نیز در دستور کار ماست که به زودی جزئیات آن اعلام می‌شود. در این بخش، زندگی‌نامه پیرغلامان، مداحان و دیگر عزیزانی که صدای خود را وقف حضرت سیدالشهدا (ع) کرده‌اند ارائه خواهد شد.
کد خبر: 99183
Share/Save/Bookmark